Balkon - aranżacja miejsca do wypoczynku
Miejsce wypoczynku i relaksu - balkon. Aranżacja tego miejsca jest bardzo istotna, jeśli chcesz cieszyć się pięknym wystrojem i móc korzystać ze świeżego powietrza bez wychodzenia z domu. Jak zaaranżować balkon w domu i balkon w bloku?

Aranżacja balkonu i jego przestrzeni jest niezwykle ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Odpowiednie wyposażenie i wykończenie wpływa również na ilość światła, jaka dostaje się do mieszkania. Od wyboru mebli i dekoracji zależy również, czy będzie to miejsce relaksu, czy stanowić będzie niewykorzystane metry kwadratowe. Jak zaaranżować balkon, by spełniał on swoją funkcję?
Zobacz także: Śnił Ci się balkon? Sprawdź znaczenie tego snu!
Aranżacje balkonu - najważniejsze zasady
Balkon i aranżacja jego przestrzeni w dużej mierze zależą od tego, w jaką stronę świata jest skierowany. Balkon skierowany w stronę południową z pewnością będzie dobrze oświetlony przez większą część dnia. Minusem może być fakt, że w gorące lato wszystko się nagrzewa i wtedy siedzenie na balkonie nie jest tak przyjemne. Dlatego aranżując balkon od strony południowej należy zapewnić odpowiedni system zacieniający. Z kolei balkon od strony północnej może być mniej doświetlony i bardziej ponury, niż balkony skierowane w inne strony świata. W takim wypadku konieczne jest odpowiednie oświetlenie i jasna aranżacja.
Zobacz także: Kwiaty na słoneczny balkon - najpopularniejsze odmiany
Aranżacja balkonu w bloku
Balkon w bloku może mieć różne formy, jednak najczęściej jest tak, że jest to wysunięty fragment podłogi, przedłużenie mieszkania na zewnątrz. Oddzielony jest jedynie balustradą z prętami. Nie ma zadaszenia. Prywatności też nie. Aranżacje balkonu w bloku mają przede wszystkim zapewnić prywatność. Warto przemyśleć dekoracyjną osłonę do balustrady balkonowej oraz zadaszenie.
Jak urządzić mały balkon w bloku? Do aranżacji balkonu w bloku doskonale sprawdzają się markizy balkonowe. Są to materiałowe zadaszenia o regulowanej długości. Nie kosztują wiele i łatwo je zamontować. Do wyboru jest wiele modeli i rozmiarów. Stanowią ochronę przed deszczem, słońcem a także przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.
Zobacz także: Drzewka na balkon - jakie drzewko na pniu będzie najlepsze?
Mały balkon - aranżacje
Balkon w bloku to przede wszystkim mały balkon. Zdarzają się też niewielkie balkony w domach, choć są to rzadkie wyjątki. Niemniej mały balkon i aranżacje to dość spore wyzwanie.
Aranżacja małego balkonu ogranicza liczbę wyposażenia, dlatego warto postawić na elementy, które można powiesić, takie jak światełka, doniczki podwieszane oraz markizy. Na podłodze warto ograniczyć się do siedziska oraz stolika.
Do małych balkonów polecane są przede wszystkim jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Lepiej zrezygnować z abstrakcyjnych wzorów i dekoracji, które powodują wrażenie zagracenia.
Zobacz także: Wiszące doniczki - jakie wybrać i gdzie je zawiesić?
Aranżacje balkonów - o czym warto jeszcze pamiętać?
Co i jak warto wprowadzić do aranżacji balkonu?
- Osłonięcie balkonu
Osłona balkonu jest istotna, gdyż zwiększa prywatność, chroni przed słońcem oraz pomaga obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Pomocne w tym mogą okazać wspomniane wcześniej markizy. Doskonałym rozwiązaniem są również parasole balkonowe. Ich zaletą jest niska cena i mobilność. Można je umieszczać w dowolnym miejscu balkonu, a w razie potrzeb złożyć i przechować. Sprawdzi się również na małym balkonie - niektóre modele parasoli mają ścięty bok, dzięki czemu parasol można dostawić do ściany, a reszta materiału osłania balkon.
- Kolory a aranżacja balkonu
Balkony najczęściej aranżowane są z wykorzystaniem jasnych kolorów, ponieważ nie nagrzewają się mocno na słońcu. W przypadku słabo oświetlonego balkonu optycznie go rozjaśniają. Ponadto jasne kolory sprawdzą się na mały balkon. Aranżacje z bielą, beżem lub innymi barwami wydają się nieco większe i robią wrażenie przestrzenności.
Odradza się wykorzystywanie ciemnych barw na balkonach. Jeśli na balkonie znajdują się stałe elementy w ciemnych kolorach, warto przełamać je jasnymi.
- Meble na balkon
Umeblowanie warto dostosować do potrzeb. Większość balkonów służy przede wszystkim do krótkiego relaksu z książką i kubkiem kawy. Niekiedy spożywa się na nim posiłki lub spędza czas na plotkach. Komfort w takich chwilach zapewnią wygodne krzesła lub fotele. Przydatny z pewnością okaże się stolik, na którym można położyć kubek. Na większych balkonach można pokusić się o duże, rozkładane leżaki. Z kolei na małych powierzchniach sprawdzą się siedziska typu sako. Warto zwrócić uwagę, by były lekkie i łatwe do złożenia. Dzięki temu łatwo zmienić aranżację balkonu lub schować meble w chłodniejsze pory roku.
- Materiały na balkonie
Na balkonie zaleca się wykorzystywanie mebli i dekoracji z naturalnych materiałów, które nie nagrzewają się od słońca. Meble balkonowe wykonane są najczęściej z drewna lub plecionek takich jak rattan czy technorattan. Wrażenie przytulności robią materiały tekstylne. Poduszki, pledy i dywaniki wprowadzają przyjemny klimat, nie kosztują wiele i można je wykorzystać na wiele sposobów. By nie podrażniały skóry, warto wybierać bawełnę, jutę lub len. Odradzany jest poliester, który niesłychanie szybko się nagrzewa.
- Dekoracje do aranżacji balkonu
Balkon to z całą pewnością idealne miejsce na kwiaty. Jakie kwiaty na słoneczny balkon będą najlepsze? Polecane są bratki, begonie, ostróżki, lawenda, petunie, pelargonie, lobelie, wilce i aksamitki. Rośliny te dobrze znoszą różne warunki pogodowe. Balkon to również miejsce uprawy ziół oraz drobnych warzyw, typu pomidorki koktajlowe. Na letnie wieczory lub słabo nasłoneczniony balkon poleca się dodatkowe oświetlenie. Mogą to być lampiony lub sznur lampek LED. Nie tylko oświetlą balkon, ale dodadzą mu przytulności. Raczej odradza się wybór świec, gdyż podmuch wiatru może spowodować pożar.