Obserwuj w Google News

Pranie kurtki puchowej. Jak zrobić to bezpiecznie?

2 min. czytania
29.06.2020 13:52
Zareaguj Reakcja

Pranie kurtki puchowej nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto poznać odpowiedni sposób na jej odświeżenie. Jest bardzo prosty!

kurtka puchowa
fot. Shutterstock

Kurtka puchowa to element garderoby, który najczęściej nosimy jesienią lub zimą. Ten modny dodatek jest niezwykle praktyczny, ponieważ nadaje się na minusowe temperatury, a także śnieg czy deszcz.

Jeśli jednak chcemy, aby nasza kurtka cały czas prezentowała się perfekcyjnie, warto o nią odpowiednio zadbać.

Redakcja poleca

Jak prać kurtkę puchową?

Odpowiednio czyszczona kurtka puchowa może posłużyć nam nawet kilkanaście lat. Puch jednak można bardzo łatwo zniszczyć, dlatego warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na jej wyczyszczenie.

Pranie kurtki puchowej w pralce

Kurtkę puchową można prać w pralce. Do jej wyczyszczenia warto jednak użyć odpowiedniego środka czyszczącego. Może to być płyn oraz proszek przygotowania do prania produktów puchowych. Kurtkę należy prać w niższej temperaturze około 30-40 stopni Celsjusza, a także na niskim wirowaniu ok. 600 obrotów na minutę.

Pranie kurtki puchowej w pralce - krok po kroku

  1. Najpierw należy dokładnie oczyścić pralkę. Warto umyć dozownik na proszek, a także wypłukać pozostały po innym praniu detergent.
  2. Zapoznać się z wytycznymi producenta na wszytej metce.
  3. Kurtkę należy zapiąć, a także zasunąć wszystkie suwaki od kieszeni oraz wywinąć kurtkę na lewą stronę.
  4. Przed praniem kurtkę puchową warto namoczyć w wodzie. Letnia woda sprawi, że wypełnienie kurtki się nie zbije podczas prania.
  5. Do prania kurtki puchowej wybierz detergenty, które są przeznaczone do prania puchu.
  6. Do bębna pralki warto włożyć kulki, które będą rozbijać puch.

Puch naturalny powinien być prany regularnie, najlepiej dwa razy do roku. Dzięki temu przedłużmy życie naszej kurtki. Puch jednak bardzo źle reaguje na wilgoć, dlatego, gdy kurtka jest przepocona, jej pióra mogą zacząć się ze sobą sklejać, co zmniejsza ich objętość, a także skutkuje mniejszą ochroną przed chłodem.

Syntetyczne wypełnienia kurtce można prać jeszcze rzadziej niż naturalne wypełniania. Syntetyczne wypełnienie chłonie zapachy i dzięki temu dłużej utrzymuje świeżość. Jeśli jednak zdecydujemy się na upranie kurtki syntetycznej, warto włożyć do bębna pralki kilka piłek tenisowych, które sprawią, że wypełnienie kurtki się nie zbije oraz nie będzie rolować.

Wypróbujesz nasze sposoby?

Zobacz także: 5 babcinych sposobów na odporność! Są skuteczne, a nic cię nie kosztują