Chcesz pozbyć się zajadów na ustach? Poznaj domowe sposoby na to schorzenie!
Domowe sposoby na zajady pomogą ci się uporać z tą powszechną i nieprzyjemną dolegliwością. Koniecznie sprawdź, jak wygląda domowe leczenie tych zmian skórnych.

Zajady na ustach to inaczej stan zapalny kącików ust. Oprócz zaczerwienionej skóry i bolesnego owrzodzenia, zajady to też problem estetyczny, który szpeci wygląd twarzy. Jednak z tą dolegliwością można poradzić sobie domowymi sposobami!
Zobacz także: Domowe sposoby na ból głowy - koniecznie musisz je poznać
Domowe sposoby na zajady - witaminy
Zajady występują u osób z niedoborem witamin, zazwyczaj u ludzi niedożywionych, zestresowanych, a także przemęczonych. Przy pojawieniu się zajadów należy wprowadzić dietę bogatą w witaminy z grupy B (szczególnie ryboflawinę) oraz witaminę C.
Produkty bogate w kwas askorbinowy (witaminę C) to między innymi: acerola, owoce róży, papryczka chilli, natka pietruszki, czarna porzeczka, brukselka, pomarańcza, koperek. Natomiast cenny źródłem witaminy B2 jest: wątróbka wołowa, wieprzowa oraz drobiowa, makrela, sery dojrzewające, płatki owsiane i kasza gryczana.
Rozkruszona tabletka z witaminą B2
Jeśli masz tabletkę ryboflawiny, możesz ją rozkruszyć i dodać niewielką ilość kremu. Otrzymaną miksturę należy aplikować na zajady. Ważne - krem z witaminą B2 należy aplikować przed snem, gdyż może on zabarwić skórę.
Domowe sposoby na zajady - czosnek
Nie bez przyczyny mówi się, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem. Polecany jest przy wielu schorzeniach i dolegliwościach. Zalecany jest też jako jeden z domowych sposobów na zajady.
Czosnek ma działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Poleca się przykładać go zewnętrznie na skórę objętą zmianami chorobowymi, albo wewnętrznie - można go jeść na surowo lub dodawać do potraw.
Domowe sposoby na zajady - miód
Miód ma działanie przeciwzapalne i dodatkowo ułatwia gojenie się skóry objętej zajadami. Do okładu z miodu dodaj kilka kropel tranu. Mieszankę nałóż na kąciki ust.
Domowe sposoby na zajady - pasta do zębów
Pastę do zębów należy posmarować na kącikach ust. Działanie pasty przyspieszy gojenie się chorobowych miejsc.
Domowe sposoby na zajady - aloes
Aloes nie jest rośliną popularną i niestety nie znajdziemy go w każdym domu. Jednak warto go stosować przy zajadach. Przyśpiesza regeneracje skóry i zapobiega namnażaniu się kolejnych bakterii. Sok z liści aloesu wyciśnij na gazik, a następnie przyłóż na zajady.
Domowe sposoby na zajady - oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest bogatym źródłem wielu cennych składników, między innymi witaminy K, A, D oraz E. Oliwa koi skórę objętą zmianami chorobowymi i odpowiednio natłuszcza. Poleca się wcierać oliwę z oliwek w kącikach ust.
Domowe sposoby na zajady - żyworódka pierzasta i ogórek
Żyworódka pierzasta ma działanie bakteriobójcze. Dodatkowo nawilża skórę i wspomaga regenerację naskórka. Zaleca się stosowanie kompresów z tego ziela raz dziennie, przez około 15 minut. Możesz nasączyć wacik z soki tej rośliny lub przykładać bezpośrednio liść. Pamiętaj, że wcześniej trzeba go pozbawić błonki ochronnej.
Podobnie działa zielony ogórek. Stosować go należy analogicznie jak w przypadku żyworódki.
Domowe sposoby na zajady - drożdże
Do leczenia zajadów w domowym zaciszu mogą przydać się także drożdże. Są bogate w wiele witamin z grupy B, co dobrze wpływa na skórę objętą zmianami chorobowymi. Drożdże należy rozrobić z niewielką ilością wody. Powstałą papkę przyłóż w kąciki ust.
Leczenie zajadów środkami farmakologicznymi
Zajady można także leczyć w domowym zaciszu za pomocą środków farmakologicznych. Są to między innymi:
- Maści na zajady - w aptece kupisz wiele rodzajów maści. Na zajady można używać także maść cynkową.
- Suplementy z witaminą B2.
- Balsam do ust z kwasem mlekowym.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza z problemem zajadów?
Do lekarza należy zgłosić się wtedy, kiedy leczenie domowymi sposobami nie przynosi pożądanych efektów i w przypadku, gdy zajady mają charakter nawracający.
Często pojawiające się zajady na ustach mogą być spowodowane awitaminozą. W tym przypadku domowe sposoby nie pomogą, konieczna jest odpowiednia suplementacja witamin z grupy B, którą zaleci lekarz.
Trzeba też pamiętać, że przyczyną pojawiania się zajadów może być słaba odporność, którą powodują inne choroby. Leczenie wtedy wymaga stosowania specjalnych preparatów, a także stymulacji układu immunologicznego.
Zobacz także: Opryszczka na ustach, dlaczego ciągle się pojawia?
Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.
Autor: Sylwia Bagińska