Obserwuj w Google News

Czy zmęczony pies to zawsze szczęśliwy pies? Behawiorystka tłumaczy

2 min. czytania
25.07.2023 13:57
Zareaguj Reakcja

Czy „wybiegany” pies to zawsze szczęśliwy pies? Wielu właścicieli czworonogów uważa, że po intensywnym wysiłku fizycznym zwierzę jest wyluzowane, spokojne i zrelaksowane. Nie jest to jednak reguła. Psia trenerka i behawiorystka postanowiła zabrać głos. – Chciałabym, aby ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na to, jak ich pies się czuje w danej sytuacji – zaznaczyła Magda Kościelniak.

Czy zmęczony pies to zawsze szczęśliwy pies
fot. shutterstock_Katrin_the_artist

Psy powinny regularnie wychodzić na spacery – o tym z pewnością wie każdy opiekun czworonoga. Ich intensywność musi jednak być dopasowana do potrzeb rasy oraz indywidualnych zainteresowań konkretnych osobników. Długie przebieżki – wbrew popularnej opinii – nie zawsze uszczęśliwiają zwierzęta. Magda Kościelniak – behawiorystka i psia trenerka na Instagramie wyjaśniła, czy zmęczony pies zawsze jest szczęśliwy. – Ludzie mają często chęci i skłonności do „wybiegania” psa, uważają, że przez to będzie on bardziej spokojny w domu, pomoże mu to rozładować emocje i napięcie – zaznaczyła. I podkreśliła, że intensywny trening nie zawsze pozwala psu się wyluzować.

„Zmęczone, zestresowane, przebodźcowane”. Tak nie postępuj z psem

Psy powinny się ruszać – regularne spacery z pupilami są obowiązkiem każdego opiekuna. Intensywny wysiłek fizyczny nie jest jednak lekarstwem na reaktywność czworonoga. – Często widzę psy, biegające w grupach, które już nie dają rady, są zmęczone, zestresowane, przebodźcowane, jest im gorąco. Zdarza się też, że są przeciążone fizycznie – zaznaczyła w najnowszym poście Magda Kościelniak – psia behawiorystka i trenerka.

Zobacz również:  Pies bohater z Polski. Przeszukiwał gruzowiska w Turcji. "Praca od rana do wieczora"

Ekspertka zwróciła uwagę na to, że psy potrzebują przede wszystkim uwagi opiekuna. Właściciel powinien dopasowywać rodzaje aktywności fizycznej do nastroju i aktualnych potrzeb swojego pupila. – Opiekunowie przed pracą idą na spacer, rzucają psu 100 razy (jak nie więcej) piłkę, po to by był on spokojny podczas ich nieobecności – zauważyła behawiorystka. I dodała:

To zwykle tylko nakręci psa, uzależni go od pogoni za piłką. Do domu przychodzi on jeszcze bardziej nakręcony, mimo iż fizycznie może wydawać się, że jest zmęczony.

Aby spacer był dla psa w pełni satysfakcjonujący, zwierzę musi nie tylko biegać, ale także tropić, węszyć i eksplorować okolicę. Czasami spokojna przebieżka może okazać się znacznie bardziej satysfakcjonująca, niż szalony pościg. – Super byłoby, gdyby większa ilość osób dostrzegła sens spaceru na długiej taśmie treningowej, spokojne kontakty z psami, aktywności, które w sposób pozytywny „zmęczą” psa – zaznaczyła Magda Kościelniak.

Redakcja poleca

Internauci potwierdzają. „To mega ważne”

Pod postem behawiorystki pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy. Użytkownicy popularnej aplikacji społecznościowej dziękowali ekspertce za przydatne wskazówki.

Bardzo ważna rolka, dzięki za nią!
Dzięki za tę rolkę! To mega ważne, że nie tylko zmęczenie i wzbogacanie, ale też równowaga są ważne.
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl