,

Jak zrobić slime? Instrukcja krok po kroku i aż 4 różne przepisy!

28.07.2020 10:43

Jak zrobić slime? Na to pytanie mamy całe mnóstwo odpowiedzi, ponieważ jest wiele sposobów na uzyskanie glutków. Przedstawiamy proste i sprawdzone przepisy z instrukcją krok po kroku, dlatego warto zaprosić do ich wykonania nawet najmłodsze dzieci.

slime
fot. Shutterstock

Jak zrobić slime, czyli glutek DIY

Slime, zwany też glutkiem, to w ostatnim czasie prawdziwy hit. Dzieci uwielbiają jego miłą w dotyku konsystencję, kolory, przezroczystość i możliwości, jakie daje. Na sklepowych półkach kuszą kolorami różne rodzaje slime, jednak jednocześnie ich cena jest dość wysoka, a przecież można przygotować je samemu w domu. Co więcej, własnoręczne wykonanie masy do zabawy to podwójna frajda dla najmłodszych! Dodatkowym plusem samodzielnego zrobienia slime jest fakt, iż mamy całkowitą kontrolę nad tym, jakich użyjemy składników. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla małych alergików. Wszystkie przepisy na slime, jakie prezentujemy, są bardzo proste w wykonaniu, dlatego najlepiej zaprosić do współpracy dzieci.

Jak zrobić slime z detergentem i klejem? Instrukcja krok po kroku

Slime z detergentem i klejem to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykonanie glutka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że o ile większość klejów dostępnych w sklepach nie jest toksyczna, to płyn do prania to silny środek. Dlatego też takiego slime nie poleca się do zabawy dla mniejszych dzieci, które na przykład podczas zabawy mogą włożyć rączkę (lub, co gorsza, glutka) do buzi.

Składniki potrzebne do wykonania slime z detergentem i klejem:

 • 6 łyżek bezbarwnego kleju
 • 2 łyżki żelu do prania
 • 6 łyżek wody
 • Opcjonalnie barwnik spożywczy lub brokat

Jak zrobić slime z detergentem i klejem krok po kroku?

Przygotowane składniki dodajemy po kolei do miseczki i mieszamy. Następnie bierzemy całą masę do rąk i ugniatamy do momentu, gdy uzyska ona pożądaną, „glutowatą” konsystencję. Slime najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku.

Jak zrobić slime bez kleju? Instrukcja pierwsza krok po kroku
Slime bez kleju ma nieco inną konsystencję niż glutki przygotowane z klejem, jednak w żadnym stopniu nie wpływa to na jakość zabawy dziecka.

Zobacz także: Zabawki dla 3-latka! Podpowiadamy, które wybrać!  

Składniki potrzebne do wykonania slime bez kleju:

 • 10 łyżek skrobi kukurydzianej
 • 6 łyżek płynu do mycia naczyń
 • 1/2 szklanki wody

Jak zrobić slime bez kleju krok po kroku?

Łączymy w małej miseczce wodę z płynem do naczyń. Kiedy płyn się rozpuści, wsypujemy skrobię kukurydzianą i całość dokładnie mieszamy. Uzyskana masa powinna w konsystencji przypominać ciastolinę. Wkładamy ją na kilka minut do zamrażalnika i już, gotowe!

Zobacz także

Jak zrobić slime z kleju i płynu do soczewek? Instrukcja krok po kroku

Slime wykonany z kleju i płynu do soczewek jest bezpieczny, a przy tym można go przechowywać w zamkniętym pojemniku nawet przez kilka tygodni. W dodatku jest równie prosty w wykonaniu, jak inne glutki.

Składniki potrzebne do wykonania slime z kleju i płynu do soczewek:

 • 80 ml przezroczystego kleju
 • Kilkanaście kropli płynu do soczewek
 • 1 łyżeczka sody
 • Niewielka ilość wody
 • Barwnik spożywczy

Do miseczki wlewamy klej i kilka kropli barwnika spożywczego. Sodę rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody do momentu uzyskania konsystencji pasty, a następnie dodajemy ją do kleju z barwnikiem. Na koniec dodajemy kilkanaście kropli płynu do soczewek i rozrabiamy całość do uzyskania „glutowatej” konsystencji.

Jak zrobić naturalny slime bez kleju i detergentu? Instrukcja krok po kroku

Naturalny slime bez detergentu i bez kleju to doskonała alternatywa zwłaszcza dla mniejszych dzieci. W składzie takiego slime mamy neutralne, nieszkodliwe produkty. Konsystencja takiego naturalnego slime jest nieco inna od innych glutków, jednak możemy mieć pewność, że w niczym nie zaszkodzi to świetnej zabawie.

Składniki potrzebne do wykonania slime bez kleju i detergentu:

 • 200 g mąki ziemniaczanej
 • 200 g mąki pszennej
 • 150 ml oleju
 • 100 ml wody
 • Opcjonalnie barwnik spożywczy i brokat

Jak zrobić slime bez detergentów i kleju krok po kroku?

Przygotowane składniki przekładamy do miski i dokładnie mieszamy, a następnie wyrabiamy rękami powstałą masę aż do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli glutek będzie zbyt twardy, można dodać do niego odrobinę oleju. Z kolei, jeśli będzie zbyt miękki, dodajemy mąki ziemniaczanej. Powstały w ten sposób slime będzie przypominał nieco w konsystencji ciastolinę. Jak widać, odpowiedzi na pytanie „Jak zrobić slime?” jest wiele, a przy tym wszystkie instrukcje krok po kroku są bardzo proste, dlatego zachęcamy do ich wypróbowania!