Indyk - mięso, po które warto sięgać
Smak jest tym, co zostaje w naszej pamięci na długo. Bardzo często nie jesteśmy dokładnie pewni miejsca oraz osób, które nam towarzyszyły, ale wiemy, że w tym konkretnym momencie skosztowaliśmy jednej z wyborniejszych potraw.

Każdy z nas ceni dobrą kuchnię, dlatego często jesteśmy w stanie przebyć długą drogę do restauracji, która serwuje cenione przez nas danie. Jednak, przy odrobinie dobrych chęci i czasu, sami również jesteśmy w stanie przygotować smakowity, a zarazem pożywny posiłek. Kluczem może okazać się wybór wysokiej jakości składników.
Jeśli szukamy dań mięsnych warto wykorzystać kulinarny potencjał indyka. Zachęca do tego przede wszystkim jego różnorodność, przejawiająca się we wszechstronnym zastosowaniu każdej jego części (od piersi po skrzydła), jak również bogactwo witamin i składników mineralnych.
Jakie składniki odżywcze zawiera mięso z indyka?
Zadaniem dietetyków jest często poszukiwanie składników, które z jednej strony będą odpowiednie dla danego pacjenta przy towarzyszących mu schorzeniach, a z drugiej nie będą monotonne. Te dwa aspekty można pogodzić decydując się na wybór mięsa indyczego.
W świetle ostatnich badań naukowych rozsądnym wyborem jest tzw. mięso białe. Patrząc na zawartości składników odżywczych mięso indycze ma wysoką zawartość białka. Białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i masy mięśniowej. Filet i udo indyka bez skóry mają niską zawartość tłuszczu. Ponadto, mięso z indyka ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, których ograniczenie spożywania pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
Literatura kulinarna podaje, że indyk ma dziewięć różnych gatunków mięsa, które można pozyskać z różnych części indyka i które można w różny sposób poddać obróbce kulinarnej. W celu wzmocnienia dietetycznego działania mięsa z indyka należy pamiętać o zasadach odpowiedniego przygotowania posiłku.
Czy wiesz, że części indyczej tuszki różnią się kolorem, strukturą a co za tym idzie smakiem? Każdy element z indyka ma także swoje przeznaczenie kulinarne.
Pierś jest jasna, chuda, delikatna i bardzo smaczna, ale pod warunkiem, że będziemy obchodzić się z nią umiejętnie. Często zdarza się, że usmażona, czy upieczona pierś jest po prostu sucha. Nie musi tak być! Nie tnij piersi na zbyt cienkie plastry, podczas ogrzewania woda z niej błyskawicznie wyparuje. Kolejnym, często popełnianym błędem, jest rozbijanie mięsa. Piersi z indyka są naturalnie miękkie, a miażdżenie włókien zwiększa wyciekanie soku.
Z kolei udziec ma ciemne, wyraziste w smaku i tłuste mięso, które podczas pieczenia czy smażenia szybko nie wysycha. Odpowiednio doprawione (np. jałowcem) będzie smakiem przypominać dziczyznę. Udziec ma tą zaletę, że z przyjemnością zje się go na obiad, ale może też zastąpić wędlinę, jeżeli podamy go na kanapce np. z żurawiną, czy chrzanem.
Korpus, skrzydła i szyja często wykorzystywane są jako baza do różnego rodzaju zup, poczynając od rosołu.
Mięso indycze bardzo dobrze łączy się zarówno z pikantnymi, wyrazistymi warzywami i przyprawami, jak i słodkimi owocami. Jest to mięso, które daje bardzo dużo możliwości wykorzystania go w różnorodnych daniach. Dzięki temu szybko się nie nudzi.
Warto odkrywać kulinarny potencjał drzemiący w poszczególnych częściach indyka, szczególnie piersi, udach oraz skrzydłach.
Poniżej przedstawiamy kilka faktów dotyczących każdej z części mięsa oraz sprawdzone przepisy, które wydobędą głębię smaku.
Pierś indyka
Delikatna, a przy tym krucha, pierś z indyka to część, która często gości na naszych stołach. Jest dobrą propozycją na szybki obiad i nie wymaga zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Pierś z indyka może być przygotowana bardzo szybko, bez marynowania lub rozbijania tłuczkiem. Polecamy krótkie smażenie, pieczenie lub - jeśli mamy więcej czasu - długie gotowanie w temperaturze 65-70°C w szczelnie zamkniętym woreczku (metoda sous-vide). Unikać należy natomiast długiej obróbki termicznej takiej, jak zwykłe gotowanie lub duszenie, przy której pierś może się wysuszyć i utracić swój smak.
Przepis dla miłośników piersi z indyka i szpinaku
Pierś z indyka w delikatnym sosie szpinakowo-śmietanowym
Czas przygotowania: 40 min.
Składniki dla 2 osób:
· 500 g piersi z indyka
· 300 g świeżego lub mrożonego szpinaku
· 200 g śmietany 30 proc.
