Oceń
Olej lniany powstaje w skutek tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego, czyli siemienia lnianego. To całkowicie naturalny produkt o wielu właściwościach prozdrowotnych. Ma żółtawy kolor i cierpki, intensywny aromat. Przekonaj się, dlaczego warto sięgać po niego codziennie.
Zobacz też: Pomaga w walce z kilogramami i jest bardzo zdrowy. Zielony jęczmień - właściwości i zastosowanie
Olej lniany – kwasy tłuszczowe
Zdrowotną wartość nasion lnu potwierdzają badania naukowe. Olej lniany zawiera:
- 50 proc. kwasów alfa-linolenowych OMEGA 3
- 25 proc. kwasów linolowych OMEGA 6
- 25 proc. nasyconych kwasów tłuszczowych OMEGA 9
Ich zawartość w oleju lnianym ma ogromne znaczenie. Wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. A dzięki nim obniża się poziom "złego” cholesterolu LDL, a zwiększa wskaźnik „dobrego” cholesterolu HDL. Dlatego jeśli nienawidzicie tranu, spróbujcie sięgnąć po olej lniany.
Co jeszcze „potrafi” olej lniany? Kwasy omega-3 w nim zawarte stanowią dobrą profilaktykę przed nowotworami, wspomagają pracę układu nerwowego i dobrze wpływają na pracę mózgu. Olej lniany polecany jest również młodym osobom, u których dopiero rozwija i kształtuje się ten narząd. Picie oleju lnianego poprawia koncentrację i procesy pamięciowe.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są również ważne dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Olej lniany jest niezastąpiony przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pomaga też w przewlekłych stanach zapalnych jelit, wzmacniając i regenerując błony śluzowe. Spożywany regularnie łagodzi również zaparcia.
Brak odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych może prowadzić do bezpłodności, a także skutkować zwiększoną podatnością na infekcje i zmiany skórne takie jak: łuszczenie się skóry czy jej nadmierne wysuszenie.
Olej lniany – witamina E
Olej lniany cieszy się także coraz większym zainteresowaniem wśród fanów zdrowego odżywiania. Zawarta w oleju lnianym witamina E to naturalny przeciwutleniacz. Chroni ona organizm przed wzmożoną produkcją szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników powstających na skutek złej diety, stresu czy palenia tytoniu.
Stosowany zewnętrznie olej lniany pomaga w chorobach skóry i przy wypadaniu włosów. Przyspiesza też regenerację naskórka, dlatego jest niezastąpiony podczas leczenia odleżyn, owrzodzeń i czyraków.
Zawarta w oleju lnianym witamina E korzystnie wpływa na również na rozwój płodu oraz prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Jej niedobór upośledza układ nerwowy, zwiększa podatność na infekcje i anemię.
Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku
Autor: Magdalena Barszczak
Oceń artykuł