Czy z psem należy zawsze chodzić na smyczy? Behawiorysta przypomina
Wiele słyszy się o tym, że pies, który spaceruje z właścicielem po parku, osiedlu lub funkcjonuje w innej przestrzeni publicznej, powinien zawsze być na smyczy i w kagańcu – dla bezpieczeństwa osób, które mogą się z nim spotkać. Czy jednak jest to prawda? Z pomocą przychodzi nam prawo. Zgodnie z nim „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli”. Ale co to właściwie oznacza?

Większości z nas zapewne zdarzyło się spotkać właściciela psa, który spaceruje ze swoim pupilem bez smyczy. Niektórzy twierdzą, że takie zachowanie nie jest wskazane i może skończyć się tragicznie. Pies to w końcu tylko zwierzę.
Czy pies musi chodzić na smyczy? Tak mówią przepisy
Zgodnie z art. 10a ust. 3 z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt: „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”. Chociaż wspomniana kontrola najczęściej kojarzy się nam właśnie ze smyczą, przepisy nie nakazują nakładać właścicielom tego – ani żadnego innego – przyrządu. Spuszczanie psów ze smyczy samo w sobie nie jest zatem łamaniem obowiązujących przepisów.
Prawo zwraca jednak uwagę na to, że właściciel powinien panować nad swoim zwierzęciem i umiejętnie sterować jego zachowaniem. Osoby, które spacerują ze swoimi nieposłusznymi pupilami bez smyczy, mogą zatem zostać obciążone wysokimi mandatami lub nawet grzywną. To właściciel ponosi bowiem odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia, które przeszkadza innym osobom lub zagraża ich poczuciu bezpieczeństwa. Zdrowy rozsądek opiekunów czworonogów jest kluczowy.
Zobacz również: Jak witać się z cudzym psem? O tych zasadach należy pamiętać
„Stąd tak istotna jest ciągła nauka”
O tym, że pies nie zawsze musi być przypięty do smyczy, w relacji na Instagramie przypomniał jeden z najbardziej znanych i cenionych behawiorystów w Polsce. Krzysztof Tatar czasami spaceruje ze swoim czworonożnym przyjacielem bez zabezpieczenia. – Mimo braku smyczy Rita jest pod pełną kontrolą mojej osoby na „smyczy werbalnej” w postaci np. komend – zaznaczył trener na InstaStory. – Stąd tak istotna jest ciągła nauka, utrwalanie zachowań, przyzwyczajanie psiaka i nauka w zmiennych okolicznościach, a także budowanie relacji z psem, by jego wewnętrzną motywacją było za nami podążać – dodał.
Krzysztof Tatar zaznaczył także, że w niektórych przypadkach pies powinien bezwzględnie być prowadzony na smyczy oraz w kagańcu. Zaapelował do właścicieli czworonogów o respektowanie zasad panujących w danych przestrzeniach, a także dbanie o komfort innych.
- Robisz to na spacerze z psem? Możesz zapłacić aż 5000 zł kary
- Jak prawidłowo nagradzać psa? Wielu właścicieli nie ma o tym pojęcia
- Czy psy mają wyrzuty sumienia? Behawiorysta nie ma wątpliwości
Te rośliny są bezpieczne dla zwierząt. Bez wahania możesz postawić je w domu [GALERIA]
