Obserwuj w Google News

Nałóż na skórę. Kleszcze będą cię omijać szerokim łukiem

2 min. czytania
06.06.2023 14:02
Zareaguj Reakcja

Na samą myśl o kleszczach dostajesz "gęsiej skórki"? Sprawdź, jak można uchronić się przed nimi tym domowym sposobem.

kleszcze
fot. Shutterstock

Ciepła, czerwcowa pogoda zachęca nas do opuszczenia czterech ścian i spędzania większej ilości czasu na łonie natury. Niestety jest to również zachęta dla kleszczy, które stanowią dla nas duże zagrożenie. Ukąszenie przez te pajęczaki może być fatalne w skutkach. Przenoszą bowiem wiele poważnych chorób w tym boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Aby ochronić się przed nimi, ważna jest odpowiednia profilaktyka. Wybierając się na spacer do parku, czy lasu musisz pamiętać o odpowiednim ubiorze, zakrywającym najbardziej newralgiczne miejsca m.in. szyję czy skórę za uszami. Przydatne mogą okazać się także różne środki odstraszające te insekty. Okazuje się, że niektóre z nich możesz zrobić samodzielnie.

Redakcja poleca

Oto domowa maść przeciw kleszczom

Planując wypoczynek np. pod namiotami, warto zabrać ze sobą odpowiednie środki przeciw kleszczom. Poza specjalistycznymi preparatami możemy wypróbować również działanie niektórych domowych sposobów. O jednym z nich pisze portal Wirtualna Polska Kobieta.

W tym celu warto wykorzystać np. olejek lawendowy, którego zapach działa na tę pajęczaki odstraszająco. Kilka kropli tego preparatu warto wymieszać z olejem migdałowym, a następnie taki specyfik wmasować w odsłonięte miejsca na skórze. Warto pamiętać o tym, że ten sposób nie zapewni 100% ochrony przed kleszczami, ale na pewno dzięki niemu nie będą się już zbliżać do nas tak chętnie.

Zobacz także: Kleszcze przenoszące boreliozę: w tej części Polski jest ich najwięcej

Inne sposoby na kleszcze

W celu ochrony przed kleszczami możesz przygotować również domową mgiełkę. Do jej przyrządzenia potrzebujesz jedynie kilku gałązek świeżego rozmarynu. Wystarczy zalać je ciepłą wodą, przykryć wszystko talerzykiem i odczekać ok. 20 minut. Kiedy napar wystygnie, przelej go do butelki z atomizerem i następnie spryskaj swoje ciało, włosy i ubrania. Kleszcze nie przepadają za specyficznym zapachem rozmarynu, dzięki czemu będą omijać cię z daleka.

Zobacz także: Tam lubią wbijać się kleszcze. Lista 8 miejsc na ludzkim ciele

RadioZET.pl/kobieta.wp.pl