Zamknij

Syndrom pani Bovary to częste zjawisko wśród kobiet. One nie nadają się do związku

02.08.2022 13:39

Każdy związek odbiega od twojego ideału i żaden partner nie jest dla ciebie wystarczający? Być może cierpisz na syndrom pani Bovary. Sprawdź, co to takiego.

Syndrom pani Bovary - co to, czym się charakteryzuje? Te kobiety nie nadają się do związku
fot. Shutterstock

Wiele sytuacji może sprawić, że związek nie jest udany. Często jest to związane z niedopasowaniem obojga partnerów. Czasami jednak wina leży wyłącznie po jednej stronie. Wszystko zależy bowiem od samego podejścia człowieka do związków. Są takie osoby, które nie dorosły do tego, żeby być w stałej i poważnej relacji. Z reguły mówi się, że to panowie nie nadają się do związków. Ta sytuacja może jednak dotyczyć też kobiet. Istnieje bowiem coś takiego jak syndrom pani Bovary. Jesteście ciekawi, o co chodzi? Jeżeli czytaliście książkę Gustave'a Flauberta, możecie się domyślać. 

Zobacz także: Syndrom gotującej się żaby to niebezpieczne zjawisko w związku. Dotyczy nie tylko kobiet 

Syndrom pani Bovary - co to, czym się charakteryzuje?

Syndrom pani Bovary, znany też jako Bowaryzm, to pojęcie, które pochodzi z XIX-wiecznej powieści Gustave'a Flauberta pt. "Pani Bovary". Jest to jednak zjawisko psychologiczne popularne także w dzisiejszych czasach. 

Pani Bovary była kobietą, która miała kochającego męża, ale ten związek jej nie wystarczał. Po kryjomu zdradzała go z innymi - nawet wtedy, gdy mieli dziecko. Była wiecznie nieszczęśliwa w tej relacji, a zachowanie jej męża ją irytowało. Brzmi znajomo?

Syndrom pani Bovary to wieczna tęsknota za idealną miłością. Jak jednak wiemy, "ideały" nie istnieją. Gdy przychodzi proza życia, może się okazać, że w związku trzeba razem stawić czoła pewnym przeciwnościom. Kobiety, które cierpią na ten syndrom, będą się jednak wówczas wycofywać. 

Takie panie pogrążają się w marzeniach o idealnym partnerze, życiu z nim i romantycznych uniesieniach. Każdy mężczyzna, który pojawi się na ich drodze, będzie miał jednak pewne przywary nie do zaakceptowania przez tę kobietę. Może to być element jego wyglądu, cecha charakteru, a nawet zainteresowania lub sposób ubierania. Zawsze znajdzie się coś "nieidealnego".

Zobacz także: Syndrom Piotrusia Pana dotyczy wielu mężczyzn. Czym się charakteryzuje i jak żyć z takim facetem?

Kobiety z syndromem pani Bovary nie nadają się do związku

Kobiety, które cierpią na syndrom pani Bovary, w każdym związku będą nieszczęśliwe. Mają w głowie bowiem pewne ideały, którym żaden przyziemny mężczyzna nie jest w stanie sprostać. 

To wieczne życie marzeniami może sprawić, że te panie staną się zgryźliwe wobec ukochanego. Będą pogrążone w melancholii, sfrustrowane i osamotnione. Najgorsze jest to, że te kobiety potrzebują w swoim życiu partnera, który się nimi zajmie i da im namiastkę romantyzmu. Nie ma zatem idealnego wyjścia z tej sytuacji. 

Zobacz także: Syndrom siódmego roku jest tragiczny dla par. Na czym polega i jak go przezwyciężyć?

loader
Sophie Turner z bordowymi ustami i Joe Jonas na czerwonym dywanie
10 Zobacz galerię
fot. VALERIE MACON/AFP/East News

Źródło: papilot.pl