Obserwuj w Google News

Jak prawidłowo nagradzać psa? Wielu właścicieli nie ma o tym pojęcia

2 min. czytania
23.08.2023 11:13
Zareaguj Reakcja

Jak nagradzać psa, by ten rzeczywiście czuł się doceniony? Smakołyki nie będą dobrą formą motywacji dla wszystkich zwierzaków. Behawiorysta i trener psów – Michał Dąbrowski postanowił zdradzić, jakie wzmocnienia działają zdecydowanie najlepiej. To ważna informacja dla właścicieli wszystkich czworonogów – dzięki niej codzienna praca nad nawykami stanie się o wiele prostsza i bardziej przyjemna.

jak nagradzać psa
fot. shutterstock_el-ka

Nagradzanie psa jest bardzo ważnym elementem jego wychowania. Pozwala pokazać czworonogowi naszą aprobatę. Dzięki odpowiednio dopasowanym nagrodom podawanym we właściwym czasie, możemy dać znać pupilowi, jakich reakcji od niego pożądamy. Szczególnie ważne jest to w przypadku szczeniaków i młodych psów, które dopiero poznają świat i reguły, które w nim obowiązują.

Właściciele czworonogów często zastanawiają się jednak: jak prawidłowo nagradzać psa? To skomplikowany temat. Osoby, które uważają, że odpowiednią formą pokazania aprobaty zawsze są przysmaki w formie tzw. smaczków, bardzo się mylą. Jedzenie jest co prawda dobrym wzmocnieniem, jednak nie zawsze działa tak skutecznie, jak nam się wydaje. Jakie nagrody zatem stosować w zamian?

Redakcja poleca

Jak skutecznie nagradzać psa? Ekspert zabrał głos

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć psi behawiorysta i trener Michał Dąbrowski. Ekspert dzieli się swoją wiedzą z internautami oraz internautkami. Aktywnie działa bowiem w mediach społecznościowych. Jest popularny na Instagramie – jego konto obserwuje ponad 55 tys. użytkowników platformy. Liczba ta stale rośnie, ponieważ Michał Dąbrowski regularnie publikuje merytoryczne i wartościowe treści.

W jednym z nagrań Michał Dąbrowski zauważył, że nie istnieje jedyna, uniwersalna nagroda, która zawsze satysfakcjonuje wszystkie psy. – Nie wciskajcie smaczków w swoje psy, w sytuacjach, kiedy stresują się bardzo środowiskiem, boją się i jedyne czego chcą, to wyjść z danej sytuacji, poczuć ulgę – zaznaczył.

Zobacz również:  Czy psy mają wyrzuty sumienia? Behawiorysta nie ma wątpliwości

– Prawdziwą nagrodą i wzmocnieniem dla psa będzie to, na czym aktualnie mu zależy – podkreślił behawiorysta. Wypunktował, przykładowe formy aprobaty, które mogą stosować właściciele czworonogów w zależności od kontekstu:

  • pyszne jedzonko,
  • super zabawka,
  • bieganie,
  • węszenie,
  • wejście do wody,
  • interakcja z innym psem,
  • ulga,
  • święty spokój.

Staraj się dobrać nagrodę dla swojego psa, w oparciu o sytuację i jego motywację. Dużo łatwiej wtedy będzie szła nauka, a i tobie da dużo więcej satysfakcji, bo zamiast np. walczyć z interesującym psa zapachem, możesz go wykorzystać jako nagrodę dla psa – zauważył Michał Dąbrowski.

Nie przegap
rośliny są bezpieczne dla zwierząt
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/Jus_Ol