Obserwuj w Google News

Czy suchy nos u psa jest oznaką choroby? Behawiorysta odpowiada

2 min. czytania
19.06.2023 15:34
Zareaguj Reakcja

Jak rozpoznać, że pies jest chory? Zwykło się mówić, że kiedy czworonóg nie czuje się najlepiej, jego nos staje się suchy i ciepły. Jednak, czy na pewno jest to oznaka rozwijającej się dolegliwości? Behawiorysta i trener psów Krzysztof Tatar postanowił rozwiać wątpliwości. – Suchość nosa ma na ogół związek z temperaturą lub wilgotnością powietrza – zaznaczył w jednym z postów na Instagramie?

Czy suchy nos u psa jest oznaką choroby
fot. Shutterstock_Velolosik

Krzysztof Tatar od ponad 30 lat pracuje jako psi behawiorysta i trener. Aktywnie działa również w mediach społecznościowych. Tłumaczy internautom, czego czworonogi potrzebują, by żyć szczęśliwie i beztrosko. Mówi także, jak wychować psa, by cieszyć się jego posłuszeństwem i oddaniem. Instagramowy profil eksperta cieszy się dużą popularnością wśród miłośników zwierząt. Obserwuje go ponad 130 tys. użytkowników. Liczba ta stale rośnie.

Suchy nos u psa: Czy należy się martwić?

Właściciele psów często martwią się o zdrowie swoich pupili. Gdy widzą, że nos czworonoga jest suchy i ciepły wszczynają alarm. Zwykło się bowiem mówić, że to pierwsza oznaka choroby. Czy jednak rzeczywiście suchy nos świadczy o tym, że nasz pupil niedomaga i należy szybko zawieźć go do weterynarza? Behawiorysta Krzysztof Tatar opublikował na swoim Instagramie post. Trener psów postanowił obalić mit dotyczący psiego nosa i nieco uspokoić opiekunów.

Redakcja poleca

Suchość nosa ma na ogół związek z temperaturą lub wilgotnością powietrza, natomiast nie jest wymiernym wskaźnikiem stanu zdrowia psa – podkreślił. I dodał: – Przy podwyższonej temperaturze nos faktycznie może być suchy, jednak gorączka to nie jest jedyny powód.

Możesz zauważyć suchy nos u swojego psiaka np. po tym, gdy wylegiwał się na słońcu, albo w zimie umościł niedaleko ciepłego kaloryfera. Teraz mamy sezon na klimatyzację, ona również może wywoływać suchość trufli. Twój pies jest aktywny na spacerach, dużo biega, lubi również ryć nosem w ziemi? To również może wywoływać suchość.

W dalszej części wpisu Krzysztof Tatar zaznaczył, że stan nosa psa może być w niektórych sytuacjach wskaźnikiem choroby. Behawiorysta podkreślił jednak, że chory pies zazwyczaj zachowuje się nieswojo i to właśnie zmiany zachowania powinny zaniepokoić opiekunów czworonogów najbardziej. – Kichanie i mokry nos mogą zwiastować przeziębienie lub alergię. Jest również wiele chorób, które nie będą powodowały gorączki i nos będzie odpowiednio nawilżony – zauważył trener.

Bardzo istotne jest tutaj obserwowanie swojego psiaka - – dodał.

Zobacz również:  Pies bohater z Polski. Przeszukiwał gruzowiska w Turcji. "Praca od rana do wieczora"

„Nareszcie ktoś kompetentny rozwiał moje błędne myślenie”

Post Krzysztofa Tatara bardzo zainteresował internautów. Wiele osób w komentarzach przyznało, że wierzyło w mit o suchym nosie. – Mój owczarek ma suchy nos, jak się wyleguje w ogródku na słońcu, dobrze wiedzieć, że to normalne – zaznaczyła jedna z kobiet.

Dzięki za post. Nareszcie ktoś kompetentny rozwiał moje błędne myślenie. Ponieważ też tak myślałam!
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl