Obserwuj w Google News

Grzyby znikają z polskich lasów. Już niedługo nie będzie, czego zbierać

2 min. czytania
09.10.2023 14:03
Zareaguj Reakcja

Sezon na grzyby rozpoczął się już pod koniec lata. W tym roku grzybiarze nie mogli narzekać. Przez kilka miesięcy w lasach aż roiło się od wyjątkowo dorodnych okazów. Nie brakowało rydzów, prawdziwków, borowików i koźlarzy. Niestety sezon na grzyby powoli się kończy. Nadciągają bowiem pierwsze przymrozki. Należy śpieszyć się z robieniem zapasów.

Grzyby znikają z polskich lasów
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W Polsce grzyby cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego – są bowiem nie tylko pyszne, ale także zdrowe. Grzyby – w zależności od upodobań i potrzeb możemy mrozić, suszyć, marynować, smażyć i gotować. Świetnie smakują jako baza do sosów i zup. Doskonale łączą się z mięsami, ale także z jajami. To bardzo uniwersalny produkt, który daje kucharzom mnóstwo możliwości.

Polacy kochają nie tylko jeść, ale również zbierać grzyby. Jesienią – zwłaszcza wcześnie rano – miłośnicy grzybobrań spacerują po lasach i łąkach z koszykami i maleńkimi nożykami. Obecny sezon był dla grzybiarzy niezwykle łaskawy. Deszcze, które co jakiś czas nawiedzały Polskę, zapewniały grzybom odpowiednie warunki wzrostu. Znawcy co kilka dni wracali więc z borowikami, podgrzybkami, koźlarzami, maślakami, kaniami, gąskami, opieńkami oraz kurkami. Niestety – już niedługo zbiory staną się o wiele trudniejsze. Wszystko przez pierwsze przymrozki i zimę zbliżającą się do nas wielkimi krokami.

Redakcja poleca

Grzybiarze muszą się pośpieszyć. Zanotowano pierwsze przymrozki

W polskich lasach grzybów można szukać niezależnie od pory roku. Jesień jednak jest pod tym względem szczególna. To właśnie wówczas rosną gatunki, które cieszą się popularnością – są bowiem najbardziej smaczne. Zdecydowanie największą intensywność wysypu grzybów obserwujemy we wrześniu oraz na początku października. Pod koniec tego miesiąca grzybobrania staję się o wiele trudniejsze. Wszystko przez pogodę.

Zobacz również:   Jak oczyścić kurki? Tak myje je finalistka „MasterChefa”

Doświadczeni grzybiarze powtarzają, że pierwsze przymrozki zapowiadają koniec sezonu grzybowego. Mają rację. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, znalezienie prawdziwka staje się bardzo trudne. Niestety w obecnym roku zima dała o sobie znać wyjątkowo szybko. W wielu regionach Polski już zanotowano ujemne temperatury. Przymrozki zaobserwowano na przykład na wschodzie Polski oraz na południu Małopolski.

Lista 5 najbardziej trujących grzybów rosnących w Polsce
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock