Obserwuj w Google News

500 plus na kota lub psa. Pośpiesz się, to ostatni dzwonek

2 min. czytania
25.10.2023 14:09
Zareaguj Reakcja

Właściciele kotów i psów też mogą liczyć na pewne dofinansowanie. To program, który bardzo często porównywany jest do świadczenia wychowawczego Rodzina 500 Plus. Warto jednak zaznaczyć, że „500 plus na kota i psa” działa zupełnie inaczej. Chodzi w nim bowiem o sfinansowanie konkretnych zabiegów weterynaryjnych. Jakich?

500 plus” na kota i psa
fot. Filip Naumienko/REPORTER

Właściciele kotów i psów również mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki dofinansowaniu, które potocznie określane jest jako „500 plus na kota lub psa”. Program jest jednym ze sposobów walki z bezdomnością zwierząt. Na czym dokładnie polega?

500 plus” na kota i psa. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Na dofinansowanie mogą liczyć opiekunowie czworonogów – zarówno kotów, jak i psów. Aby otrzymać wsparcie finansowe, nie trzeba spełniać żadnych konkretnych kryteriów. Wystarczy opiekować się jednym ze wspomnianych zwierząt. Właściciele nie dostają jednak pieniędzy na konta bankowe. „500 plus na kota i psa” ma pomóc w zminimalizowaniu bezdomności wśród czworonogów – zwłaszcza na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie problem jest szczególnie odczuwalny.

Zobacz również:  Porzucił przepiękną kotkę. Weterynarz szybko odkrył powód decyzji

Pieniędzy, o których mowa w programie właściciele zwierzaków nie mogą wydać według własnego upodobania, a więc na przykład na karmę, zabawki, legowiska czy inne tego typu dodatki i akcesoria. Środki należy przeznaczyć bowiem na konkretne zabiegi weterynaryjne dla swoich podopiecznych.

500 plus na kota i psa” może pokryć część lub nawet 100 proc. kosztów zabiegów takich jak sterylizacja, kastracja. To rutynowe operacje, które pozbawiają zwierzęta możliwości rozrodu, więc zapobiegają niechcianym ciążom u zwierząt domowych. Z kolei czipowanie (które również można opłacić dofinansowaniem) ma na celu zminimalizowanie problemu porzucania czworonogów przez nieodpowiedzialnych właścicieli.

Redakcja poleca

Trzeba się śpieszyć. Program już niedługo się zakończy

Za realizację programu „500 plus na kota lub psa” odpowiedzialne są samorządy. To właśnie do nich powinny zgłosić się osoby, które chcą skorzystać z możliwości bezpłatnej kastracji lub sterylizacji czworonoga. Jeden właściciel może ubiegać się maksymalnie o dwa dofinansowania (na różne zwierzęta). Aby uzyskać dofinansowanie, musimy w urzędzie gminy okazać dokumenty potwierdzające, że jesteśmy jej mieszkańcami. Później należy z kotem lub psem zgłosić się do wskazanej przez urzędników placówki weterynaryjnej. 

Osoby, które planują wysterylizować lub wykastrować swoje zwierzaki domowe, muszą się śpieszyć. Możliwość uzyskania dofinansowania zakończy się wraz z listopadem 2023 roku. To ostatnie tygodnie, aby zdobyć świadczenie.

Nie przegap
pies
5 Zobacz galerię
fot. shutterstock_Olena Yakobchuk