,

Nienawidzisz tranu? Sięgnij po olej lniany. Poznaj jego cudowne właściwości

Magdalena Barszczak
03.06.2020 12:18

Olej lniany obniża "zły" cholesterol i poprawia pamięć. Sprawdź, na co jeszcze pomaga.

Olej lniany
fot. Shutterstock.com

Olej lniany powstaje w skutek tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego, czyli siemienia lnianego. To całkowicie naturalny produkt o wielu właściwościach prozdrowotnych. Ma żółtawy kolor i cierpki, intensywny aromat. Przekonaj się, dlaczego warto sięgać po niego codziennie.

Zobacz też: Pomaga w walce z kilogramami i jest bardzo zdrowy. Zielony jęczmień - właściwości i zastosowanie

Olej lniany – kwasy tłuszczowe

Zdrowotną wartość nasion lnu potwierdzają badania naukowe. Olej lniany zawiera:

  • 50 proc. kwasów alfa-linolenowych OMEGA 3
  • 25 proc. kwasów linolowych OMEGA 6 
  • 25 proc. nasyconych kwasów tłuszczowych OMEGA 9

Ich zawartość w oleju lnianym ma ogromne znaczenie. Wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. A dzięki nim obniża się poziom "złego” cholesterolu LDL, a zwiększa wskaźnik „dobrego” cholesterolu HDL. Dlatego jeśli nienawidzicie tranu, spróbujcie sięgnąć po olej lniany.

Co jeszcze „potrafi” olej lniany? Kwasy omega-3 w nim zawarte stanowią dobrą profilaktykę przed nowotworami, wspomagają pracę układu nerwowego i dobrze wpływają na pracę mózgu. Olej lniany polecany jest również młodym osobom, u których dopiero rozwija i kształtuje się ten narząd. Picie oleju lnianego poprawia koncentrację i procesy pamięciowe.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są również ważne dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Olej lniany jest niezastąpiony przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pomaga też w przewlekłych stanach zapalnych jelit, wzmacniając i regenerując błony śluzowe. Spożywany regularnie łagodzi również zaparcia.

Brak odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych może prowadzić do bezpłodności, a także skutkować zwiększoną podatnością na infekcje i zmiany skórne takie jak: łuszczenie się skóry czy jej nadmierne wysuszenie.

Olej lniany – witamina E

Olej lniany cieszy się także coraz większym zainteresowaniem wśród fanów zdrowego odżywiania. Zawarta w oleju lnianym witamina E to naturalny przeciwutleniacz. Chroni ona organizm przed wzmożoną produkcją szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników powstających na skutek złej diety, stresu czy palenia tytoniu.

Stosowany zewnętrznie olej lniany pomaga w chorobach skóry i przy wypadaniu włosów. Przyspiesza też regenerację naskórka, dlatego jest niezastąpiony podczas leczenia odleżyn, owrzodzeń i czyraków.

Zawarta w oleju lnianym witamina E korzystnie wpływa na również na rozwój płodu oraz prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Jej niedobór upośledza układ nerwowy, zwiększa podatność na infekcje i anemię.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

 

Autor: Magdalena Barszczak