Obserwuj w Google News

Aranżacja małej sypialni: sprawdzone pomysły na przytulną i funkcjonalną sypialnię w bloku

4 min. czytania
Aktualizacja 21.01.2021
05.01.2021 11:00
Zareaguj Reakcja

Aranżacja małej sypialni to duże wyzwanie. Niewielkie pomieszczenie ma być przecież naszym przytulnym, stylowym azylem, a jednocześnie zmieścić wygodne łóżko, a często zastąpić także garderobę. Na szczęście są sprawdzone pomysły na aranżację małej sypialni. Zobacz, o czym warto pamiętać!

Sypialnia z dużym łóżkiem i czarnymi roletami
fot. Shutterstock

Sypialnia to często pokój o najmniejszym metrażu w całym mieszkaniu. Nawet na małej przestrzeni nie warto jednak rezygnować z tego pomieszczenia. Sypialnia, nawet najmniejsza, ma przecież być twoim azylem, miejscem, w którym ładujesz baterie i regenerujesz się po stresach codziennej gonitwy. Aranżacja małej sypialni jest więc nie lada wyzwaniem, bo na niewielkim metrażu musi zmieścić się sporo niezbędnych elementów wyposażenia. Ty zaś przy okazji musisz zadbać o to, by wnętrze to miało przytulny, ciepły charakter.

Aby twoja mała sypialnia była funkcjonalna i stylowa, musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Planując remont czy urządzając nowe mieszkanie, warto mieć na uwadze te sprawdzone rozwiązania na aranżację małej sypialni. Podpowiadamy, co jest najważniejsze!

Aranżacja małej sypialni: najważniejsze są kolory

W każdym małym pokoju warto zadbać o dobór odpowiedniej palety kolorystycznej, która potrafi zdziałać cuda w wizualnym odbiorze wnętrza. W małej sypialni nie warto eksperymentować z kolorami: bezpieczne, jasne odcienie (takie jak biel, szarości, błękity i pastele) pozwolą ci optycznie rozjaśnić i powiększyć pomieszczenie. Aby uniknąć monotonii, dobierz dodatki i elementy wystroju utrzymane w różnych tonach wiodącego koloru – w ten sposób wnętrze będzie miało wyraźny, motyw przewodni -  ale cała aranżacja nie będzie monotonna.

Nie musisz też całkiem rezygnować z ciemniejszych czy bardziej wyrazistych kolorów. Lepiej jednak wybrać je dla „mobilnych” elementów wyposażenia twojej małej sypialni, czyli niedużych mebli i dekoracyjnych dodatków. Tym sposobem łatwo będzie można zmienić aranżację wnętrza bez konieczności przemalowywania ścian lub kosztownej wymiany dużych mebli.

Zobacz także:  Pomysły na oświetlenie sypialni i nowoczesne lampki nocne

Wystrój małych sypialni: co z łóżkiem?

Król sypialni jest jeden i niewątpliwie jest nim łóżko. Nie zawsze oznacza to jednak, że w małej sypialni w bloku musi to być najbardziej dominujący wizualnie element wyposażenia. Jeśli pokój jest naprawdę mały, lepiej wybrać łóżko, które optycznie „zleje się” z resztą wnętrza: pozbawione ozdobnego zagłówka, na lekkiej, drewnianej lub metalowej ramie i wysokich nóżkach.

Jeśli jednak chcesz, by to właśnie łóżko pełniło w twojej sypialni tę najistotniejszą rolę, także jako ozdoba wnętrza, zdecyduj się na model z dużym, dekoracyjnym wezgłowiem. W ten sposób nie tylko dodasz małej sypialni charakteru, ale również odwrócisz uwagę od niewielkiej kubatury pomieszczenia, skupiając wzrok gości i domowników na jednym, efektownym elemencie.

Mała sypialnia z dużym łóżkiem: gdzie je ustawić?

Łóżko, nawet jeśli ma odgrywać w aranżacji małej sypialni pierwsze skrzypce, nie zawsze musi stać na środku pokoju. W małym wnętrzu to często niezbyt rozsądne rozwiązanie, bowiem w ten sposób zablokujesz ciąg komunikacyjny i utrudnisz dostęp do innych mebli. Dobrym pomysłem jest więc ustawienie łóżka przy ścianie: w ten sposób ułatwisz sobie poruszanie się po sypialni, a dodatkowo zniknie potrzeba znalezienia miejsca na dwa stoliki nocne – wystarczy tylko jeden.

Redakcja poleca

Aranżacja małej sypialni z szafą: jak znaleźć dla niej miejsce?

Mała sypialnia zazwyczaj oznacza, że w twoim mieszkaniu nie ma też miejsca na osobną garderobę. Wtedy to pokój do spania musi pełnić i tę funkcję. Planując aranżację małej sypialni, lepiej zdecydować się na jedną dużą szafę, niż zagracać przestrzeń – dosłownie i wizualnie – kilkoma mniejszymi meblami. W małym wnętrzu najlepiej sprawdzi się szafa robiona na wymiar, pozwalająca maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Zamiast otwieranych na zewnątrz drzwi, zdecyduj się na przesuwane panele, a minimum jeden z nich poświęć na duże lustro, co optycznie powiększy wnętrze, a i przyda się przy planowaniu codziennnych stylizacji.

Szafa w małej sypialni powinna stanąć jak najbliżej drzwi. W ten sposób „uwolnisz” resztę pokoju i być może znajdziesz dzięki temu dodatkową przestrzeń na mniejsze meble: toaletkę albo komodę. Jeżeli przy drzwiach do sypialni nie ma miejsca na szafę, wtedy najlepiej zagospodarować nią wnękę albo całą węższą ścianę w głębi pokoju.

Aranżacja małej sypialni: pomysły na dodatkowe miejsce

W małym wnętrzu każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, a w małej sypialni szczególnie przyda się każdy dodatkowy schowek. Najprostszym miejscem, które warto wykorzystać, jest przestrzeń pod łóżkiem: wysuwane szuflady albo kontenery przydadzą się nie tylko do przechowywania pościeli, ale także np. sezonowych ubrań.

W małej sypialni warto też wykorzystać przestrzeń… za łóżkiem. Ramę można odsunąć nieco od ściany, na której zamontujesz kilka niezbyt głębokich półek, rozciągających się przynajmniej na szerokość łóżka (choć ciekawiej wyglądają szersze od ramy półki). Takie rozwiązanie nie tylko może zastąpić szafki nocne i być dodatkowym miejscem np. na książki, ale może też stworzyć ciekawy element dekoracyjny, stanowiący wraz z łóżkiem efektowną „strefę odpoczynku”.

Zobacz także: Jak urządzić sypialnię na poddaszu? Podpowiadamy!