Zamknij

Czy znasz wszystkie tradycje bożonarodzeniowe? Niektóre mogą cię zaskoczyć

24.10.2018
Aktualizacja: 17.12.2019 12:32

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, dlatego właśnie lepiej zapoznać się z tradycjami bożonarodzeniowymi, dzięki którym święta będą wyjątkowe i magiczne. Oczywiście podczas Wigilii nie można zapomnieć o opłatku, dodatkowym nakryciu dla niezapowiedzianego gościa czy choince. O jakich jeszcze tradycjach bożonarodzeniowych warto pamiętać? 

Rodzina przy wigilijnym stole
fot. Shutterstock

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej. Wiążę się z nim wyjątkowa atmosfera i wiele wspaniałych tradycji bożonarodzeniowych, które pielęgnowane są w niemalże każdej polskiej rodzinie. Ubieranie choinki, szukanie na niebie pierwszej gwiazdki czy chowanie sianka pod obrusem stołu wigilijnego. O jakich tradycjach bożonarodzeniowych lepiej nie zapominać?

Zobacz także: Te świąteczne filmy to fantastyczny pomysł na popołudnie w rodzinnym gronie

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Boże Narodzenie to wspaniały i rodzinny czas, który zwykłe dni zamienia w prawdziwie magiczne chwile. W Polsce można spotkać się z wieloma tradycjami bożonarodzeniowymi, które pielęgnowanie są przez kolejne pokolenia. Jakie tradycje bożonarodzeniowe są najpopularniejsze?

 • ubieranie choinki,
 • dawanie sobie prezentów,
 • składanie życzeń bożonarodzeniowych,
 • przygotowywanie 12 postnych potraw wigilijnych,
 • chowanie pod obrusem sianka i pieniążków,
 • dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa,
 • wyglądanie pierwszej gwiazdki na niebie,
 • łamanie się opłatkiem,
 • kolędowanie - kolędy polskie są przepiękne, zwłaszcza te najpopularniejsze, np.: "Dzisiaj w Betlejem" oraz "Przybieżeli do Betlejem", 
 • wspólne uczestnictwo w pasterce 

Tradycje bożonarodzeniowe - potrawy wigilijne

Przygotowując uroczystość wigilijną, staramy się, aby na stole pojawiło się 12 potraw wigilijnych, które będą stworzone z plonów ziemi. Oczywiście istnieje przekonanie, że każdej z nich należy spróbować, aby nadchodzący rok przyniósł jedynie szczęście. Na stole wigilijnym najczęściej można zobaczyć:

 • barszcz wigilijny z uszkami, 
 • zupę grzybową, 
 • karpia przyrządzony na różne sposoby, na przykład: karp po żydowsku czy karp w galarecie,
 • kapusta z grochem i grzybami,
 • pierogi z kapustą i grzybami,
 • ryba po grecku, 
 • śledź na różne sposoby: sałatka śledziowa, woda śledziowa,
 • kutia lub makówki,
 • kluski z makiem,
 • kompot z suszu.

Oczywiście w zależności od regionu lub kraju, uroczystość wigilijna może się nieco różnić. Dlatego właśnie wśród potraw może pojawić się nawet zupa migdałowa czy kulebiak. 

Zobacz także: Czy znasz wszystkie polskie kolędy? Te zdecydowanie są najpopularniejsze

Tradycje bożonarodzeniowe - kolędy

Jedną z najprzyjemniejszych tradycji bożonarodzeniowych jest wspólne kolędowanie, które wyjątkowo zbliża do siebie rodzinę. W Polsce najbardziej znanymi kolędami są "Bóg się rodzi", "Lulajże Jezuniu" czy "Dzisiaj w Betlejem". Pierwsze kolędy śpiewane były już przez Rzymian, jednak robiono to w pierwszy dzień Nowego Roku, gdyż słowo kolęda pochodzi z języka łacińskiego i dokładnie oznacza pierwszy dzień miesiąca. 

Z czasem tradycję kolędowania od Rzymian przejęli chrześcijanie, aby uczcić narodziny Jezusa Chrystusa. Najstarsza polska kolęda pochodzi z 1420 roku i nosi tytuł "Zdrów bądź królu anielski". 

Tradycje bożonarodzeniowe - życzenia 

Przed rozpoczęciem wieczerzy łamiemy się z obecnymi przy stole opłatkiem i składamy sobie życzenia bożonarodzeniowe. Oczywiście według tradycji nie ograniczmy się jedynie do osób obecnych przy nas tego dnia. W przeszłości ludzie przesyłali sobie kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi. Obecnie najczęściej wysyłamy sobie SMS-y lub maila, w których zawieramy życzenia świąteczne

Tradycje bożonarodzeniowe - choinka

Według tradycji choinkę powinno się ubierać w Wigilię lub 23 grudnia. Obecnie zazwyczaj choinki przystrajamy znacznie wcześniej, aby w dzień Wigilii móc skupić się na przygotowywaniu wieczerzy. W przeszłości różnymi drobiazgami przystrajano snopy siana lub gałęzie, tradycja przystrajania choinki przyszła z Niemiec i zadomowiła się w innych chrześcijańskich krajach.

Ozdoby pojawiające się na drzewku powinny być związane z Bożym Narodzeniem, właśnie dlatego na czubku choinki najczęściej pojawia się symboliczna "gwiazda betlejemska". Lampki na choince powinny zostać zaświecone po raz pierwszy w momencie pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki.  

Zobacz także: Jak upiec prawdziwy świąteczny piernik? Ten przepis jest naprawdę prosty

Tradycje bożonarodzeniowe - prezenty na święta

W zależności od kraju, w którym przyszło nam się wychowywać, w święta otrzymujemy prezenty od św. Mikołaja lub od małego Jezusa. W Polsce oczywiście mikołajki obchodzone są 6 grudnia, zatem prezenty pod choinką pochodzą od Jezusa. Kupujemy prezenty na święta dla mamy, taty, siostry, brata, ukochanego lub ukochanej. Według tradycji każdy powinien otrzymać mały upominek. 

Tradycje bożonarodzeniowe - stół wigilijny

Oczywiście przygotowanie potraw na stół wigilijny to nie jedyne tradycje bożonarodzeniowe związane z tym wieczorem. Wieczerza wigilijna to nie tylko jedzenie, ale także wiele innych szczegółów. Na stole wigilijnym powinno pojawić się dodatkowe nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i opłatek, którym podzielimy się z bliskimi. Pod obrus należy włożyć pieniądze i sianko, które mają przynieść dobrobyt. Przy stole wigilijnym, przed rozpoczęciem wieczerzy, w większości domów odczytuje się fragment Pisma Świętego dotyczący narodzin Chrystusa. 

 

Myślisz, że znasz wszystkie słowa kolęd? Sprawdź się i rozwiąż nasz quiz!