Obserwuj w Google News

To zjawisko astronomiczne zdradza tajemnicę Ziemi. Tego nikt by się nie spodziewał

2 min. czytania
23.11.2022 12:45
Zareaguj Reakcja

Airglow to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk astronomicznych. Stanowi dowód na to, że atmosfera Ziemi ma wielobarwną poświatę.

Airglow
fot. Shutterstock

Agencja NASA podzieliła się niesamowitą fotografią. Została ona wykonana w Tybecie, a jej autorem jest Jeff Dai. Na zdjęciu widać przedziwną mieszaninę kolorów - sprawiają one wrażenie, jakby się poruszały. Wydaje się więc, że zjawisko jest efektem obróbki graficznej. W rzeczywistości, jak twierdzą naukowcy, występuje ono dość powszechnie. Po prostu najczęściej nie mamy szansy zobaczyć go gołym okiem.

Zobacz także: To była pierwsza różowa zorza polarna od lat. Widok zapiera dech w piersiach

To zjawisko astronomiczne zdradza tajemnicę Ziemi. Tego nikt by się nie spodziewał

Airglow, czyli inaczej poświata niebieska, to zjawisko możliwe do dostrzeżenia tylko z dala od świateł miasta, w pogodną i bezksiężycową noc. W takich warunkach mamy możliwość odkryć, że niebo nigdy nie jest zupełnie czarne. Ziemska atmosfera pobłyskuje wieloma kolorami.

Świecenie ziemskiej atmosfery to efekt oddziaływań promieniowania UV. Podobnie jak w przypadku zorzy polarnej, na firmamencie zachodzą skomplikowane procesy fizyczno-chemiczne, które prowadzą do emisji światła. W tym przypadku jednak należy mówić o dość szczególnym typie reakcji. Fenomen zjawiska polega bowiem na tym, że nocna poświata tworzy się sama - nie odbija wcale promieni pochodzących z innego źródła. Rekombinacja atomów znajdujących się w atmosferze prowadzi do wytworzenia słabego światła. Wspiera ją często proces chemiluminescencji, czyli emisji fal świetlnych w wyniku reakcji chemicznych.

Redakcja poleca

Tak naprawdę wygląda ziemska atmosfera. Zdjęcie robi wrażenie

Agencja NASA pokazała, jak niesamowicie to wygląda w miejscu znajdującym się z dala od cywilizacji. W mieście nie mamy szansy, by obserwować takie niebo - zanieczyszczenie świetlne całkowicie nam to uniemożliwia. Jednak podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy na wsi moglibyśmy zobaczyć taki zapierający w piersiach widok. Airglow, czyli niebieska poświata, to wielokolorowe nocne niebo. Chcielibyście, by zawsze tak wyglądało?

Zobacz także: Tak rodzi się najbardziej przerażające zjawisko w kosmosie. Niezwykły film od NASA

Niewielu osobom udaje się zdobyć w tym quizie maksymalną liczbę punktów. Spróbujesz?

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia