Obserwuj w Google News

500 plus na kota i psa? Wystarczy spełnić te warunki

Monika Janusz
2 min. czytania
06.02.2023 13:42
Zareaguj Reakcja

Właściciele kotów i psów mogą starać się o dodatkowe pieniądze. Świadczenie, o którym potocznie mówi się „500 plus na psa i kota” jest już dostępne. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie finansowe? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Wyjaśniamy.

„500 plus na psa i kota”
fot. shutterstock

Jesteś dumnym właścicielem czworonoga? Osoby opiekujące się pasami i kotami mogą starać się o specjalny dodatek na swojego pupila. "500 plus na psa i kota" przyznawane jest w ramach walki z bezdomnością zwierząt. O dodatku jako pierwszy poinformował portal Fakt.pl. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać pieniądze? Na co można je przeznaczyć?

Redakcja poleca

Kto może ubiegać się o "500 plus na psa i kota"?

Na zastrzyk gotówki mogą liczyć wszyscy właściciele psów i kotów. Dodatkowe pieniądze należą się bowiem osobom, które na co dzień opiekują się zwierzakami. Aby otrzymać wsparcie finansowe nie należy spełniać żadnych konkretnych kryteriów.

Jest jednak jeden haczyk, który warto mieć na uwadze, starając się o „500 plus na kota lub pasa”. Przyznanych pieniędzy właściciele nie mogą wydać według upodobania. Fundusze mają bowiem przyczynić się do zmniejszenia w Polsce poziomu bezdomności wśród zwierząt. Środki należy więc przeznaczyć na konkretne zabiegi weterynaryjne, min. na kastrację, sterylizację i chipowanie.

Świadczenie jest jednorazowe. Właściciel może starać się o dofinansowanie na opiekę zdrowotną maksymalnie dwóch pupili.

Zobacz również:  Giardioza atakuje psy i koty. Te sygnały powinny zaniepokoić właścicieli

Zasady przyznawania świadczenia. O tym warto wiedzieć

Świadczenie „500 plus na psa i kota” przyznawane jest przez samorządy lokalne. Jednostki organizacyjne zazwyczaj wskazują konkretne placówki weterynaryjne, które wykonują objęte wsparciem zabiegi w ramach programu.

Przed wizytą warto skontaktować się z danym urzędem miasta lub gminą i poprosić pracownika o udzielenie szczegółowych informacji o warunkach dofinansowania. Jest to bowiem kwestia indywidualna poszczególnych urzędów.

500 plus na psa i kota
fot. shutterstock
500 plus na psa i kota” . Należy się śpieszyć

Akcja „500 plus na psa i kota” ma potrwać aż do listopada 2023 roku. Samorządy lokalne informują jednak, że na zabiegi sterylizacji, kastracji i chipowania określona jest konkretna pula pieniężna. Jeśli środki wyczerpią się przed wskazanym terminem, program zostanie automatycznie wstrzymany. Dlatego właśnie właściciele psów i kotów nie powinni zwlekać z decyzją.