Obserwuj w Google News

Wybuchy w kosmosie są niebezpieczne. Ale sprzyjają życiu na Ziemi

2 min. czytania
11.01.2022 12:42
Zareaguj Reakcja

Supernowe "sterują" życiem na Ziemi? Jak informuje focus.pl, w znacznym stopniu wspierają jego rozwój. O wiele bardziej, niż dotąd przypuszczano.

Kosmos
fot. Shutterstock

Gdy dowiadujemy się o eksplozjach w kosmosie, najczęściej wywołują one u nas przerażenie. Zarówno wybuchy na Słońcu, jak i wyrzuty energii pochodzącej z odległych gwiazd, mogą być zagrożeniem dla Ziemi. Jak jednak ustalili duńscy naukowcy, bywa też wręcz przeciwnie. Wspierają one rozwój życia na naszej planecie.

Zobacz także: Widmo Brockenu widziane z samolotu. Niezwykłe nagranie astrofotografa

Wybuchy w kosmosie są niebezpieczne. Ale sprzyjają życiu na Ziemi

Większość z nas wie, że gdy w kosmosie umiera gwiazda, dochodzi do potężnego wybuchu. Śmierć szczególnie masywnego obiektu jest zwana supernową. To tak intensywna eksplozja, że przez chwilę posiada jasność większą od całej galaktyki. Zanim przemieni się w mgławicę, czarną dziurę lub gwiazdę neutronową, wydziela z siebie ogromne ilości promieniowania, sięgającego na duże odległości. Część z nich dociera do Ziemi, przez co możemy je zarejestrować.

Redakcja poleca

Co jednak zaskakujące, najnowsze badania naukowców wykazały, że wybuchy supernowych nie tylko się do nas zbliżają, lecz także... dbają o naszą planetę. Po takich eksplozjach w oceanach kwitnie życie, a martwa materia organiczna szybciej się rozkłada. Wody mieszają się ze sobą, a prądy stają się silniejsze.

Wszystkie te zmiany prowadzą do tego, że Ziemia "oszczędza" tlen - może zużywać go mniej. Naukowcy ogłosili więc, że to między innymi właśnie supernowe regulują poziom tlenu na naszej planecie. Pomagają nam w tym, byśmy nie tracili pierwiastka niezbędnego do życia.

Kosmiczne eksplozje pomagają ochładzać klimat

Co ciekawe, według badaczy supernowe prowadzą również do tego, że na naszej planecie powstają chmury. Jak wyjaśnia znawca kosmosu, Michał Rolecki, ma to niebagatelne znaczenie dla klimatu, bo pierwiastki pochodzące z kosmosu tworzą tzw. jądra kondensacji, na których skrapla się para wodna.

Kiedy na Ziemi jest więcej chmur, dostęp do promieni słonecznych staje się ograniczony - a przez to temperatura na powierzchni planety się zmniejsza. Supernowe schładzają w ten sposób klimat na naszej planecie.

Oglądaj

Ciekawią was takie kosmiczne eksplozje? A może jednak się ich obawiacie?

Zobacz także: NASA chce tworzyć budowle z księżycowego pyłu. Nie zgadniecie, jak zamierza to osiągnąć

Niewiele osób zdobywa w tym quizie maksymalną ilość punktów. Spróbujesz?

Sprawdź, czy jesteś gotowy, aby wziąć udział w programie "Jeden z dziesięciu". Powodzenia