Obserwuj w Google News

Zalej wieczorem i wypij po przebudzeniu. Żołądek będzie ci wdzięczny

2 min. czytania
07.03.2023 16:14
Zareaguj Reakcja

Siemię lniane w Polsce cieszy się dużą popularnością. Wiele osób decyduje się na domową kurację z wykorzystaniem małych, brązowych nasion lnu. Nic dziwnego, przypisuje się im działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i antyoksydacyjne. O jakiej porze dnia pić siemię lniane, żeby uzyskać najlepsze efekty? Podpowiadamy.

Siemię lniane: dlaczego warto je pić?
fot. shutterstock/ Siemię lniane: dlaczego warto je pić?

Siemię lniane to popularna nazwa małych, złotawych nasion lnu pospolitego, które zawierają wiele cennych składników odżywczych. Ze względu właściwości określa się je jako superfoods i zalicza do zdrowej żywności, po którą warto sięgać regularnie. Wiele osób korzysta z potencjału siemienia lnianego, przygotowując z niego prozdrowotną miksturę – napój o niejednolitej konsystencji. O jakiej porze dnia warto ją pić?

Zobacz również:  O tej porze nie pij zielonej herbaty. Dietetycy ostrzegają

Siemię lniane: dlaczego warto je pić? Właściwości

Siemię lniane to niezwykły produkt, który można stosować wspomagająco przy leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Zawiera wiele cennych dla zdrowia pierwiastków, które wspomagają pracę układów w organizmie i tym samym przyczyniają się do poprawy naszego samopoczucia. Jest źródłem m.in. magnezu, potasu, wapnia, manganu, miedzi, cynku i selenu, witamin C, E, K. a także witamin z grupy B.

Jak pić siemię lniane? Stosuj tę prostą zasadę
fot. fot. shutterstock/ Jak pić siemię lniane? Stosuj tę prostą zasadę

To jednak nie wszystko. Siemię lniane zawiera także błonnik, który korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit i poprawia ich perystaltykę, kwasy tłuszczowe omega-3, sterole roślinne i substancje śluzowe. Dzięki temu jest polecany zwłaszcza przy schorzeniach układu krążenia oraz dolegliwościach jelitowych. To tani i ogólnodostępny produkt, który świetnie działa również na włosy, skórę i paznokcie.

Redakcja poleca

Jak pić siemię lniane? Stosuj tę prostą zasadę

Siemię lniane zaliczane jest do superfoods, jednak nie powinniśmy zjadać się nim bez ograniczeń. Eksperci zalecają, by spożywać dziennie maksymalnie dwie łyżki nasion lnu pospolitego. Pierwsze efekty domowej kuracji – zmniejszenie uczucia nieprzyjemnego napięcia w brzuchu oraz poprawę trawienia – powinniśmy zauważyć już po kilku dniach.

Jak pić siemię lniane? Przepis na wspierającą zdrowie miksturę jest banalnie prosty. Wystarczy, że odpowiednią ilość ziaren zalejemy ciepłą wodą i zostawimy mieszankę do wystygnięcia na około 15 minut. Po tym czasie możemy wypić zawartość, delikatnie rozgryzając nasiona.

Wiele osób zastanawia się również, o jakiej porze dnia, najlepiej jest pić siemię lniane. Zdecydowanie najwięcej korzyści płynie z porannej kuracji. Wypicie mikstury z ziaren lnu pospolitego wieczorem może powodować problemy z zaśnięciem.

RadioZET.pl