Obserwuj w Google News

Domowe sposoby na ukąszenia komarów zlikwidują swędzenie

5 min. czytania
Aktualizacja 07.06.2023
07.06.2023 10:56
Zareaguj Reakcja

Ukąszenia komarów to problem, którego trudno uniknąć w sezonie letnim. Ślina samicy tego owada zawiera substancję, która podrażnia skórę, czego efektem jest swędzenie i pieczenie. Jakie domowe sposoby na ukąszenia komarów mogą przynieść ulgę?

Jak radzić sobie z ukąszeniami komarów domowymi sposobami?
fot. Shutterstock

Komar swoim wyglądem nie rzuca się zbytnio w oczy, przez co trudno zauważyć, że próbuje nas właśnie ukąsić. Sam moment ukąszenia też nie jest wyczuwalny, dopiero po kilkunastu minutach zaczynamy odczuwać swędzenie. Naturalną reakcją wydaje się być drapanie, ale lepiej się przed tym powstrzymać, bo będzie piekło jeszcze bardziej, a poza tym może to doprowadzić do powstania rany. Warto zastosować domowe sposoby na ugryzienie komara, które mogą przyspieszyć ustanie przykrych dolegliwości. 

Zobacz także: W twoim śnie pojawiły się owady? Sennik wyjaśnia, co to znaczy!

Domowe sposoby na ukąszenia komarów 

Ukąszenie komara mogą złagodzić maści i kremy, które mają w składzie substancje łagodzące i chłodzące takie jak: 

  • alantoina, 
  • gliceryna, 
  • mentol, 
  • kamfora, 
  • pantenol,
  • wyciąg z aloesu. 

Jednak również domowe sposoby na ukąszenia komarów mają właściwości, które pomagają pozbyć się podrażnienia skóry. 

Czym posmarować ukąszenie komara, żeby pozbyć się nieprzyjemnego swędzenia? Jednym z domowych produktów, który sobie z tym poradzi, jest ocet. Wystarczy zmoczyć nim wacik i przemyć zaczerwienione miejsce. Pozwoli to zmniejszyć dyskomfort, a jednocześnie zapobiec kolejnym ukąszeniom, bo zapach octu odstrasza komary. W podobny sposób można przemyć skórę spirytusem salicylowym

Skutecznym sposobem na swędzącą skórę jest też roztwór soli. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance wody, a następnie namoczyć w roztworze wacik i przyłożyć w miejscu ukąszenia. Czynność można powtarzać wielokrotnie, aż dolegliwości ustaną. 

Również dostępny w aptece węgiel aktywny w tabletkach może złagodzić swędzenie skóry po ukąszeniu komara i ułatwić pozbycie się czerwonej krostki. Kilka tabletek węgla trzeba rozpuścić w wodzie i dokładnie wymieszać. Roztworem należy przemyć skórę, a później namoczyć w nim gazę i dodatkowo przyłożyć do skóry na kilka minut. 

Zobacz także: Domowe sposoby na pluskwy - jak zwalczyć gryzący problem?

Czym posmarować ukąszenie komara? 

Jakie są jeszcze domowe sposoby na ukąszenie komara? Również niektóre warzywa i owoce mogą łagodzić pieczenie i zmniejszać zaczerwienienie skóry. Takie działanie mają liście białej kapusty, dlatego wystarczy przyłożyć kawałek liścia do skóry, a świąd powinien zniknąć. Schłodzony plasterek ogórka też może przynieść chwilową ulgę. Również plaster ziemniaka można przyłożyć na piekące miejsce lub je nim pocierać, a problem powinien się rozwiązać. Podobne właściwości ma cebula, ale trzeba z nią uważać, bo może dodatkowo podrażnić skórę. Tak samo jest z cytryną. Przetarcie zaczerwienionej skóry plasterkiem cytryny powinno złagodzić stan zapalny, ale sok może podrażnić skórę. Nieprzyjemne swędzenie złagodzi też natka pietruszki. Wystarczy rozetrzeć listki i przyłożyć je do piekącego miejsca na kilka minut. Również listki bazylii mogą dać podobny efekt, więc jeśli masz je w domu, możesz postąpić podobnie jak z natką pietruszki. 

Również olejki eteryczne mają właściwości łagodzące i chłodzące, dlatego mogą pomóc złagodzić nieprzyjemne dolegliwości po ukąszeniu komara. Olejek lawendowy zmniejszy zaczerwienie skóry, a miętowy ochłodzi skórę i przyniesie ulgę. Można zastosować również olejek eukaliptusowy, pomarańczowy i cynamonowy, które powinny złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Wybrany olejek wystarczy rozcieńczyć z wodą i przetrzeć skórę nasączonym wacikiem. Jeśli nie masz pod ręką żadnego z wymienionych środków, możesz spróbować sobie pomóc za pomocą zimnego okładu. To sposób, który nie zawodzi w takich przypadkach. 

