Obserwuj w Google News

Jedzenie może poprawić nasz nastrój. Sięgnij po te produkty w Blue Monday

3 min. czytania
16.01.2023 12:55
Zareaguj Reakcja

W poniedziałek 16 stycznia przypada Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Wiele osób w tym czasie jest przygnębionych i narzeka na brak energii. Na szczęście istnieją sposoby na szybkie poprawienie sobie humoru. Blue Monday można pokonać m.in. przy stole.

Jedzenie może polepszyć nasz nastrój
fot. Shutterstock

Blue Monday zawsze przypada na trzeci poniedziałek stycznia (do 2011 r. był to poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia tego miesiąca). Data ta nie została wybrana przypadkowo. Brytyjski psycholog Cliff Arnall wyliczył ją na podstawie opracowanego przez siebie wzoru matematycznego, który uwzględnia następujące czynniki: meteorologiczne (krótki dzień, niesprzyjające warunki pogodowe), psychologiczne (świadomość tego, że nie dotrzymuje się postanowień noworocznych) oraz ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia, powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Jednak tak naprawdę Blue Monday niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Jakiś czas temu sam jego pomysłodawca, czyli wspomniany już Cliff Arnall, przyznał, że najbardziej depresyjny dzień w roku to mit. Mimo obalenia tej teorii wiele osób twierdzi, że w tym okresie naprawdę czuje się gorzej. Niektórzy mają wtedy złe samopoczucie, są przygnębieni i narzekają na brak energii. 

Redakcja poleca

Jedzenie może poprawić nasz nastrój

Jak temu zaradzić? Istnieje wiele sposobów na poprawienie sobie humoru. Blue Monday można pokonać m.in. dobrym jedzeniem. Przyznać się, kto w tym miejscu pomyślał o ulubionym fast foodzie? Takie dania wcale nie poprawiają naszego samopoczucia. Wręcz przeciwnie - po ich zjedzeniu czujemy się ociężali i śpiący. Jednak niektóre produkty spożywcze naprawdę mogą polepszyć nasz nastrój. 

W specjalnej nocie wydanej z okazji Blue Monday włoski związek rolników i producentów żywności Coldiretti wyjaśnił, że sekretem odzyskania dobrego humoru jest jedzenie produktów bogatych w tryptofan, czyli organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych. Wykazuje on właściwości relaksacyjne i zdolność regulowania stresu, przez co nazywany jest "ulubieńców mózgu". Można go znaleźć m.in. w migdałach, jajach, mięsie, rybach oraz nabiale. Połączenie tryptofanu z węglowodanami, żelazem i witaminami z grupy B pomaga podnieść poziom serotoniny w organizmie, a co za tym idzie - poprawić nasze samopoczucie.

Zobacz także:  Włóż to do lodówki. Warzywa będą świeże przez dłuższy czas

Według ekspertów najbardziej depresyjny dzień w roku warto zacząć od śniadania, w którym znajdzie się duża porcja suszonych owoców oraz mleko bądź jogurt. Jeżeli chodzi o obiad, dobrze sięgnąć po takie produkty jak orkisz i rośliny strączkowe. Doskonałym wyborem będzie na przykład zupa z fasoli czy z soczewicy. Na kolację natomiast specjaliści z rolniczego związku radzą zjeść białe mięso - może to być np. drób albo danie rybne. 

Poprawić nastrój mogą też sery zawierające dużo tryptofanu, w tym parmezan oraz pecorino. W Blue Monday zaleca się również zjedzenie porządnej porcji szparagów, szpinaku i brokułów. Produkty te zawierają wysoki poziom witamin i soli mineralnych, które także mają wpływ na nasz stan emocjonalny.

Zobacz także:  Horoskop na Blue Monday 16 stycznia 2023 roku dla wszystkich znaków zodiaku

Najlepsze produkty spożywcze na Blue Monday

W najbardziej depresyjny dzień w roku warto również sięgnąć m.in. po gorzką czekoladę - najlepiej taką, w której zawartość kakao wynosi około 85%. Zawiera ona fenylotylaminę, która pobudza nasz organizm do produkcji endorfin, czyli hormonu szczęścia. Ponadto produkt ten poprawia naszą koncentrację oraz wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.  

Samopoczucie mogą też polepszyć następujące produkty spożywcze: banany, buraki, orzechy włoskie, tofu, daktyle, rodzynki, marchewka, awokado, brązowy ryż, kukurydza oraz kapusta.

Zobacz także:  Nie wyrzucaj skórek pietruszki. Sprawdź, jak możesz je wykorzystać

RadioZET.pl/pharmasis.pl/fit.poradnikzdrowie.pl/PAP(Sylwia Wysocka)