Obserwuj w Google News

Jak kąpać psa? Ten błąd popełnia wiele osób

2 min. czytania
19.01.2023 13:06
Zareaguj Reakcja

Jak należy kąpać swojego psa? Właściciele tych czworonogów powinni unikać tego błędu.

Kąpiel psa
fot. Shutterstock

Psy to niezwykle energiczne zwierzęta, które są ciekawe świata. W czasie różnych aktywności bardzo łatwo się brudzą. Czasami wystarczy krótki spacer w deszczowe dni i możemy zupełnie nie poznać naszego pupila. Ślady błota na jego łapkach nietrudno później dojrzeć na kanapie czy dywanie. W takim przypadku pozostaje jedno rozwiązanie, a mianowicie – kąpiel psa. O ile w przypadku jednych czworonogów nie sprawia to większych trudności, w innych – stanowi prawdziwe wyzwanie. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla młodych psów, dlatego w tym przypadku należy być niezwykle delikatnym i ostrożnym.

Redakcja poleca

Jak często kąpać psa?

Wiele psów za wszelką cenę stara się uniknąć kąpieli i reaguje na nią strachem. Ich opiekunowie często dwoją się i troją, aby ta czynność była dla ich czworonoga jak najbardziej komfortowa. Te zwierzęta są bardzo wrażliwe na różne bodźce, a szum wody może zmniejszyć ich poczucie bezpieczeństwa. Należy więc zadbać o to, aby kąpiel nie kojarzyła się im z przykrym doświadczeniem.

Kąpiel szczeniaków i starszych psów z dłuższą sierścią powinna się odbywać przynajmniej raz na dwa tygodnie. W pozostałych przypadkach można to robić raz w miesiącu, chyba że twój pies wrócił właśnie do domu w opłakanym stanie i wymaga natychmiastowej pielęgnacji.

Zobacz także: Ten błąd popełniamy często podczas szkolenia psa. Sprawdź, czego dotyczy

O jakiej porze kąpać psa?

Pora kąpieli jest bardzo ważna. Wielu właścicieli czworonogów popełnia błąd, myjąc swojego psa przed wieczornym spacerem. W tym przypadku należy zachować odwrotną kolejność i umożliwić mu wcześniejsze załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Nasz pupil po zakończonej kąpieli nie powinien bowiem wychodzić na zewnątrz przez minimum kilka godzin. Szczególnie jeżeli za oknem panują niekorzystne warunki pogodowe. W przeciwnym razie narażamy naszego czworonoga na wychłodzenie i przeziębienie.

Zobacz także:  Każda para powinna mieć pupila. Zwierzątko domowe poprawia relacje w związku 

O czym należy pamiętać, myjąc swojego pupila?

Podczas kąpieli należy zwrócić uwagę na temperaturę wody. Nie powinna być ona zbyt gorąca ani za zimna. Do mycia psa najlepiej stosować specjalne środki dedykowane tym zwierzętom. Użycie innych kosmetyków może bowiem powodować u niego różne reakcje alergiczne.

W przypadku czworonogów z długim włosiem lepiej wcześniej dokładnie rozczesać ich sierść. W czasie kąpieli staraj się być delikatny i zwróć uwagę na to, aby woda czy kosmetyk nie dostały się do oczu czy uszu zwierzęcia. Po kąpieli najlepiej delikatnie osuszyć psa przy pomocy ręcznika.

Zobacz także: Jak pies okazuje miłość? 5 sposobów czworonogów na wyrażenie swoich uczuć