Obserwuj w Google News

Dekoracje tortu urodzinowego. 7 najpiękniejszych propozycji

3 min. czytania
Aktualizacja 02.06.2020
02.06.2020 14:41
Zareaguj Reakcja

Dekoracje tortu urodzinowego to jeden z tych elementów urodzinowych przyjęć, które mają podkreślić uroczysty charakter imprezy, rozbawić lub wzruszyć. Jakie ozdoby są obecnie najbardziej popularne? Które najlepiej wybrać? Sprawdź!

Dekoracje tortu urodzinowego
fot. ---

Masa cukrowa do dekoracji tortu urodzinowego

Masa cukrowa to bardzo wdzięczny materiał, z którego tworzy się fantastyczne figurki i ozdoby na torty i inne wypieki. Sama struktura masy cukrowej przypomina nieco modelinę i żeby ulepić z niej wybrany kształt, należy ją lekko rozgrzać w dłoniach.

Dekoracje z masy cukrowej można oczywiście również kupić w gotowej postaci. Z masy tej wykonuje się między innymi kwiaty (róże, tulipany), listki, gwiazdki, a także postaci z bajek, zwierzątka, misie, autka czy samoloty.

Toppery i pikery jako dekoracje tortu urodzinowego

Bardzo łatwym i szybkim sposobem na udekorowanie tortu urodzinowego jest zastosowanie topperów lub pikerów. Są to gotowe ozdoby na patyczkach, które wkłuwa się w ciasto.

Wykonane są one najczęściej z papieru albo tekturki, dzięki czemu można na nich zamieścić napisy, na przykład imię lub życzenia, ale to tylko najprostsze wersje.

Personalizowane toppery mogą przyjmować formę girlandy z chorągiewek z literami tworzącymi napis, kolorowej cyferki lub postaci z bajki. Dużą popularnością cieszą się toppery zawierające zarówno imię solenizanta, jak i liczbę lat i datę uroczystości.

Dla dzieci zwykle wybiera się toppery z motywami kotków, księżniczek, baloników, dinozaurów czy samolotów. Dekoracje tortów na 18. to zwykle toppery z zabawnymi postaciami lub liczbą lat, a dekoracje na tort na 40. urodziny to najczęściej znak drogowy „z ograniczeniem do 40”.

Toppery mogą również przedstawiać elementy pory roku, w której solenizant lub solenizantka przyszli na świat.

Zobacz także: Ozdoby na tort weselny. Zabawnie czy romantycznie? Oto nasze pomysły!

Dekoracje tortu urodzinowego w postaci samopompujących się balonów

Samopompujące się balony w kształcie cyferek to prawdziwa rewolucja wśród dekoracji tortów urodzinowych. Jedno naciśnięcie powoduje nadmuchanie balonu, który jest umieszczony na patyczku.

Takie baloniki mają najczęściej metaliczny kolor, dzięki czemu będą pasowały do każdej dekoracji.

Zobacz także: Partner na wesele. Jak go wybrać, by się dobrze bawić przez całą noc?

Świeczki na tort urodzinowy

Świeczki urodzinowe stanowią nieodłączną część dekoracji tortu urodzinowego, dlatego musimy poświęcić im tu nieco uwagi. Możemy tu wybrać świeczki w kształcie wybranej cyfry lub też odpowiednią ilość prostych świeczek.

Oprócz nich warto wybrać jeszcze racę (zwaną także fontanną tortową), która w fantastyczny sposób uświetni cały moment wejścia z tortem. Jest bardzo efektowna!

Zobacz także: Poduszki na obrączki. Niezbędny ślubny szczegół, czy zbytek?

Dekoracje tortu urodzinowego w formie opłatków

Opłatki tortowe umieszcza się na wierzchu tortu, dzięki czemu zyskujemy piękną dekorację, którą w dodatku możemy idealnie dopasować do upodobań naszego solenizanta lub solenizantki.

W przypadku dzieci najczęściej wybierane motywy to smerfy, Barbie, Tom i Jerry, Spiderman, Hello Kitty czy Król Lew. Dla osób dorosłych często są to opłatki przedstawiające samochody, motocykle, kwiaty czy też postaci wraz z zabawnymi napisami.

Zobacz także: Lampiony papierowe. Co warto wiedzieć na ich temat? Sprawdź!

Dekoracje tortu urodzinowego z czekolady i owoców

Dekoracje na tort urodzinowy można kupić w sklepie, jednak przy odrobinie zmysłu estetycznego można wykonać je również samemu. Do najpiękniejszych dekoracji należą ozdoby wykonane z czekolady, a bardzo łatwo je wykonać.

Wystarczy wylać gorącą czekoladę (gorzką, mleczną, deserową, białą) na papier do pieczenia, wykonując fantazyjny wzorek, a następnie pozostawić go do wystygnięcia. Czekoladę w takiej postaci po prostu kładziemy na wierzch tortu.

Świeże owoce dodadzą tortowi urodzinowemu soczystości i prezentują się szczególnie efektownie w połączeniu z czekoladą.

Zobacz także: Obrączki ślubne tytanowe. Alternatywa dla złota i platyny

Świeże kwiaty do dekoracji tortu urodzinowego

Świeże kwiaty są nie tylko piękną, ale i niezapomnianą ozdobą. Warto wiedzieć, że wiele z popularnych w naszym kraju kwiatów można jeść. Oto krótka lista jadalnych kwiatów:

 • Chryzantema,
 • Frezja,
 • Bratek,
 • Goździk,
 • Fiołek,
 • Piwonia,
 • Lawenda,
 • Róża,
 • Goździk,
 • Tulipan,
 • Storczyk.

Niektóre kwiaty wykorzystuje się do dekoracji tortów urodzinowych ze względu na ich walory estetyczne, choć są niejadalne i przed pokrojeniem tortu trzeba je zdjąć (są jednak bezpieczne!). Oto one:

 • Dalia,
 • Forsycja,
 • Gerber,
 • Cynia,
 • Grudnik
 • Zawilec,
 • Kalanchoe.

Dekoracje tortu urodzinowego, jak widać, mogą przybierać różne formy, wystarczy wybrać tę, która najbardziej spodoba się solenizantce lub solenizantowi.

Zobacz także: Fryzury na wesele dla włosów do ramion. Loki, koki i warkocze