Obserwuj w Google News

Co jeść po poparzeniach słonecznych? Ekspertka wyjaśnia

2 min. czytania
24.07.2023 12:06
Zareaguj Reakcja

Niewłaściwe opalanie może doprowadzić do oparzeń słonecznych. Wówczas warto wprowadzić do swojej diety kilka składników odżywczych, które pomogą w regeneracji skóry. Ekspertka wyjaśnia.

Co jeść po poparzeniach słonecznych? Ekspertka wyjaśnia
fot. Shutterstock

Wakacje to czas relaksu i podróży. Wiele osób w tym okresie decyduje się na krótsze i dłuższe wypady za miasto. Latem chętnie wypoczywamy na nadmorskich plażach, nad brzegiem jeziora, a ci bardziej aktywni - na górskich szlakach. Niezależnie od tego, gdzie spędzamy urlop, jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry i stosowanie kremów z filtrem.

Czasem jednak nie sposób uchronić się od poparzeń słonecznych. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą nam przetrwać ten trudny okres. Jednym z nich jest zmiana diety.

Redakcja poleca

Co jeść po poparzeniach słonecznych? Ekspertka wyjaśnia

Po intensywnym opalaniu skóra potrzebuje składników odżywczych, które pomogą w jej regeneracji. Mowa tu przede wszystkim o witaminie C niezbędnej do produkcji kolagenu, witaminie E działającej jako przeciwutleniacz, a także beta-karotenie pomagającej w redukcji stanu zapalnego. 

- Dobrym źródłem witaminy C będą owoce cytrusowe, jagody, papaja, kiwi i ananas, a także warzywa takie jak papryka czy brokuły. Witaminę E dostarczymy sobie z olejami roślinnymi, orzechami, nasionami słonecznika i migdałami. Na skórę dotkniętą poparzeniem słonecznym można również stosować olej z witaminą E. Należy też sięgać po produkty bogate w beta-karoten, który może działać jako naturalny filtr przeciwsłoneczny, a dodatkowo wspiera gojenie skóry. Sięgajmy więc po bogatą w niego marchewkę czy bataty - mówi Katarzyna Lichosik, dietetyk i edukator żywieniowy TU Zdrowie.

Jak dodaje, po poparzeniach słonecznych ważne jest też picie dużej ilości wody. W ten sposób zapobiegniemy odwodnieniu. Ponadto utrzymamy elastyczność skóry, a co za tym idzie - przyśpieszymy proces jej gojenia.

Zobacz także:  Warzywa na oparzenia słoneczne. Ten sposób na podrażnienia stosowały nasze babcie

Inne sposoby na oparzenia słoneczne

Istnieją również inne sposoby na oparzenia słoneczne. Po intensywnym opalaniu warto sięgnąć m.in. po... miód. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na gazę i przyłożyć do miejsc, które zostały narażone na długotrwałe oddziaływanie słońca. Miód przyśpieszy gojenie i dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu zapobiegnie pojawieniu się pęcherzyków.

Można też zastosować różnego rodzaju okłady. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim te z kefiru, zsiadłego mleka oraz jogurtu naturalnego. Przyniosą one ukojenie oparzonej skórze, a dodatkowo skutecznie ja nawilżą i zregenerują zniszczony naskórek.

Zobacz także:  Domowe sposoby na oparzenia: 5 skutecznych metod

Soda oczyszczona
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/mat.prasowe(TU Zdrowie)