Zamknij

Życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku z tłumaczeniem na polski. Życzenia oficjalne, krótkie i śmieszne

14.07.2021 18:46
Życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku z tłumaczeniem na polski. Życzenia oficjalne, krótkie i śmieszne
fot. Shutterstock

Wielu z nas ma w grupie znajomych ludzi, którzy pochodzą z krajów niemieckojęzycznych. Warto wówczas złożyć im wyjątkowe życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku.

Język niemiecki nie jest tak popularny jak angielski, jednak istnieje sporo krajów, w których ludzie porozumiewają się właśnie w tym języku. Dlatego warto poznać wyjątkowe życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku, żeby wiedzieć, jakie złożyć im, gdy nadchodzi okres Bożego Narodzenia. Oczywiście można wówczas użyć uniwersalnego języka europejskiego i złożyć życzenia bożonarodzeniowe po angielsku. Jeżeli jednak zależy wam na tym, żeby były to wyjątkowe słowa, lepiej zdecydować się na ojczysty język osób, do których je kierujemy.

Zobacz także: Życzenia wigilijne - najpiękniejsze i wzruszające życzenia na Wigilię dla rodziny i bliskich 

Boże Narodzenie w Niemczech – jak wygląda?

Wielu z was z pewnością myśli, że język niemiecki obowiązuje głównie w Niemczech. W rzeczywistości jednak mieszkańcy znacznie większej ilości krajów europejskich posługują się właśnie nim.

Do krajów niemieckojęzycznych zaliczyć możemy bowiem także takie państwa jak: Austria, Szwajcaria oraz Liechtenstein. Również na Węgrzech świetnie możemy porozumieć się w języku niemieckim.

Jeżeli zatem wiecie już, w jakich krajach warto złożyć życzenia po niemiecku, zobaczcie, jak Niemcy obchodzą w ogóle Boże Narodzenie. Choć ich celebrowanie świąt wygląda podobnie jak w naszym kraju, różni się niektórymi tradycjami. Boże Narodzenie w Niemczech bardziej nawet przypomina te z krajów anglojęzycznych niż polskie.

Niemcy podobnie jak my obchodzą Wigilię, pierwszy oraz drugi dzień świąt. Na ich stole nie zagości jednak opłatek. Pojawią się na nim za to świąteczne prezenty, bowiem Niemcy nie wkładają podarunków pod choinkę. Jest to bardzo ciekawe, bowiem to właśnie w tym kraju rozpowszechniono tradycję dekorowania świątecznego drzewka.

Przygotowania do niemieckich świąt rozpoczynają się tak jak w Polsce cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Niemcy uwielbiają szykować wieńce adwentowe i stroić w tym okresie dom. W tym kraju bardzo popularne są wszelkiego rodzaju jarmarki świąteczne, które od pewnego czasu organizuje się także w większych polskich miastach. Można na nich zjeść pyszne słodycze, kupić dekoracje świąteczne, a także napić się grzanego wina.

Życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku – oficjalne z tłumaczeniem

Gdy już poznaliście pokrótce niemieckie zwyczaje świąteczne, możemy przejść do samych życzeń. Na początek przedstawiamy wam oficjalne życzenia wraz z tłumaczeniem. Doskonale sprawdzą się one, gdy musicie wysłać formalną kartkę świąteczną, np. do partnerów biznesowych.

***

Die Freundschaft ist das höchste Gut.
Sie gibt uns Kraft und macht uns Mut.
Drum möcht ich dir mit Wohlbehagen
von ganzem Herzen "Danke!"
sagen für innige Verbundenheit.
Dir eine frohe Weihnachtszeit!

- Przyjaźń jest największym dobrem.
Ona daje nam siłę i odwagę.
Więc pragnę Ci powiedzieć
z całego serca „Dziękuję!”
za naszą wyjątkową więź.
Życzę Ci Wesołych Świąt!

***

Weihnachtszeit bedeutet: Kekse backen, Lichter anzünden, Schneemänner bauen, die Stille genießen, ein Buch lesen, gemeinsam feiern, Wünsche erfüllen und einfach glücklich sein. In diesem Sinne: Frohe Weihnachten!

– Święta Bożego Narodzenia to: pieczenie ciasteczek, zapalanie światełek, lepienie bałwanów, cieszenie się ciszą, czytanie książki, wspólne świętowanie, spełnianie życzeń i po prostu bycie szczęśliwym. Biorąc to pod uwagę: Wesołych Świąt.

***

Ein Stern leuchtet am Himmelszelt,
verkündet Frieden für die Welt.
Kurz innehalten sollst auch du
in dieser heiligreichen Ruh'.
Das Kind entfaltet seine Macht.
O Wunder dieser Weihnachtsnacht.

- Gwiazda świeci na niebie,
głosi pokój światu.
Ty też powinieneś zatrzymać się na chwilę
w tym świątecznym odpoczynku.
Dzieciątko nabiera mocy,
o cudzie świątecznej nocy.

Życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku – krótkie

Poza długimi życzeniami, w sieci możemy znaleźć także te krótsze, które idealnie sprawdzą się do wysłania w formie wiadomości SMS.

***

Wir wollen euch wünschen zum Heiligen Feste vom Schönen das Schönste, vom Guten das Beste. – Życzymy Ci świątecznej uczty, najpiękniejszej z najpiękniejszych, najlepszej z najlepszych.

***

Die Art des Gebens ist wichtiger als die Gabe selbst. – Sposób dawania jest ważniejszy niż sam prezent.

***

Hell erstrahlen alle Kerzen - mein Weihnachtswunsch - er kommt von Herzen! – Wszystkie świece jasno świecą, moje świąteczne życzenie pochodzi prosto z serca.

Życzenia bożonarodzeniowe po niemiecku – śmieszne

Na koniec kilka zabawnych życzeń bożonarodzeniowych po niemiecku. Idealnie sprawdzą się dla naszych bliskich znajomych.

***

HO, HO, HO, bin der kleine Weihnachtsmann, der zu Dir leider nicht kommen kann, drum schick ich dir aus weiter Ferne, eine handvoll Zaubersterne. - HO, HO, HO – to ja mały Mikołaj, który niestety nie może do Ciebie przyjść, dlatego przesyłam Tobie z bezkresnej dali garść czarodziejskich gwiazd.

***

Ich weiß, dass es dich sehr trifft, was ich zu sagen habe! Es wird auch sehr weh tun! Bevor du es von jemand anderem hörst: Den Weihnachtsmann gibt es nicht! - Wiem, że dotknie Cię to, co mam do powiedzenia! Będzie również bolało! Zanim usłyszysz to od kogoś innego: Święty Mikołaj nie istnieje!

Zobacz także:

Życzenia pochodzą ze stron: weihnachtswunsche.biz, geschenke.de, niemiecki1000slow.pl.