Obserwuj w Google News

Ile dać w kopercie na komunię 2022? Wszystko zależy od sprawowanej funkcji

2 min. czytania
10.05.2022 15:18
Zareaguj Reakcja

Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka. Pieniądze są uniwersalnym podarunkiem z takiej okazji. Ile wypada włożyć do koperty?

Ile dać na komunię 2022: jako gość, jako chrzestna/chrzestny chrześniakowi, dziadkowie?
fot. Shutterstock

Choć wydawać się może, że pierwsza komunia święta nie jest tak hucznym wydarzeniem jak np. wesele, przyjęte jest, że niektóre osoby dają dzieciom pieniądze zamiast prezentu, żeby milusińscy mogli potem kupić sobie to, o czym marzą. Oczywiście tu także należy wziąć pod uwagę funkcję, jaką sprawujemy. Przyjęło się np., że rodzice chrzestni dają więcej pieniędzy niż pozostali goście. Podobnie jest w przypadku dziadków. A ile dać w kopercie dziecku, gdy jesteśmy zwykłymi gośćmi na przyjęciu komunijnym? Zobaczcie sami.

Zobacz także:  Ile dać na wesele w kopercie? Wszystko zależy od naszych relacji z parą młodą

Ile powinni dać na komunię 2022 chrzestna lub chrzestny?

Rodzice chrzestni to najważniejsze osoby na komunii zaraz po biologicznych rodzicach. W związku z pełnioną funkcją to właśnie oni zobligowani są do podarowania dziecku czegoś wyjątkowego.

Redakcja poleca

Oczywiście nie muszą to być od razu pieniądze. W przypadku pierwszej komunii świętej warto dowiedzieć się, czy jest jakiś upominek, który dziecko chciałoby dostać np. tablet, rower czy rolki. Dobrze widziane są też różnego rodzaju medaliki oraz inne wyroby jubilerskie. 

Jeżeli jednak zdecydujesz się podarować swojemu chrześniakowi pieniądze, przyjęte jest, że ta kwota nie powinna być niższa niż 500 zł. Z reguły jest to suma w granicach 500-1500 zł. 

Zobacz także:  Ile dać na chrzest w 2021 roku? Podpowiadamy, jaka kwota będzie odpowiednia

Ile dać na komunię 2022 wnukowi?

Dziadkowie należą oczywiście do najbliższej rodziny dziecka. Zakłada się, że tego typu osoby wkładają do koperty 300-400 zł. Podobnie jest w przypadku bliskich cioć i wujków, którzy nie są rodzicami chrzestnymi, ale mają bliskie więzi z milusińskimi.

Warto jednak pamiętać o tym, że komunia święta jest wydarzeniem, na którym nie jest odgórnie przyjęte, że trzeba dać pieniądze. Jeżeli zatem nie macie ochoty wkładać banknotów do koperty, zawsze możecie pozwolić sobie na mniej kosztowny prezent - istnieje wiele kreatywnych upominków, które z pewnością spodobają się dzieciom w tym wieku. 

Zobacz także:  Życzenia komunijne od dziadków dla wnuka i wnuczki. Najpiękniejsze życzenia z okazji I komunii świętej

Ile dać na komunię 2022 jako gość?

Jeżeli jesteś gościem z dalszej rodziny lub znajomym zaproszonym na przyjęcie komunijne, wówczas kwota, którą wkładasz do koperty, może być niższa. Z reguły jest to 100 lub 200 zł. 

Tu pozostaje jeszcze odpowiedź na jedno istotne pytanie - jak podarować dziecku pieniądze? Pod tym względem sytuacja jest podobna do wesela. Wystarczy kupić kartkę z życzeniami i włożyć ją do koperty wraz z wybraną przez nas kwotą. 

Zobacz także:  Sprawdź, jakie są najpiękniejsze dekoracje komunijne domu oraz stołu

Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan po rozwodzie razem wychowują synów
9 Zobacz galerię
fot. TRICOLORS/East News

Źródło: mamadu.pl/parenting.pl