Obserwuj w Google News

Jemioła – symbol Bożego Narodzenia oraz bardzo malownicza ozdoba

3 min. czytania
Aktualizacja 07.12.2020
07.12.2020 21:26
Zareaguj Reakcja

Jemioła i Boże Narodzenie to nierozłączny tandem. Jemioła jako symbol świąt ustępuje jedynie przybranej bombkami choince. Jakie jest znaczenie jemioły w Wigilię?

Jemioła, jako symbol Bożego Narodzenia
fot. Shutterstock

Co oznacza jemioła w domu? Ta charakterystyczna roślina ma zapewniać domownik szczęście w nowym roku. Jemioła na Wigilię sprawdza się w wielu odsłonach: możesz ją dołączyć do stroików, powiesić na drzwiach bądź wstawić do wazonu, by ozdobić nią świąteczny stół. Jemioła jako symbol świąt to tradycja, nad którą rzadko ktoś się zastanawia. Ale czy wiesz, co symbolizuje jemioła? Oraz gdzie ją umieścić, by jej tradycyjna magia zadziałała z pełną mocą?

Jemioła – symbol Bożego Narodzenia

Jemioła pospolita (łac. Viscum album) jest półpasożytem, czyli bytuje na innych roślinach, od których pobiera wodę i substancje mineralne. Fotosyntezę za to przeprowadza samodzielnie. Liście jemioły są wiecznie zielone. Zimą roślina ta pokrywa się białymi jagodami. Jemioła jest także rośliną leczniczą. Jej liście i pędy wykorzystuje się w tradycyjnym zielarstwie.

Znaczenie jemioły ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich. W kulturze celtyckiej oddawano jemiole cześć najwyższą, wierząc, że jest przepojona potężną magią. Kapłani uroczyście ścinali ją złotym sierpem; kluczowe było, by nie spadła przy tym na ziemię. W czasach nam bliższych jemioła na Boże Narodzenie zrobiła furorę jako symbol zakwitających uczuć – w końcu to pod nią całują się bohaterowie anglosaskich komedii romantycznych – ale w historii bywała już symbolem płodności, nieśmiertelności i odrodzenia. Ten krzew łączy w sobie elementy sacrum i profanum, i dlatego tak idealnie wyraża ducha świąt.

Jemioła – dekoracja na Boże Narodzenie

Współczesny obyczaj świąteczny wymaga, by jemiołę na Boże Narodzenie zawiesić pod sufitem albo na drzwiach domostwa. Ważne jest, aby wiszące gałązki były obficie obsypane białymi jagodami, bo owoc jemioły symbolizuje dostatek. Zasuszone gałązki tej rośliny przechowuj w ukryciu przez cały rok. To gwarantuje, że dobroczynna moc jemioły skutecznie opromieni twój dom.
Jako bożonarodzeniową ozdobę najczęściej wykorzystujemy przycięte gałązki pełne owoców – taki pęk wieszamy nad świątecznym stołem lub w innym wyeksponowanym miejscu w domu. Warto jednak użyć gałązek jemioły także do dekoracyjnych bożonarodzeniowych stroików czy wieńców, wplatając je pomiędzy gałązki sosny czy świerka. Jemioła na Wigilię jest idealnym materiałem do takich zabaw, ponieważ bardzo długo może stać bez wody, zachowując apetyczny zielony kolor. Krótko przycięte gałązki jemioły możesz wstawić do niewielkich wazoników, a następnie udekorować nimi pomieszczenie czy nawet sam stół wigilijny. Sprawdź więcej pomysłów na dekoracje bożonarodzeniowe.

  • Jemioła nad stołem
    Jemioła zawieszona nad stołem ma przynosić biesiadnikom szczęście oraz sprawić, że żadnemu z nich niczego w nowym roku nie zabraknie. Pamiętaj, że składane pod jemiołą życzenia powinny być szczere – tylko wówczas na pewno się spełnią. Jeżeli z kimś z rodziny nie układało ci się ostatnio najlepiej, wyciągnij do tej osoby rękę właśnie pod jemiołą. Ta zgoda na pewno będzie trwała.
  • Jemioła nad drzwiami
    Przesąd stanowi, że powiesiwszy świąteczną jemiołę nad drzwiami wejściowymi, zapewnimy sobie ochronę przed wtargnięciem do wnętrza złych mocy. Przez drzwi ozdobione tą rośliną nie wejdzie nikt chcący nam zaszkodzić, czy to w wymiarze fizycznym, czy duchowym. Jemioła to symbol bezpieczeństwa – także przed złodziejami. Jemioła na drzwiach wejściowych ma chronić również przed chorobami, a nawet przed śmiercią.
  • Jemioła nad ogniskiem domowym
    Zawieś zielony krzew nad kominkiem albo po prostu nad okapem kuchennym. Ważne, żeby umieścić jemiołę nad źródłem domowego ognia (oczywiście w bezpiecznej od niego odległości). Tradycyjnie będzie chroniła dom od naturalnych katastrof: pożarów czy uderzeń pioruna.

Jeżeli powiesisz jemiołę w którymś z wymienionych miejsc, szczęście z pewnością nie ominie twojego domu. Jest tylko jeden warunek: musi tam zawisnąć przed pierwszą gwiazdką!

Dekorację z jemioły doskonale uzupełni piękny wieniec adwentowy.