Obserwuj w Google News

Czy psy mają wyrzuty sumienia? Behawiorysta nie ma wątpliwości

2 min. czytania
09.08.2023 14:56
Zareaguj Reakcja

Właściciele psów czasami uważają, że ich pupil doskonale wie, kiedy robi coś niedozwolonego. Czy psy rzeczywiście miewają wyrzuty sumienia? Behawiorysta Krzysztof Tatar postanowił zabrać głos w tej sprawie. Wyjaśnił internautom oraz internautkom, co tak naprawdę myślą czworonogi, gdy coś przeskrobią.

Czy psy potrafią się obrażać
fot. shutterstock_Irina Kozorog

Co tak naprawdę myślą psy – każdy właściciel czworonoga z pewnością chociaż raz chciał zajrzeć do umysłu swojego pupila. Behawioryści i trenerzy psów znają się na tych zwierzętach, jak nikt inny. To właśnie do nich należy kierować pytanie o to, co kryje się w umysłach naszych milusińskich.

Czy pies wie, kiedy nabroił? „Nie ma złożonych emocji”

Jednym z psich trenerów, którzy cieszy się dużą popularnością w sieci jest Krzysztof Tatar. Behawiorysta aktywnie działa w mediach społecznościowych – jego instagramowy profil obserwuje ponad 130 tys. użytkowników platformy. Liczba ta stale rośnie, ponieważ Krzysztof Tatar dba o swoich fanów i regularnie „częstuje” ich ciekawymi, merytorycznymi treściami.

W jednym z najnowszych filmików Krzysztof Tatar postanowił poruszyć temat psich wyrzutów sumienia. Zaznaczył, że właścicielom czworonogów często wydaje się, że ich pupil – po zdemolowaniu domu lub zepsuciu jakiegoś przedmiotu – odczuwa wstyd. Trener podkreślił, że psi umysł nie nie jest podobny do ludzkiego i działa na zupełnie innych zasadach. Czy to oznacza, że czworonogi nie wiedzą, kiedy popełniły błąd?

Zobacz również:  Widzisz taką pozycję u kota? Zabierz go natychmiast do weterynarza

Pies nie ma złożonych emocji. Wracacie do domu i macie zniszczone meble. Jesteście źli i zdenerwowani? Pies widząc to, widząc waszą reakcję zaczyna działać jak lustro. Przeciętny Kowalski powie: mój pies wie, że źle zrobił. To nieprawda – zaznaczył trener.

Pies będzie reagować na twoje emocje. Pies będzie odzwierciedleniem twoich emocji. Pies nie ma poczucia winy. On nie planował, że ci coś zniszczy. Nie planuje rozrób. Pies robi to wszystko spontanicznie. Żyje w „tu i teraz”  - – Krzysztof Tatar.
Redakcja poleca

Krzysztof Tatar zaznaczył, że psy nie potrafią również obrażać się na właścicieli. Jest to wbrew ich naturze. Liczne badania wykazały bowiem, że czworonogi emocjonalnie osiągają maksymalnie poziom umysłowy trzylatka. W konsekwencji – jeśli pupil nas ignoruje, najprawdopodobniej chce przekazać nam coś ważnego.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol

RadioZET.pl