Obserwuj w Google News

Wybrano najpiękniejszy dom świata. Rezydencja znajduje się... w Polsce

2 min. czytania
29.09.2021 10:35
Zareaguj Reakcja

Małopolska Chata Podcieniowa zwyciężyła w prestiżowym konkursie architektonicznym w kategorii prywatna rezydencja. Tym samym otrzymała tytuł najpiękniejszego domu świata. Zobacz, jak wygląda.

Najpiękniejszy dom świata znajduje się w Polsce. Zobacz, jak wygląda
fot. SHUTTERSTOCK

W ostatnich dniach rozstrzygnięto konkurs architektoniczny Global Architecture & Design Awards 2021. Małopolska Chata Podcieniowa, która znajduje się niedaleko Krakowa, została okrzyknięta najpiękniejszym domem świata, zajmując pierwsze miejsce w kategorii prywatna rezydencja (mała i średnia).

Redakcja poleca
Skarb każdego mieszkania - piękny balkon. Pomysły na jego aranżację
Fotel Garita z limitowanej kolekcji mebli wypoczynkowych Fashion Trends

Najpiękniejszy dom świata znajduje się w Polsce

Małopolska Chata Podcieniowa znajduje się w okolicach Dolinek Podkrakowskich. Powierzchnia rezydencji jest naprawdę imponująca - dom ma 362 metry kwadratowe. Jego design nawiązuje do polskiej architektury drewnianej z - jak sama nazwa chaty wskazuje - podcieniami. To charakterystyczne wystawki, które osłaniają front domu przed promieniami słonecznymi oraz deszczem. Projektant wzorował się na zabudowach z Lanckorony.

Podkrakowska rezydencja powstała dla rodziny "dwa plus dwa". Jest projektem pracowni BXB Bogusława Barnasia. Budowa Małopolskiej Chaty Podcieniowej trwała trzy lata - od 2017 do 2020 roku.

Małopolska Chata Podcieniowa to dom designerski, ale jednocześnie trwały i ponadczasowy, bo zakorzeniony w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem - podkreślają architekci.

Warto także wspomnieć, że Małopolska Chata Podcieniowa została wcześniej doceniona także w innych konkursach, m.in. "Architekci Małopolski 2017".

Najpiękniejszy dom świata 2021 - Małopolska Chata Podcieniowa

Jak podaje wyborcza.pl, Bogusław Barnaś zdradził, że budżet domu mieścił się w średniej krajowej, a inwestor skrupulatnie pilnował kosztów. Cena za metr wynosiła mniej więcej 3-4 tys. zł. 

To nie jest superdroga rezydencja za ok. 10 mln zł, ale w miarę budżetowy dom z użyciem modrzewia syberyjskiego, blachy. Konstrukcja jest dość tradycyjna, może nieco więcej niż statystycznie kosztowały przeszklenia, bo są bardzo duże – dodał projektant, cytowany przez Gazetę Wyborczą.

Jak wam się podoba najpiękniejszy dom świata?

Oglądaj

RadioZET.pl/wyborcza.pl/Noizz.pl/nj24.pl