Obserwuj w Google News

Czy biokominki są bezpieczne? Odpowiadamy na palące pytania

2 min. czytania
Aktualizacja 08.12.2023
08.12.2023 16:11
Zareaguj Reakcja

Biokominek to inwestycja, nad którą zastanawia się wiele osób. Wyjaśniamy, co to za urządzenie oraz jak działa. Sprawdź, czy biokominek jest bezpieczny oraz co należy wziąć pod uwagę przed jego zakupem.

Biokominek - co to, jak działa, czy grzeje, czy jest bezpieczny?
fot. Shevchenko Andrey/Shutterstock

Biokominek cieszy się reputacją tzw. kominka zastępczego. Często kupują go osoby, które z różnych względów nie mogą postawić w domu tradycyjnego kominka na opał. Wyjaśniamy, co to za urządzenie, jak działa i czy grzeje.

Biokominek – co to, czy grzeje, jak działa?

Biokominek to urządzenie, które ma spełniać przede wszystkim funkcje estetyczne. Co prawda wydziela z siebie ciepło i faktycznie może być jego dodatkowym źródłem w domu. Należy jednak pamiętać, że moc akumulacyjna biokominka zazwyczaj nie wystarcza do ogrzewania całej przestrzeni mieszkalnej.

Maszyna różni się od tradycyjnego kominka – wszystko przez brak podłączenia do przewodu kominowego. Co więcej, właściciele takiego elementu wyposażenia domu muszą zamienić opał na paliwo. Całość uruchamia się poprzez napełnienie zbiornika w biokominku płynnym lub żelowym paliwem i następujące potem rozpalenie ognia za pomocą zapalarki.

Zobacz także: Jak nawilżyć powietrze w domu? Te sposoby warto stosować zimą

Biokominek – czy jest bezpieczny? Wady i zalety

Biokominek można uznać za urządzenie bezpieczne; jednocześnie należy jednak podkreślić konieczność korzystania z niego zgodnie z instrukcjami. Szczególnie istotne są w tym kontekście:

  • używane do palenia w biokominku paliwa – ważne, by nie były inne od tych zalecanych przez producenta;
  • działania zgodne ze standardami postępowania, np. radykalne przestrzeganie zasady niewlewania paliwa do ciepłego kominka.

Wśród zalet biokominka z pewnością można wymienić jego dostosowanie nie tylko do domów jednorodzinnych, ale i do innych przestrzeni mieszkalnych. Nie trzeba również sprzątać popiołu czy obawiać się spalin lub emitowanego dymu. Biokominek stwarza też szansę dopasowania go do określonego wnętrza przez wielość jego form (konsumenci mogą zdecydować się na biokominki wolnostojące, wiszące czy narożne).

Wady sprowadzają się natomiast do wspomnianych wcześniej możliwości grzewczych oraz – w przypadku, w którym właściciel instaluje biokominek po raz pierwszy – przeznaczenia czasu wolnego na dokładne przestudiowanie instrukcji obsługi i zaleceń producenta związanych z bezpieczeństwem.

Źródło: Radio ZET/morizon.pl/decofire.pl

Nie przegap