Obserwuj w Google News

Jak urządzić małą kawalerkę: pomysły na aranżację mieszkania do 20 m2

2 min. czytania
Aktualizacja 21.01.2021
04.01.2021 15:00
Zareaguj Reakcja

Jak urządzić kawalerkę do 20 m2? Aranżacja mikro mieszkania to spore wyzwanie, ale są sprawdzone sposoby na to, by urządzić kawalerkę, która jest funkcjonalna i stylowa. Sprawdź, o jakich rozwiązaniach warto pamiętać!

Szczęśliwa para leży na żółtej kapanie w swoim mieskzaniu
fot. Shutterstock

Urządzanie kawalerki do 20 m2 to prawdziwe wyzwanie. Przecież w jednej, niewielkiej przestrzeni musisz zmieścić sypialnię, kuchnię, łazienkę, pokój dzienny, a często także miejsce do pracy. Aranżacja kawalerki o tak małym metrażu zmusza zatem do stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań i szukania miejsca tam, gdzie zwykle nawet o tym nie myślimy. Na szczęście nie brakuje sprytnych rozwiązań, które pomogą ci urządzić małą kawalerkę tak, by była ona nie tylko funkcjonalna, ale i stylowa.

Jak urządzić kawalerkę do 20 m2: łóżko się wywyższa

Jednym z najprostszych sposobów na pozyskanie dodatkowego miejsca w małej kawalerce, jest… podniesienie sprzętów do góry. W wysokim wnętrzu warto zaprojektować antresolę, na której stworzysz mini sypialnię. W niższym pomieszczeniu zdecyduj się na łóżko z podniesioną ramą, tworzącą mikro antresolę.

W obu przypadkach uzyskane w ten sposób dodatkowe miejsce pod łóżkiem możesz przeznaczyć na stworzenie kącika do nauki i pracy, postawić tam kanapę albo zabudować je szafą, tworząc w ten sposób małą garderobę i uwalniając resztę ścian.

Redakcja poleca

Aranżacja kawalerki: lekkie przeszklenia i umowne podziały

Kawalerka do 20 m2 musi spełniać tyle samo funkcji, co każde inne mieszkanie. Aby wydzielić we wnętrzu strefy funkcjonalne, a przy tym nie zagracić i pomniejszyć go wizualnie, zdecyduj się na mniej oczywiste separatory przestrzeni.

Kącik sypialny od reszty pokoju może oddzielać przeszklona ściana, która stanie się efektownym elementem dekoracyjnym, a przy okazji zapewni ci nieco intymności. W małym wnętrzu furorę robią też rozsuwane drzwi, które nie zabierają przestrzeni. Alternatywą dla takich elementów wyposażenia może być zasłona lub kotara, które oddzielą prywatną część kawalerki od „pokoju dziennego”.

Zobacz także:  Te trendy wnętrzarskie wychodzą z mody w 2020 roku. Najwyższy czas się z nimi pożegnać

Urządzanie małej kawalerki: wybierz wielofunkcyjne meble

Mała kawalerka do 20 m2 musi służyć za wiele pomieszczeń naraz. Dlaczego więc ustawione w niej meble nie mogą również być wielofunkcyjne?

Rozkładana kanapa zamiast dużego łóżka pozwoli ci w parę chwil zmienić pokój w salon albo sypialnię, w zależności od potrzeb. Rozkładany stół może na co dzień pełnić funkcję biurka, a na potrzeby kolacji ze znajomymi może stać się jadalnią. Duża szafa zmieści nie tylko twoje ubrania, ale również pralkę, a nawet - jeśli ustawisz ją blisko kącika kuchennego - lodówkę.

Zobacz także:  Kanapa w tym kolorze będzie hitem 2021 roku. Podpowiadamy, z jakimi elementami najlepiej współgra