Zamknij

Poznaj polskie zwyczaje wielkanocne. Dzięki nim twoje święta będą jeszcze bardziej tradycyjne!

07.02.2019 15:01
tradycje wielkanocne święta
fot. Shutterstock

Wielkanoc wiąże się z bardzo dużą ilością tradycji, które sięgają nawet XIV wieku. Te święta są bardzo ważne ze względu na duchowy wymiar. Sprawdźcie, jakie są najważniejsze tradycje wielkanocne!

Święta wielkanocne to jedne z najważniejszych w historii chrześcijańskiej. Głównie te święta kojarzą nam się z kolorowymi pisankami oraz smacznymi, tradycyjnymi potrawami. Wielkanoc to jedno z najstarszych świąt. Upamiętniają one śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta wielkanocne poprzedza tydzień Wielkanocny, który stanowi najważniejszy okres poprzedzający święta. Wielkanoc jest świętem ruchomym i może wypadać między 22 marca, a 25 kwietnia.

Zobacz także: Sprawdź, jak szybko i łatwo wykonać palmę wielkanocną. To piękna dekoracja na święta!

Tradycje wielkanocne

  • W Polsce wielkanocne tradycje postrzegane są bardzo poważnie, dlatego warto już wcześniej o nich poczytać.

Malowanie jajek

  • W Polsce każdy region ma inny charakterystyczny sposób ozdabiania jajek wielkanocnych. Może to być tradycyjne malowanie lub oklejanie kolorowymi nalepkami. Od ciebie zależy, na jaką metodę się zdecydujesz. Wielkanocne jajka stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Jajka są symbolem pomyślności oraz nowego życia.

Wielki Tydzień

  • Wielki Tydzień rozpoczyna się od dnia Niedzieli Palmowej. Kiedyś nazywana była “Wierzbową” i stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. W Niedzielę Palmową należy wybrać się do kościoła w celu poświęcenia palmy wielkanocnej. Dawniej poświęconą palmą uderzało się każdego z domowników na znak pomyślności. Palmę mocowano nad drzwiami, aby chroniła dom przed burzą oraz ogniem.

Zobacz także: Przepis na kogel-mogel. Sprawdź, jak smakuje ten deser!

  • W Wielką Środę popularne było “Topienie Judasza”. Wykonywano słomianą kukłę, która miała symbolizować Judasza, mieszkańcy wsi obrzucali ją kamieniami, a potem wrzucali do wody i topili.

Triduum Paschalne

  • Wielki Czwartek zaczyna się wraz z Triduum Paschalne. Z ołtarza usuwa się wszystkie przedmioty, a dzwony milkną. W Wielki Piątek odbywa się Droga Krzyżowa, podczas której składa się ciało Chrystusa w grobie. Tego dnia obowiązuje post. Kiedyś w Wielką Sobotę spryskiwano cały dom wodą na znak pomyślności. Paloną również leszczynę, a otrzymany z niej popiół rozrzucano przy pierwszej orce (symbol dobrobytu). Podczas Wielkiej Soboty święci się również koszyczki wielkanocne. Sprawdź, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym.

Niedziela wielkanocna

Wielka Niedziela jest bardzo ważna podczas świąt. To właśnie wtedy spotykamy się całą rodziną przy stole nakrytym białym obrusem. Podczas późnego śniadania wielkanocnego spożywa się takie dania, jak:

Śmigus-dyngus

  • Wielkanocny Poniedziałek polega na oblewaniu się wodą. Dawno istniała również tradycja dotycząca uderzania się gałązkami wierzbowymi. Słowianie uważali, że oblewanie się wodą ma charakter matrymonialny.

Zobacz także: Koszyczek wielkanocny - lista produktów do święconki oraz dekoracje!

 

Sprawdź swoją wiedzę na temat Świat wielkanocnych. Wcale nie jest taki prosty!

Rozwiąż quiz

Co wiesz o Wielkanocy? Pytania mogą cię zaskoczyć

Palma Wielkanocna
fot. shutterstock

Kiedy święcone są palmy?