Obserwuj w Google News

Aranżacja małej kuchni – najlepsze pomysły na wystrój niewielkiego wnętrza

3 min. czytania
Aktualizacja 21.01.2021
23.12.2020 11:18
Zareaguj Reakcja

Aranżacja małej kuchni może być nie lada wyzwaniem. To wnętrze, które musi być funkcjonalne i bezpieczne, a niezależnie od metrażu powinny się w nim zmieścić potrzebne sprzęty i wyposażenie.

Mama z córką gotują razem w małej, białej kuchni
fot. Shutterstock

Wnętrze małej kuchni, niezależnie od jej metrażu, musi być przede wszystkim funkcjonalne. To szczególnie trudne, bo w przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu, w kuchni nie możemy po prostu zrezygnować z pewnych elementów wyposażenia. Mała kuchnia musi więc pomieścić zlewozmywak, lodówkę, płytę kuchenną, a często także piekarnik lub zmywarkę. Na szczęście istnieje wiele sposobów na praktyczną aranżację małej kuchni. Ograniczona przestrzeń nie musi być powodem do rezygnowania z wygodnie urządzonego wnętrza z klimatem. Sprawdź nasze pomysły na wystrój małej kuchni!

Meble do małej kuchni: jakie wybrać?

Choć rozsądek podpowiada nam, że mała kuchnia wymaga wykorzystania każdego centymetra przestrzeni na dodatkowe miejsce do przechowywania, to jest to... dość zgubna metoda na aranżację takiego wnętrza. Wszystko przez to, że zabudowa od podłogi do sufitu optycznie pomniejsza wnętrze i może sprawiać wrażenie, że twoja kuchnia jest zagracona. W małym wnętrzu musimy zrobić wszystko, by stworzyć iluzję dodatkowej przestrzeni.

Zobacz też:  Lubisz wzory i kolory? Z pewnością zakochasz się w stylu eklektycznym!

W zamkniętej kuchni warto więc zastanowić się nad projektem, w którym tradycyjne górne szafki zastąpi otwarta zabudowa kuchenna. Półki, relingi, dodatkowe szufladki i haczyki – wszystko to nie tylko z powodzeniem zastąpi klasyczne szafki - ale w dodatku wprowadzi do wnętrza więcej światła i doda mu przestronnego charakteru. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie, jak kuchnia w bloku miałaby pomieścić wszystko bez górnej zabudowy, zastąp tradycyjne fronty szklanymi lub wykonanymi z transparentnego tworzywa. To również doda wnętrzu więcej przestrzeni, bez poświęcenia cennego miejsca do przechowywania.

W wąskiej i długiej kuchni warto zdecydować się na zabudowę tylko przy jednej ścianie albo taką, która układa się w kształt litery „L”. To proste rozwiązanie pozwoli zmieścić stosunkowo dużo szafek, ale przy tym da przestrzeń na codzienne, swobodne korzystanie z tego pomieszczenia, w którym przecież nieustannie coś się dzieje.

Redakcja poleca

Mała otwarta kuchnia: dlaczego warto rozważyć aneks kuchenny

Czasem najrozsądniejszym wyjściem jest otwarcie kuchni na pokój dzienny. W ten sposób stworzymy jedną dużą przestrzeń, która będzie pełniła kilka różnych funkcji. Stworzony w salonie aneks kuchenny pozwoli też na większą swobodę w planowaniu aranżacji tego zakątka mieszkania. W otwartej przestrzeni możesz nie tylko zabudować ścianę od podłogi do sufitu szafkami, ale w dodatku wybrać fronty w zdecydowanie odważniejszym kolorze (który powinien oczywiście pasować do reszty wnętrza).

Aranżacja małej kuchni: jakie kolory wybrać?

Mała, zamknięta kuchnia nie powinna być miejscem na wnętrzarskie eksperymenty. W niewielkiej przestrzeni lepiej więc postawić na klasyczne rozwiązania i wybrać paletę kolorystyczną w jasnych, rozświetlających wnętrze kolorach: bieli, szarości, naturalnym drewnie. Rekompensatą może być za to efektowny wzór posadzki na podłodze: w małym wnętrzu warto zdecydować się na odważny, przykuwający wzrok motyw, który nie tylko odwraca uwagę od prostej zabudowy, ale w dodatku daje wrażenie większej przestrzeni.

Otwarta kuchnia może być większym polem do zabawy kolorem. W nowoczesnym wnętrzu dobrze sprawdzą się meble kuchenne łączące biel i czerń albo szarości. W bardziej tradycyjnym aneksie kuchennym fronty szafek również mogą zachwycać kolorem: szczególnie dobrze wygląda w takim wydaniu żółty, niebieski albo głęboka zieleń.

Zobacz też:  Marmurowe blaty, mosiężne uchwyty i granatowe fronty. Tak prezentuje się najpiękniejsza kuchnia na Instagramie