Obserwuj w Google News

Rozsyp odrobinę przy oknie. Wilgoć na szybach nie będzie już problemem

2 min. czytania
23.10.2023 09:42
Zareaguj Reakcja

Zauważyłeś mokre szyby w oknach? Działaj jak najszybciej. Ten kuchenny produkt działa niczym pochłaniacz wilgoci. O czym mowa?

Domowy sposób na wilgoć w mieszkaniu
fot. Shutterstock

Zaparowane okna to problem, który często pojawia się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zazwyczaj ma on związek z różnicą temperatury w mieszkaniu a tą, która panuje na zewnątrz. Duża wilgotność powietrza w domu może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, powodując m.in. różne schorzenia układu oddechowego. Szczególnie niebezpieczna jest dla alergików.

Aby polepszyć klimat w mieszkaniu, należy zadbać o odpowiednią wentylację wnętrza, pamiętając m.in. o regularnym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń. Pomocne mogą być również specjalne pochłaniacze wilgoci. Zamiast nich możesz wypróbować też różne domowe sposoby. O jednym z nich pisze portal Wirtualna Polska Kobieta.

Redakcja poleca

Jak zmniejszyć wilgoć w domu? Oto prosty trik

Zbyt duża wilgotność panująca w mieszkaniu może spowodować po pewnym czasie rozwój pleśni i różnych grzybów niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Aby temu zapobiec, możemy sięgnąć po różne domowe "pochłaniacze wilgoci". Niektóre z nich znajdziemy w swojej kuchni. Jednym z nich jest sól o znakomitych właściwościach higroskopijnych.

Wystarczy umieścić niewielką ilość tego produktu na talerzyku lub w jakimś pojemniku, a następnie ustawić na parapecie. Już po niedługim czasie zauważysz znaczną różnicę. Jeżeli sól stanie się już lekko zbrylona, pamiętaj o regularnej wymianie produktu na nowy. Ten trik warto wykorzystać w różnych miejscach w domu, szczególnie tam, gdzie panuje największa wilgoć – w kuchni czy łazience.

Zobacz także: Pleśń w pralce – jak sobie z nią poradzić? Kilka sprawdzonych sposobów 

Inne sposoby na dużą wilgoć w mieszkaniu

Równie skuteczne w walce z wilgocią we wnętrzu mogą okazać się ziarenka ryżu. Podobnie jak sól najlepiej przespać je do jakiejś miski i umieścić blisko okna. Niektórzy stawiają na parapetach także paprotkę, która nie tylko pochłania nadmiar wilgoci, ale też oczyszcza powietrze z toksyn. Dobre efekty może przynieść również zastosowanie sody oczyszczonej.

Nie przegap
Te rośliny pochłoną nadmiar wilgotnego powietrza.
4 Zobacz galerię
fot. brizmaker/Shutterstock