Obserwuj w Google News

Dlaczego kot gryzie? Właściciele nie powinni bagatelizować takiego zachowania

2 min. czytania
01.03.2023 10:58
Zareaguj Reakcja

Koty komunikują się ze swoimi właścicielami głównie niewerbalnie. Oczywiście odgłosy, jakie wydają również mają znaczenie, jednak to mowa ciała w przypadku mruczków jest kluczowa. Właśnie dlatego nie powinniśmy bagatelizować sygnałów, jakie wysyłają nam zwierzaki na co dzień. Dlaczego kot gryzie? Powodów takiego zachowania jest co najmniej kilka.

Dlaczego koty gryzą?
fot. shutterstock/ Dlaczego koty gryzą?

O gryzienie znacznie częściej oskarża się psy. Jednak koty również mogą posłużyć się zębami w trakcie zabawy. Kociarze na pewno doskonale znają ten scenariusz: człowiek bawi się ze swoim pupilem w najlepsze, głaszcząc go i delikatnie tarmosząc, on przyjemnie mruczy, a po chwili podnosi się i gwałtownie gryzie rękę właściciela. Jak interpretować podobne zachowanie kota? Czy jest to wyraz sympatii i zadowolenia, czy może agresji? Dlaczego koty gryzą?

Redakcja poleca

Twój kot lekko cię podgryza? Nie ma powodów do obaw

Koty gryzą z różnych powodów. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób to robią. Behawiorystka i autorka licznych książek o zwierzętach domowych, Karen Becker tłumaczy, że jeśli mruczek lekko podgryza swojego właściciela w trakcie pieszczot lub zabawy, nie ma powodów do obaw. To całkowicie normalne zachowanie kota, które świadczy o jego zadowoleniu i przywiązaniu do człowieka. Chociaż w ten sposób znacznie częściej zachowują się młode zwierzęta, podobna reakcja może pojawić się także u kotów dorosłych oraz seniorów.

Twój kot lekko cię podgryza Nie ma powodów do obaw
fot. shutterstock/ Twój kot lekko cię podgryza Nie ma powodów do obaw

Ten znak to sygnał. Twój kot chce odpocząć w samotności

Gryząc, kot może dać wyraz również swojemu niezadowoleniu. Mruczki kochają obecność człowieka, jednak w ciągu dnia potrzebują także samotnego odpoczynku z dala od domowników. Jeśli głaszczemy zwierzaka zbyt długo, może wyrazić swój sprzeciw. Jednym ze sposobów na zaprotestowanie jest właśnie delikatne, aczkolwiek stanowcze, pogryzanie właściciela. Kot może zareagować w ten sposób także, jeśli pieszczoty mu się nie podobają – są zbyt intensywne lub mocne. Wówczas warto zmienić sposób zabawy z pupilem i obserwować jego zachowanie.

Zobacz również:  Amerykanka adoptowała kota. Zwierzę ma 9 miesięcy i jest olbrzymie

Kot gryzie? Przyczyną mogą być problemy zdrowotne

Gryzienie u kotów może być także oznaką problemów zdrowotnych. Jeśli nasz mruczek zawsze dobrze reagował na pieszczoty a ulubione zabawy nagle przestały sprawiać mu przyjemność, warto sprawdzić, w jakiej kondycji jest jego skóra i sierść. Nadwrażliwość na dotyk u kotów może być oznaką zapalenia skóry, ran skóry, obecności pasożytów, stanów alergicznych albo bólu narządów wewnętrznych.

RadioZET.pl