Obserwuj w Google News

Chcesz, aby twój stół wigilijny wyglądał wyjątkowo? Te pomysły cię zainspirują

4 min. czytania
24.10.2018 14:19
Zareaguj Reakcja

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego właśnie coraz częściej zastanawiamy się nad tym, co zrobić, aby stół wigilijny wyglądał wyjątkowo i o jakich elementach nie możemy zapomnieć. Jest wiele tradycji wigilijnych, począwszy od 12 potraw, na opłatku wigilijnym kończąc. Co jeszcze sprawi, że wieczór wigilijny będzie magiczny? 

Stół wigilijny
fot. Shutterstock

Jak powinien wyglądać stół wigilijny? Oczywiście, nie ma odgórnie określonych zasad, które powiedzą nam, co powinno się na nim znaleźć, a co nie. Istnieje wiele tradycji wigilijnych, dzięki którym świąteczny wieczór staje się wyjątkowy i magiczny, jednak nie ma żadnego obowiązku, aby się ich trzymać. A co jeśli chodzi o dekorację stołu wigilijnego? Tutaj również możemy pozwolić sobie na odrobinę fantazji i ekstrawagancji. 

Zobacz także:  Te świąteczne filmy to fantastyczny pomysł na popołudnie w rodzinnym gronie

Stół wigilijny - potrawy

Wieczór wigilijny to w wielu domach wyjątkowa i tradycyjna uczta, podczas której spożywa się 12 postnych potraw. Właśnie w tę magiczną noc mamy okazję skosztować karpia czy kompotu z suszu, które robione są tylko raz w roku. Oczywiście na stole mogą znaleźć się również bardziej nietypowe dania, jednak w tym wypadku nie warto zupełnie zapominać o tradycji. Oto potrawy, które najczęściej goszczą na stole wigilijnym:

Zobacz także:  Czy znasz wszystkie polskie kolędy? Te zdecydowanie są najpopularniejsze

Stół wigilijny - dekoracje

Dekorowanie stołu wigilijnego to wdzięczne i przyjemne zadanie. Jest wiele elementów, które można wykorzystać, aby nadać wieczerzy wyjątkowy charakter. Dodatkowo wystarczy kilka dodatków, a już stół zyska niepowtarzalny wygląd. Kilka gałązek odciętych od choinki, delikatne świece, papierowe serwetki w bożonarodzeniowe wzory. W jaki jeszcze sposób możemy udekorować stół wigilijny. 

W wielu sklepach przed świętami można kupić bieżniki, na których wyszyte są gwiazdki, bombki choinkowe czy inne świąteczne wzory. Oczywiście warto również pamiętać o białym obrusie, który sam w sobie stanie się dekoracją. 

Kolacja wigilijna zyska wiele czaru, jeśli zamiast sztucznego światła wykorzystamy świece. Wybór jest ogromny, część świec idealnie będzie nadawała się do małych latarni, można również wykorzystać takie, które włożymy do świeczników. Najczęściej wybierane świece mają kolory: biały, złoty, srebrny czy zielony. Do całości warto dobrać pasujące chusteczki papierowe, które w łatwy sposób można ułożyć w różne wzory lub rozłożyć pod każdym z talerzy. 

Jeśli na stole znajdziemy na to miejsce, można również położyć na nim świąteczny wianuszek, który bez problemu zrobimy w domu. Do naszego małego dzieła będziemy potrzebować kilku szyszek, zielonych gałązek, małych bombek czy błyszczących gwiazdek. 

Na dekorację stołu wigilijnego składają się nie tylko dodatki, ale także sztućce, szkło czy talerze. W ten jeden wieczór warto zatem odkurzyć zastawę i wypolerować noże, widelce i łyżki, które pięknie będą odbijały światło. 

Zobacz także:  Jak upiec prawdziwy świąteczny piernik? Ten przepis jest naprawdę prosty

Stół wigilijny - tradycje bożonarodzeniowe

Stół wigilijny to oczywiście nie tylko jedzenie czy dekoracje, ale także małe tradycje bożonarodzeniowe. Aby zwyczajowi stało się zadość, nie można oczywiście zapomnieć o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Jeśli wierzymy w małe "przesądy", pod obrus warto włożyć odrobinę sianka i pieniążek, które mają całej rodzinie zapewnić szczęśliwy nowy rok. 

Na stole powinien znaleźć się również opłatek, którym podzielimy się z bliskimi i przy okazji złożymy sobie życzenia bożonarodzeniowe. Warto również pielęgnować tradycję czytania fragmentu Biblii tuż przed rozpoczęciem wieczerzy, która mówi o przyjściu na świat Jezusa Chrystusa. Mowa oczywiście o Ewangelii według świętego Łukasza:

„... Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła...”

Nie zapomnijcie też o kolędach! Kolędy polskie są przepiękne, nic więc dziwnego, że każdego roku ochoczo śpiewamy je wraz z całą rodziną. Zwłaszcza te najpopularniejsze kolędy, np.: " Dzisiaj w Betlejem" oraz " Przybieżeli do Betlejem". 

 

Czy wiesz, jak wygląda Boże Narodzenie w różnych regionach Polski? Sprawdź swoją wiedzę!