Jakie są domowe sposoby na ukąszenia komarów u dzieci? Ulgę może przynieść okład z rumianku, zielonej herbaty czy octu jabłkowego. Również okłady z lodu mogą zmniejszyć pieczenie. Jeśli jednak jest możliwość udania się do apteki, warto kupić żel na ukąszenia dla małych dzieci, który przyniesie natychmiastową ulgę i będzie całkowicie bezpieczny. 

Zobacz także: Sposób na meszki w domu - co odstrasza, domowe sposoby na ukąszenia

Czy ukąszenie komara może być niebezpieczne? 

Komary żyją w miejscach o dużej wilgotności i dają się we znaki od późnej wiosny do końca lata. Za ukąszenia odpowiedzialne są samice komara. To one potrzebują krwi do wytworzenia jaj w jajnikach. Zwabiają je składniki potu, ciepło i dwutlenek węgla. 

Najczęstszym objawem ukąszenia jest świąd, pieczenie i bąbel na skórze. Czasem może też pojawić się ból i rumień. W skrajnych przypadkach nieprzyjemne dolegliwości mogą się utrzymywać przez kilka dni. Ukąszenie komara najczęściej nie jest groźne dla zdrowia, o ile pokąsana osoba nie jest uczulona na jego jad. W przypadku pojawienia się nadmiernej reakcji skórnej, na przykład obrzęku, pokrzywki, mocnego zaczerwienienia, gorszego samopoczucia czy stanu podgorączkowego należy udać się do lekarza. 

Zobacz także: Pchły w domu - co je odstrasza i jak skutecznie się ich pozbyć?

Jak uniknąć ukąszenia przez komary? 

Zamiast szukać sposobów na zmniejszenie dolegliwości po ukąszeniu, lepiej byłoby uniknąć bliskiego kontaktu z komarem. Czy to możliwe? Trudno znaleźć środek, który da całkowitą pewność, ale warto je stosować, bo mocno ograniczają ryzyko ukąszenia. Jeśli komary wlatują do mieszkania, warto zamontować w oknach i drzwiach moskitiery, które im to uniemożliwią. Można też kupić preparaty, które po włączeniu do kontaktu wydzielają nieprzyjemny dla owadów zapach. 

Na zewnątrz warto założyć jasne ubranie i osłonić jak najwięcej ciała. Jednak latem jest to mało praktyczne rozwiązanie, dlatego trzeba chronić się w inny sposób. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w preparaty przeciw komarom. Wybór jest duży – spraye, aerozole, żele. Ich skuteczność jest różna, ale żeby się o niej przekonać, trzeba się na coś zdecydować, dlatego że na każdego może zadziałać coś innego. Również posmarowanie skóry olejkiem waniliowym, cytrynowym czy miętowym może odstraszyć komary. 

Podczas przebywania na zewnątrz warto zaopatrzyć się w specjalne świece zapachowe, które mają na celu odstraszyć komary. W ogrodzie lub na parapecie warto też posadzić rośliny, których zapachu komary nie lubią, czyli np.: bazylię, miętę, lawendę czy pomidory. 

Zobacz także: Mrówki w domu? Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów

Domowe sposoby na ukąszenia meszek 

Nie tylko komary dają się we znaki latem. Za bolesne ukąszenia są też odpowiedzialne meszki. W miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk, który może utrzymywać się nawet kilka dni. Meszka to maleńki owad, który potrafi zadać duży ból. Jej ślina jest toksyczna i u osób uczulonych może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Podobnie jak komary, meszki lubią wilgotne miejsca takie jak okolice rzek. Atakują człowieka, bo przyciąga ich zapach potu, ciepła i wydychany dwutlenek węgla. Podobnie jak w przypadku ukąszenia przez komara, można pomóc sobie preparatami z apteki lub wykorzystać domowe sposoby na ukąszenia meszek. 

Szybką ulgę po ukąszeniu przez meszkę przyniosą okłady z octu lub sody. Ranę warto też odkazić wodą utlenioną, ponieważ jad meszki sprawia, że skóra mocno swędzi, co prowadzi do drapania i może skutkować zakażeniem rany. Na opuchliznę po ukąszeniu pomoże też kompres z szałwii lub tymianku. Jeśli po ukąszeniu pojawią się trudności z oddychaniem, nudności, wymioty, należy jak najszybciej udać się do lekarza.