Obserwuj w Google News

Chodzisz z psem na spacery do lasu? Uważaj, możesz dostać nawet 5 tys. zł grzywny

2 min. czytania
04.07.2023 11:22
Zareaguj Reakcja

Kilka dni temu Lasy Państwowe na swoim profilu w mediach społecznościowych przypomniały o najważniejszych zasadach przebywania z czworonogiem w lesie. "Las nie jest naturalnym środowiskiem dla psa. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo jego samego oraz żyjących w lesie dzikich zwierząt" - podała jednostka.

Chodzisz z psem na spacery do lasu? Uważaj, możesz dostać nawet 5 tys. zł grzywny
fot. Shutterstock

1 lipca w Polsce obchodziliśmy Dzień Psa. Z tej okazji Lasy Państwowe na swojej stronie na Facebooku postanowiły opublikować specjalny wpis. Jednostka przypomniała w nim o najważniejszych zasadach bezpiecznego przebywania z czworonogiem w lesie. 

Redakcja poleca

Nawet 5 tys. zł grzywny za puszczanie psa luzem w lesie

- Las nie jest naturalnym środowiskiem dla psa. Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo jego samego oraz żyjących w lesie dzikich zwierząt - czytamy na infografice. Jednostka przypomina, że zgodnie z prawem, w lesie trzeba trzymać czworonoga na smyczy. Dodaje, że pies puszczony luzem może stanowić zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dzikich zwierząt. Pupil może na przykład pogonić, a w najgorszym przypadku zaatakować czworonożnych mieszkańców lasu. Pies może się też zgubić lub wybiec na drogę, po której jeżdżą samochody. 

Za wypuszczanie czworonoga w lesie bez smyczy grozi grzywna w wysokości od 20 do nawet 5 tys. zł. Zazwyczaj jednak kończy się na pouczeniu.

Lasy Państwowe przypominają również, że pies powinien mieć adresownik ze swoim imieniem i numerem telefonu do właściciela. Jest to niezwykle pomocne w przypadku, gdy zwierzę się zgubi. Opiekun, wybierając się ze swoim czworonogiem do lasu, powinien też zaopatrzyć się w wodę oraz naczynie, z którego pupil będzie mógł się napić.

Bardzo ważne jest również zapewnienie zwierzakowi odpowiedniej ochrony przed kleszczami. "Użyj preparatu odstraszającego kleszcze lub załóż psu specjalną obrożę. Po powrocie z lasu sprawdź, czy w sierści psa nie ma kleszczy" - podaje jednostka.

Zobacz także:  W te dni nie wychodź z psem na długi spacer. Konsekwencje mogą być tragiczne

Co zrobić, gdy spotkamy w lesie zdziczałego psa?

- Jeśli spotkasz w lesie psa puszczonego luzem lub zdziczałego, który zaczyna cię obszczekiwać, zachowaj spokój - informują Lasy Państwowe. W takiej sytuacji nie powinno się wykonywać żadnych gwałtownych ruchów; nie wolno też patrzeć zwierzakowi w oczy. Najlepiej zatrzymać się i poczekać, aż czworonóg odpuści. Ewentualnie można też wezwać pomoc - o ile mamy telefon.

Jeżeli jednak pies nas zaatakuje, należy przede wszystkim chronić twarz i głowę. "Najlepiej skul się" - apeluje jednostka.

Zobacz także:  Zauważyłeś te objawy u psa? Mogą oznaczać udar cieplny

Kot
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/lasy.gov.pl