Obserwuj w Google News

Mrówki w domu? Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów

3 min. czytania
Aktualizacja 07.12.2020
30.11.2020 19:14
Zareaguj Reakcja

Mrówki w domu nie są zbyt mile widziane. Te małe owady uwielbiają do nas zaglądać wraz z początkiem lata. Mrówki nie są niebezpieczne, jednak bywają uciążliwe – szczególnie kiedy uszkadzają drewniane elementy, czy zanieczyszczają żywność.

Mrówki w domu? Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów
fot. Shutterstock

Jak pozbyć się mrówek z domu? Które sposoby są skuteczne? Wiele osób, aby wyprosić niechcianego gościa sięga po środki owadobójcze, jest to najprostszy sposób, jednak niestety bywa on bardzo szkodliwy, zarówno dla nas - ludzi, jak i dla naszych zwierząt.  A więc czym je odstraszyć ? Czy istnieje domowy sposób który odstraszy całą kolonie niechcianych owadów?

 

Co należy wiedzieć o mrówkach?

 

Jedna jaskółka wiosny nie czyni? Niestety, nie w przypadku inwazji mrówek, ponieważ gdy zobaczysz u siebie jednego osobnika, oznacza to, że gdzieś jest cała reszta. Mrówki tworzą bowiem duże społeczeństwa podporządkowaną królowej, która składa jaja. Z nich wykluwają się bezpłodne robotnice, a także samice i samce gotowe do rozrodu. W Polsce zaobserwowano ponad sto trzy gatunki mrówek. W jednym gnieździe, zależnie od gatunku może być jedna królowa bądź dwadzieścia. W okresie gotowym zarówno samce jak i samice posiadają skrzydła. Mrówki odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym – bogatym w cukry i białka. Niektóre są drapieżne i nawet 30% ich diety stanowią inne owady.

 

Przeczytaj także:  Domowe sposoby na mszyce – sprawdzone sposoby, jak pozbyć się mszyc

 

Jak zabezpieczyć dom przed mrówkami?

Mrówki odwiedzają nasz dom w poszukiwaniu pożywienia, dlatego aby się ustrzec przed nimi należy wszystko zabezpieczyć, szczególnie - szczelnie zamykać żywność. Nie zostawiaj resztek jedzenia na blacie, czy na stole. Idealnie też sprawdzą się w tym celu zamykane kosze na śmieci. Warto zabezpieczyć miejsca takie jak okna czy kanalizacja za pomocą silikonu bądź gipsu, bo to właśnie przez nie przedostają się mrówki.

 

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

 

1. Ocet - jego ostry zapach skutecznie odstrasza mrówki. Sporządź roztwór 1:1 wody i ocet, a następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem, możesz dodać również odrobinę soku z cytryny. Wstrząśnij i spryskaj miejsca, w których widziałeś mrówki. Czynność powtarzaj do momentu aż pozbędziesz się owadów.

 

2. Sok z cytryny z wodą - podobnie jak w przypadku octu, tak i w przypadku cytryny ostry zapach i kwaśny smak skutecznie odstraszy mrówki. Wyciśnij sok z cytryny i rozcieńcz go z jedną szklanką wody. Miksturę przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj miejsca, w których widziane były owady.  

 

3. Cynamon - efekt rozsypania cynamonu w miejscach obleganych przez mrówki, jest szybki i powtarzany każdego dnia, wyeliminuje niechciane owady. Z cynamonu możesz wykonać roztwór do spryskiwania, wystarczy, że pół łyżeczki cynamonu zmieszasz z olejkiem eterycznym i szklanką wody. Możesz taką miksturę przelać do butelki ze spryskiwaczem, bądź za pomocą wacika rozetrzeć płyn w miejscu występowania mrówek.

 

4. Ziarna ryżu - nasze babcie w ten sposób radziły sobie z mrówkami. Wystarczy, że rozsypiesz ryż w miejscach gdzie zadomowiły się mrówki. Owady wezmą ziarenka do swojego mrowiska, które niedługo po tym zaczną fermentować i pokryją pleśnią mrowisko owadów. Pleść jest wysoce toksyczna dla mrówek.

 

5. Sól - bardzo dobrym sposobem na mrówki jest również roztwór z soli kuchennej, przygotowany z wodą. Możesz ją też rozsypać w miejscach, w których zauważysz owady.

 

6. Skórka pomarańczy - podobnie jak cytryna, wszystkie kwaskowate owoce są dobrym sposobem na wyplewienie niechcianych insektów. Skórka pomarańczy zawiera składniki toksyczne dla mrówek, dlatego wystarczy, że zetrzesz skórkę pomarańcz na tarce, a następnie rozsypiesz tam, gdzie pojawiają się owady. Mrówki zaniosą pożywienie do swojego mrowiska, a to zatruje je całe.

 

7. Proszek do pieczenia - to prawdziwy wróg mrówek, bowiem w składzie zawiera sodę oczyszczoną, która powoduje śmierć insektów. Mrówki po zjedzeniu proszku umierają. Wysypujemy go obficie w miejscach, do których przychodzą robotnice. Dobrze sprawdza się jego wykorzystanie w szafkach z żywnością, w których te owady się zagnieździły.

 

Gdy domowe sposoby to za mało

 

Gdy wszelkie domowy sposoby nie przyniosą pożądanych skutków, a mrówki nadal dalej nawiedzają Twoje mieszkanie należy sięgnąć po środki chemiczne, które są dostępne w sklepie. Jednak pamiętaj, aby przeczytać załączoną instrukcję przed użyciem.