Obserwuj w Google News

Czego nie może jeść pies? Tych 5 produktów powinien bezwzględnie unikać

3 min. czytania
23.01.2023 14:55
Zareaguj Reakcja

Psy uwielbiają jeść. Jednak niektóre produkty, mimo że wśród ludzi uchodzą za rarytasy, są bardzo szkodliwe dla czworonogów. Przedstawiamy listę 5 rzeczy, których każdy pupil powinien bezwzględnie unikać.

Pies czeka na jedzenie w misce
fot. Shutterstock

Psy to prawdziwe łakomczuchy. Część czworonogów, gdy tylko słyszy, że ich opiekun otwiera lodówkę, zaraz przybiega do kuchni. Pupile najczęściej siadają niedaleko właściciela i wpatrują się w jego stronę proszącym wzrokiem. Mają nadzieję, że dostaną chociaż kawałek tego, co znalazło się na jego talerzu. Niektórzy opiekunowie wtedy ulegają i dzielą się swoim posiłkiem z czworonogiem.

Zobacz także:  Jak rozpoznać, że psu coś dolega? Oto 5 sygnałów, których nie należy lekceważyć

Trzeba jednak pamiętać, że psi organizm bardzo różni się od ludzkiego. Cześć produktów, którymi my się zajadamy, jest bardzo szkodliwa dla pupili. Co więcej, może nawet doprowadzić do ich śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapoznać się z listą rzeczy, których każdy pies powinien bezwzględnie unikać.

Czekolada

Dla nas czekolada to prawdziwy rarytas natomiast dla psów - trucizna. Im więcej znajduje się w niej kakao, tym jest bardziej toksyczna dla czworonogów. Wszystko przez teobrominę. Ta substancja zawarta w ziarnach kakaowca może wywołać m.in. zaburzenia pracy układu oddechowego, arytmię serca czy rozszerzenie naczyń krwionośnych. Może też doprowadzić do zgonu.

Warto podkreślić, że teobromina bardzo wolno wydala się z organizmu psów. Niebezpieczne jest więc nie tylko jednorazowe podanie zwierzęciu dużej ilości czekolady, ale także częste serwowanie mu tego smakołyku w małych porcjach.  

Redakcja poleca

Winogrona i rodzynki

Kolejnymi produktami, których bezwzględnie nie powinno się podawać naszym czworonogom, są rodzynki oraz winogrona. Zjedzenie przez psa już 10-12 kawałków tego świeżego owocu może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Pies może mieć biegunkę, wymioty i odczuwać bóle brzucha. Ponadto może u niego dojść do ostrej niewydolności nerek. Co ciekawe, do dzisiaj naukowcom nie udało się ustalić, która substancja zawarta w winogronach i rodzynkach, jest toksyczna dla zwierząt. 

Awokado

Kolejnym niebezpiecznym produktem dla psów jest awokado. Do uprawy tej rośliny stosuje się silny środek grzybobójczy o nazwie persin i to właśnie on jest szkodliwy dla czworonogów. Toksyczna substancja zawarta jest w skórce awokado, liściach i korze drzew. Po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości produktu, psy mogą mieć biegunkę i wymioty. Wspomniany środek grzybobójczy może też powodować trudności z usuwaniem wody z organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do obrzęku płuc. 

Orzechy makadamia

Czwarte miejsce na naszej liście zajmują orzechy makadamia. Można je znaleźć m.in. w niektórych wyrobach cukierniczych. Szkodliwa dla psa jest dawka 2,4 g orzechów na 1 kilogram masy ciała. Po zjedzeniu tego produktu u czworonogów mogą wystąpić biegunka, wymioty oraz drgawki. Zwierzę może być też osłabione.

Zobacz także:  Dlaczego pies nie chce jeść? Poznaj 3 częste przyczyny

Objawy zatrucia pojawiają się w ciągu 12 godzin od spożycia. Na szczęście przeważnie ustępują samoistnie po około dwóch dniach. 

Cebula i czosnek

Bardzo szkodliwa dla psa jest również cebula, zarówno surowa, suszona jak i gotowana. Po jej zjedzeniu w przewodzie pokarmowym czworonoga uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym. Uszkadzają one błony lipidowe erytrocytów, niszcząc prawidłową strukturę czerwonych krwinek. Może to doprowadzić do anemii. Niebezpieczna dla psa jest dawka 5-10 g świeżej cebuli na kilogram masy ciała. 

Podobnie jest z czosnkiem. Podanie psu zbyt dużej ilości tej rośliny może być przyczyną zatrucia. Szkodliwe jest zjedzenie około 5 g czosnku na kilogram masy ciała. Niebezpieczny dla zdrowia czworonoga jest również szczypiorek.

Zobacz także:  Jak pies okazuje miłość? 5 sposobów czworonogów na wyrażenie swoich uczuć

RadioZET.pl/piesologia.pl/karolinaholda.com