,

Jak usunąć żywicę z ubrania? Domowe sposoby

03.06.2020 08:52

Plamy z żywicy to zmora niejednej gospodyni domowej. Koniecznie dowiedz się, jak w szybki i łatwy sposób usunąć żywicę z ubrania.

Jak usunąć żywicę z ubrania (plamy z żywicy): domowe sposoby
fot. Shutterstock

Piknik, spacer po lesie, praca w ogrodzie, czy budowanie domku na drzewie może skończyć się zabrudzeniem odzieży. Plamy z żywicy nie są łatwe do usunięcia. Nie ma co się dziwić – w końcu ciężko jest się pozbyć się tego tworzywa z rąk, a co dopiero z odzieży. Na szczęście jest wiele domowych skutecznych sposób, które pozowaną na usunięcie żywicy z ubrania. Co najważniejsze, te naturalne metody nie niszą i nie odbarwiają ubrań.

Zobacz także: Pleśń w pralce: poznaj skuteczne sposoby na walkę z nią! 

Jak usunąć żywicę z ubrania: domowe sposoby

Jest kilka domowych sposobów na usunięcie żywicy z ubrania. Do jednego z nich potrzebujesz olejku z drzewa herbacianego i roztworu octu z wodą. Zanim jednak ich użyjesz, musisz upewnić się, czy żywica na twoim ubraniu jest świeża. Jeśli tak to odzież wkładamy do zamrażarki i czekamy aż żywica stwardnieje.

Po tej czynności zdrapujemy z ubrania już twardą substancję. Możesz zrobić to paznokciem lub jakimś ostrym narzędziem. Uważaj jednak wtedy, żeby nie uszkodzić materiału.

Gdy żywica na twoim ubraniu jest już twarda – robimy dokładnie to samo, ale bez wcześniejszego zamrażania tkaniny.

Kolejnym krokiem w usuwaniu żywicy z ubrania jest przygotowanie ściereczki lub innego skrawka materiału, który możemy ubrudzić. Wkładamy je pod miejsce poplamione przez żywicę.

Olejek herbaciany (rozpuszcza on żywicę i nie odbarwia tkaniny) nakładamy wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym na plamę. Zrób to bardzo precyzyjnie – inaczej możesz doprowadzić do większego zabrudzenia.

Po kilku minutach usuwamy go za pomocą ręcznika papierowego i to miejsce przecieramy roztworem octu z wodą (zrób go w proporcji 3 do 1). Możesz użyć do tego także spirytusy lub acetonu.

Po tych czynnościach pierzemy ubranie w pralce zgodnie z informacją na metce. Gdy po wyjęciu z ubrania z pralki, plama nadal jest widoczna, musisz powtórzyć cały proces  jeszcze raz.

Usuwanie plamy z żywicy za pomocą masła

Plamy z żywicy można usunąć także za pomocą niewielkiej ilości masła. Na zabrudzenie nałóż odrobinę masła i pozostaw na około 1,5 godziny. Po tym czasie plamę przecieraj wacikiem kosmetycznym nasączonym w roztworze soli i amoniaku. Zrób go w proporcji: jedna łyżka soli na cztery łyżki amoniaku).

Następnie wrzuć ubranie do pralki i upierz je zgodnie z instrukcją na metce.

Zobacz także: Czyste okna bez smug - to możliwe! Koniecznie użyj... gliceryny!

loader
Jaka rasa psa do ciebie pasuje
Rozwiąż quiz

Sprawdź, jaka rasa psa do ciebie pasuje!

Jaka rasa psa do ciebie pasuje

Ile czasu spędzasz poza domem?