Zamknij

Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem? Okazuje się, że wszystko zależy od płci

01.06.2022 13:12

Osoby aktywne fizycznie często zastanawiają się, czy lepiej ćwiczyć rano, czy wieczorem. Naukowcy znaleźli odpowiedź na to pytanie. Sami zobaczcie.

Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem? Wszystko zależy od płci
fot. Shutterstock

Wydawać się może, że nie jest istotne, kiedy wykonujemy ćwiczenia, ale jak to robimy i z jaką częstotliwością. W rzeczywistości jednak to, czy wolimy trening skoro świt, czy może tuż przed kolacją również ma znaczenie. Najnowsze wyniki badań wykazały bowiem, że poranne ćwiczenia mogą przynieść inne efekty niż wieczorne, co jest też związane z naszą płcią. Sami zobaczcie, kto zatem powinien ćwiczyć zaraz po przebudzeniu, a komu lepiej zrobi pójście na siłownię pod koniec dnia.

Zobacz także: Wspólny trening może wzmocnić związek. Zobaczcie, jaki ma wpływ na waszą relację

Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem? Wszystko zależy od płci

Portal dailymail.co.uk przytoczył wyniki badań przeprowadzonych przez Skidmore College w Nowym Jorku. Tamtejsi uczeni postanowili sprawdzić, czy lepiej ćwiczyć rano, czy wieczorem. Wyniki były dość nieoczywiste. 

Badanie obejmowało ludzi aktywnych fizycznie w wieku 25-55 lat - zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Eksperyment trwał przez 12 tygodni. Każda z badanych osób musiała wykonać cztery serie ćwiczeń w tygodniu - połowa ankietowanych rano, a druga połowa wieczorem. 

Wyniki były zaskakujące. Okazało się bowiem, że kobiety, które ćwiczyły rano, szybciej spalały tłuszcz niż wieczorem. Zdaniem uczonych przyczyną tego mogła być praca hormonów, która jest zupełnie różna w zależności od pory dnia. 

Mężczyźni natomiast o wiele większą satysfakcję czerpali z wieczornych treningów. Obniżają one bowiem ich ciśnienie krwi, pomagają spalić tkankę tłuszczową i jednocześnie zmniejszyć poziom szkodliwego cholesterolu. 

Okazuje się, że wyniki tego badania mogą nam pokazać coś jeszcze.

Zobacz także: Tych produktów nigdy nie jedz po treningu. Chyba że chcesz zaszkodzić swojej sylwetce

Lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem? Weź pod uwagę cel ćwiczeń

Badanie wykazało również, że ustalenie godziny treningu powinno być zależne od jego przeznaczenia. Jeżeli chcemy bowiem głównie spalić tkankę tłuszczową, lepiej ćwiczyć rano. Co innego, gdy zamierzamy wzmocnić nasze mięśnie.

To właśnie wieczorem mamy o wiele więcej siły do treningów z ciężarami. Jeżeli zatem nie zamierzasz spalać tłuszczu, a twoim celem jest powiększenie mięśni, wybierz się na siłownię pod koniec dnia - niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. 

Zobacz także: To najseksowniejsza trenerka na świecie. Chcą z nią ćwiczyć nawet największe gwiazdy

loader
Ile ważą gwiazdy? Niektóre nie boją się do tego przyznać [ZDJĘCIA]
15 Zobacz galerię
fot. face to face/FaceToFace/REPORTER/East News

Źródło: dailymail.co.uk