Obserwuj w Google News

Mieszkają w kościołach. Gość w dom, Bóg w dom?

2 min. czytania
24.03.2023 15:17
Zareaguj Reakcja

O aranżacji i wystroju wnętrz można mówić (i pisać) długo. Niektóre domy zawsze będą jednak siłą rzeczy bardziej nietypowe od pozostałych. Hasztag #churchhouse zyskuje popularność na TikToku. Kryją się pod nim filmy ludzi, dla których dom oznacza...kościół. Dosłownie!

Kościół zamiast domu w USA
fot. @itsshannonburns, @bb_acres/TikTok

Rozliczne nagrania przedstawiają, w jaki sposób miejsca pełniące niegdyś funkcje sakralne stały się dostosowanymi do codziennego życia jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi. Nabywcy kościelnych domostw w większości starają się pozostawić w nich pewne specyficzne elementy – witraże, zadaszenia czy okrągłe drzwi wejściowe. Widoczne są też wieżyczki.

Właściciele wchodzą zazwyczaj w posiadanie świątyni przez kupno starego, nieużywanego od lat kościoła i następujący potem jego gruntowny remont. Pomysły są różne – od minimalistycznego wystroju, przez pokoje stworzone z klimacie swojskiego, przytulnego ogniska domowego, aż po wypełnione kolorami, modernistyczne wnętrza.

Redakcja poleca

Szafa zamiast ołtarza. Jak wyglądają zamieszkane kościoły?

Shannon Burns (@itsshannonburns) stoi pod ceglanym budynkiem i mówi do widzów: „Moja siostra mieszka w kościele”! Pokazuje dużą, jasną przestrzeń z kuchnią i salonem. Rodzina siedzi na kanapach, a słońce wpada do środka przez wysokie, wąskie okna ze szkłem barwionym na zielono, czerwono i żółto. W miejscu ołtarza stoi nawiązująca do gotyckiego stylu kuchenna szafa. W domu znajdują się również rzeczy, które pamiętają lata sakralnej świetności – na ścianie wisi stara tablica, która kiedyś służyła najprawdopodobniej do celów katechetycznych.

Użytkowniczka @bb_acres zdradza, że jakiś czas temu przekonała męża do zakupu opuszczonego kościoła samotnie stojącego na wzgórzu. Wnioskując z umieszczanych przez nią filmów, nowy dom nie jest jeszcze gotowy, ale niestrudzenie pracuje nad renowacją budynku wspólnie z małżonkiem. Plany są konkretne. Na jednym z nagrań pojawiło się ogłoszenie:
„Deadline to koniec marca 2023, więc zostańcie na bieżąco!”

Zobacz także: Parafianka z Ełku nie wytrzymała. Poszło o kościelną tacę

Kościół jako miejsce do życia. TikTokerzy komentują

Internauci są zaintrygowani. Część jest zachwycona pomysłowością osób zamieszkujących „święte domy”, ale pojawiają się również komentujący, dla których taka wizja domu nie jest szczególnie nęcąca. „Czułabym się źle, przeklinając w takim miejscu”, „Czy tam straszy?”, „Szaleństwo!” - można przeczytać wśród zostawianych pod filmami opinii.

#churchhouse stał się pewnego rodzaju społecznością; wśród komentarzy pojawiają się również wypowiedzi osób, które same mieszkają w podobnych okolicznościach. @Tay_222 napisała w odpowiedzi do filmu Shannon Burns:

Kilka lat temu wprowadziłam się do wielkiego, wspaniałego domu z ogromnymi, ale dziwacznie umiejscowionymi pokojami. Po sześciu miesiącach dowiedziałam się, że przed 20 laty była to kostnica.

Wiele osób, szczególnie pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, postanowiło wprowadzić się do wyłączonych z użytku kościołów. Z pragmatycznego punktu widzenia wydaje się być to decyzją korzystną społecznie – takie działania wspomagają minimalizowanie liczby pustostanów.

Z drugiej strony – w przypadku wierzących w istnienie życia po śmierci – nigdy nie wiadomo, z jakimi duchami przeszłości przyjdzie się zmierzyć...

Zobacz też: Historie o duchach oparte na faktach - nie czytaj ich przed snem!

RadioZET.pl