· 5 suszonych pomidorów
· 3 ząbki czosnku
· gałka muszkatołowa
· sól i pieprz do smaku
· olej roślinny do smażenia
Przygotowanie:
1. Pierś z indyka pokrój w drobną kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Jedną jego połowę wymieszaj z oliwą, solą i pieprzem, a następnie dopraw mięso i odstaw na pół godziny.
2. W międzyczasie, rozgrzej oliwę na patelni, podsmaż delikatnie mięso z każdej strony. Po paru minutach zdejmij je z patelni i pozostaw pod przykrywką.
3. Szpinak dokładnie umyj, wrzuć na patelnię, na której smażyło się mięso. Do szpinaku dodaj pozostałą połowę czosnku, podlej trochę wodą i duś przez chwilę. Następnie dodaj pokrojone pomidory.
4. Przełóż śmietanę do kubka i dolej do niej odrobinę wody z patelni. Całość dokładnie wymieszaj. Teraz możesz już stopniowo wlewać na patelnię całą śmietanę, jednocześnie mieszając ją z liśćmi szpinaku. Następnie dodaj gałkę muszkatołową, sól i pieprz do smaku, a na sam koniec przesmażone mięso. Mięso dokładnie wymieszaj z sosem i duś przez kilka minut.
5. Podawaj z dodatkiem lubianej kaszy lub ryżu.
Udziec z indyka
Cenioną przez wielu smakoszy częścią indyka jest udziec. Mięso to charakteryzuje się ciemniejszą barwą, jest też mniej kruche niż pierś. Posiada bardziej wyrazisty smak, przez niektórych porównywany do cielęciny. Szef kuchni Szymon Szlendak, pytany o rekomendowane metody obróbki udźca, zdecydowanie wskazuje duszenie lub pieczenie. Poszukiwaczom prostszych w wykonaniu dań, przepełnionych jednak głębią smaku, przypadnie do gustu przepis na aromatyczny gulasz z indyka.
Dla miłośników indyczego udźca i słodko-kwaśnej żurawiny
Gulasz indyczy z żurawiną
Czas przygotowania: 40 min
Składniki na 2 porcje:
● 500 g mięsa z udźca z indyka
● 1 kg marchwi
● 2 duże cebule
● 1 seler
● 400 ml bulionu mięsno-warzywnego
● cytryna
● 200 g suszonej żurawiny
● 200 ml czerwonego wina
● 1 łyżka mąki pszennej
● smalec
● curry w proszku
● gałka muszkatołowa
● cynamon
● sól i pieprz
Przygotowanie:
1. Mięso z udźca pokrój na cienkie paski, obtocz w mące i duś w głębokim rondlu na niewielkiej ilości rozgrzanego smalcu.
2. Następnie dodaj pokrojone wcześniej w słupki marchew, cebule i seler.
3. Całość przełóż do garnka, dolewaj bulion, dodaj przyprawy i duś do momentu aż warzywa i mięso będą miękkie.
4. W tym czasie w osobnym rondlu zagotuj żurawinę w czerwonym winie. Wywar dodaj do gulaszu pod koniec gotowania.
5. Danie podaj z ryżem lub kładzionymi kluskami.
Skrzydła z indyka
Skrzydła z indyka wraz z szyją stanowią bardzo dobrą bazę do zup i sosów. Otrzymujemy z nich delikatny w smaku wywar, który dobrze współgra z innymi składnikami. Warto jednak wykorzystać kulinarny potencjał delikatnych i niezwykle smacznych skrzydeł z indyka również w wersji pieczonej. Stanowią one bowiem nietuzinkowy pomysł na sycący obiad dla całej rodziny.
Dla miłośników kruchych i konkretnych skrzydeł z indyka
Pieczone skrzydła z indyka z kminkiem i rozmarynem
Czas przygotowania: 30 min.
Składniki dla 2 osób:
· 4 skrzydła z indyka
· 3 ząbki czosnku
· 2 marchewki
· 2 pietruszki
· 5 ziemniaków
· suszona słodka papryka
· kminek
· rozmaryn
· inne lubiane zioła
Przygotowanie:
1. Nastaw piekarnik na 180 stopni z opcją termoobiegu.
2. Skrzydła z indyka marynuj przez ok. 1 godzinę w marynacie z oleju, przeciśniętego przez praskę czosnku, papryki, kminku, rozmarynu.
3. Mięso z indyka wsadź do torebki lub rękawa do pieczenia i żaroodpornego naczynia. Przed rozpoczęciem pieczenia, mięso można posypać ulubionymi ziołami, a do torebki dodać warzywa np. pokrojoną w słupki marchewkę, pietruszkę i wcześniej lekko podgotowane ziemniaki.
4. Skrzydła piecz ok. 2 godzin.
Więcej przepisów i kulinarnych inspiracji na www.mojetrikinaindyki.pl
Projekt finansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego