,

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Trzy propozycje z instrukcją krok po kroku

26.06.2020
Aktualizacja: 26.06.2020 13:04

Jak zrobić kwiaty z bibuły, by stały się przepiękną, wiosenną lub letnią ozdobą domu? Mamy na to trzy fantastyczne sposoby! Maki, kwiaty koniczyny i goździki z bibuły są proste do wykonania i niezwykle efektowne. Przekonaj się!

Jak zrobić kwiaty z bibuły
fot. Shutterstock

Jak zrobić kwiaty z bibuły i... jaką bibułę mamy na myśli?

Zanim przejdziemy do prezentacji naszych propozycji, w których opisujemy, jak zrobić kwiaty z bibuły krok po kroku, dodajmy kilka wstępnych wskazówek.

Mówiąc „bibuła” mamy na myśli krepinę, która doskonale nadaje się do tworzenia papierowych kwiatów. Jest estetyczna i delikatna, a przy tym dostępna w ogromnej ilości kolorów. Dzięki karbowaniu można ją wykorzystywać na różne sposoby.

W dodatku, w przeciwieństwie do cienkiej bibułki, wszelkie wykonywane z niej prace, są trwałe. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie widać na niej wyschniętego kleju.

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Różowe różyczki

Z daleka do złudzenia przypominają naturalne róże. Są niezwykle delikatne i będą stanowiły piękną, wiosenną lub letnią ozdobę każdego domu.

Takie różyczki z bibuły są dość proste w wykonaniu, dlatego można je zrobić z nieco starszymi dziećmi.

Czego będziesz potrzebować do wykonania różowych różyczek z bibuły?

 • Jasnoróżowej bibuły,
 • Zielonej bibuły
 • Nożyczek
 • Kleju

Jak zrobić kwiaty z bibuły?

Z jasnoróżowej bibuły wycinamy elementy w kształcie płatków kwiatów. Ich brzegi zwijamy do środka (około 0,5 cm) i całość delikatnie naciągamy.

Poszczególne płatki owijamy wokół wykałaczki, przyklejając je i układając je tak, by stworzyć kształt róży. Całą wykałaczkę oklejamy zielonym paskiem bibuły.

Wycinamy z niej również pasek o długości około 5 cm i nacinamy na jednej z krawędzi trójkąty. Owijamy tak wykonanym paskiem dół różyczki. Na koniec wycinamy listki z zielonej bibuły i przyklejamy do wykałaczki w wybranym miejscu.

Zobacz także: Lampiony papierowe. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdź!

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Fioletowe kule

Fioletowe kule z bibuły przypominają nieco kwiaty szczypiorku lub też koniczyny, ale robimy je trochę większe, dzięki czemu są wprost widowiskowe.

Co więcej, są też bardzo proste w wykonaniu, dlatego można poprosić tu o pomoc nawet małe dzieci.
Czego będziesz potrzebować do wykonania fioletowych kwiatów z bibuły?

 • Ciemnofioletowej bibuły
 • Nożyczek
 • Mocnej nitki

Jak zrobić kwiaty z bibuły?

Przygotowujemy kilkanaście płatków bibuły w kształcie prostokąta o bokach 15 i 10 cm. Jego krótsze krawędzie nacinamy na długości około 10 cm co 0,5 cm.

Powstałe w ten sposób paski delikatnie rozsuwamy, a następnie łączymy wszystkie płatki, wiążąc ich środek mocną nitką. Teraz wszystkie paseczki unosimy ku górze, by stworzyć „kulę”. Wyrównujemy ewentualne nierówności nożyczkami.

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Polne maki

Polne maki z bibuły do złudzenia przypominają te rosnące na łąkach i wśród zbóż. Wymagają użycia kilku kolorów bibuły, jednak gwarantujemy, że efekt naszej pracy będzie tego wart!

Czego będziesz potrzebować do wykonania polnych maków z bibuły?

 • Bibuły w kolorach: żółtym, czarnym, czerwonym i zielonym
 • Nożyczek
 • Kleju

Jak zrobić kwiaty z bibuły?

Koniec wykałaczki owijamy żółtą bibułą w taki sposób, by stworzyć środek kwiatka. Owijamy go następnie paskiem czarnej bibuły z ponacinanymi krawędziami, który będzie imitował pręciki.

Teraz pora na płatki. Najpierw wycinamy ich kształt, a następnie lekko je naciągamy, by rozprostować karbowanie. W ten sposób staną się cienkie i delikatne. Po kolei przyklejamy je wokół stworzonego środka z pręcikami.

Na koniec wycinamy z zielonej bibuły cienki, długi pasek, który na całej długości nacinamy.

Owijamy go, co jakiś czas dodając klej, wokół całej wykałaczki.

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Goździki

Goździki z bibuły o gęstych, a jednocześnie delikatnych, białych płatkach muśniętych lekko czerwienią są zjawiskowe i proste w wykonaniu. Do ich zrobienia możemy zaangażować nawet małe dzieci.

Czego będziesz potrzebować do wykonania goździków z bibuły?

 • Białej bibuły
 • Nożyczek
 • Kleju
 • Czerwonego pisaka

Jak zrobić kwiaty z bibuły?

Całą wykałaczkę owijamy jasnozieloną bibułą, pamiętając o dodaniu co jakiś czas kleju. Z dużego arkusza bibuły odcinamy pasek o szerokości 15 cm i nacinamy gęsto jego krawędzie na około 10 cm.

Owijamy go następnie wokół końca wykałaczki, tworząc kształt goździka. Na koniec nadajemy kolor końcówkom kwiatka czerwonym pisakiem.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, jak zrobić kwiaty z bibuły i mamy nadzieję, że nasze propozycje staną się inspiracją do ich wykonania!