Zamknij

Podziękowania za współpracę – jak pożegnać się ze współpracownikami, odchodząc z firmy?

07.06.2021
Aktualizacja: 07.06.2021 21:23

Sprawdź, jak podziękować za współpracę kolegom i koleżankom, odchodząc z pracy. Zainspiruj się naszymi przykładami podziękowań ze współpracę.

Podziękowania za współpracę
fot. Shutterstock

Zmieniasz pracę, a może zostałeś zwolniony? Bez względu na to, jaki jest powód Twojego odejścia, warto w te ostatnie dni w firmie zachować się z klasą i elegancko pożegnać ze współpracownikami. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Dlaczego warto podziękować za współpracę?

Parafrazując znane powiedzenie, dobrego pracownika poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak zaczyna. Niezależnie więc od tego, jaka jest przyczyna Twojego odejścia z pracy, warto zadbać o to, by odejść z klasą. Może to być szczególnie trudne, jeśli odejście nie było Twoją decyzją. Nie mniej jednak bez względu na to, czy zostałeś zwolniony, czy sam zmieniasz pracę, postaraj się pokazać, że jesteś wartościowym pracownikiem. Pamiętaj też, że świat jest mały i nie wiadomo, z kim jeszcze przyjdzie ci współpracować w przyszłości. Być może na swojej zawodowej ścieżce spotkasz jeszcze osoby z twojej dawnej firmy. W okresie wypowiedzenia przykładaj się więc do swoich obowiązków nie gorzej niż wcześniej. Jeśli zostaniesz poproszony o wdrożenie w obowiązki nowego pracownika, który zajmie twoje miejsce, zrób to najlepiej jak potrafisz i bądź dla niego uprzejmy i koleżeński.

Nie zapomnij też pożegnać się z koleżankami i kolegami z pracy. Jeśli twój zespół jest mały, możesz to zrobić osobiście – ostatniego dnia zorganizuj jakiś drobny poczęstunek lub zaproś współpracowników do restauracji na pożegnalny obiad. Jeśli jednak pracujesz w dużej firmie, w której nie znasz zbyt dobrze wszystkich osób lub też atmosfera jest bardziej formalna, najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie pożegnalnego e-maila. Jak napisać taką wiadomość z podziękowaniem za współpracę? Podpowiadamy!

Podziękowania za współpracę – przykłady e-maila

Jeśli wysyłasz podziękowania za współpracę do wszystkich współpracowników, nawet tych, których znasz słabo, zdecydowanie postaw na bardziej formalny i elegancki styl. Nie wiesz przecież, jakie poczucie humoru mają inni, więc lepiej nie ryzykować, że twój żart może zostać źle zrozumiany. W takiej wiadomości wyraź wdzięczność za lata spędzone w firmie, doceń pozytywy, a raczej przemilcz negatywy. Warto także poinformować współpracowników, kto teraz przejmie twoje obowiązki oraz – jeśli chcesz utrzymać kontakt z ludźmi, z którymi pracowałeś – podać na siebie prywatne namiary w postaci adresu e-mail lub telefonu. Jak zatem napisać eleganckie podziękowania za współpracę? Oto przykłady:

***

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Oto nadszedł mój ostatni dzień jako Wasz współpracownik. Korzystając z tej okazji pragnę Wam przede wszystkim podziękować za niesamowitą i wszech panującą atmosferę, której mogłem doświadczać za każdym razem przychodząc do firmy. Dziękuję za wyrozumiałość, życzliwość i uzyskane wsparcie pomimo ciągłego zadręczania wieloma pytaniami.

 

Dziękuję szefostwu za możliwość wykazania się w projektach, za przebyte szkolenia i liczne wskazówki. Jestem wdzięczny, że dzięki temu mogłem tak bardzo się rozwinąć i poszerzyć swoje kompetencje zawodowe.

Poznałem tutaj wielu wartościowych i inspirujących ludzi. Mam nadzieję, że nasza znajomość nie skończy się właśnie na tym poziomie. Pozostawiam do siebie kontakt: ………….. . Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie udzielę na nie odpowiedzi.

Od dziś moje obowiązuje przejmuje ……………………………………… . Wszelką korespondencję w sprawach służbowych proszę kierować pod adres: ………………………………. , nr tel ………………….. .

Jeszcze raz bardzo dziękuję i mam nadzieję, że nasze drogi jeszcze kiedyś się spotkają!”

***

Kochane koleżanki, Kochani koledzy,

Korzystając z okazji chciałabym ogłosić, iż dzisiaj jest nasz ostatni dzień wspólnej pracy. Bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę, otrzymaną życzliwość każdego dnia, pomoc przy zadaniach. Od samego początku spodobała mi się atmosfera, którą stworzyliście i doskonale wiem, że będzie mi tych przyjacielskich stosunków brakować gdziekolwiek będę.

Będę także tęsknić za naszymi przerwami kawowymi. A skoro jesteśmy na tym etapie, to zapraszam wszystkich do kuchni – czeka tam dla Was mały poczęstunek ode mnie.

***

Dziękuję za 15 lat wspólnej pracy, za to, że zawsze mogłem liczyć na Waszą pomoc i wsparcie. W ciągu tych lat byliście nie tylko świetnymi współpracownikami, ale również najlepszym przyjaciółmi. Dziękuję za chwile, które wspólnie przeżyliśmy i mam nadzieję, że nasze zawodowe ścieżki jeszcze się kiedyś przetną.

***

Szanowni Państwo, w związku z zakończeniem współpracy, pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania za długoletnią współpracę. Chociaż nasze ścieżki zawodowe w tym miejscu się rozchodzą, to mamy ogromną nadzieję, że w przyszłości spotkamy się przy innym projekcie. Dziękuję!

***

Dziękuję za niezwykle owocną współpracę przy projekcie. Mam nadzieję, że nasze zawodowe drogi jeszcze kiedyś się przetną. Jeszcze raz dziękuję, życząc spełnienia zawodowego. 

***

Drodzy Współpracownicy,

serdecznie dziękuję za owocną współpracę. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję współpracować przy innym projekcie. Załączam najserdeczniejsze życzenia wszystkiego dobrego.

***

Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy,

w moim ostatnim dniu pracy chcę Wam wszystkim serdecznie podziękować za współpracę, świetną atmosferę, którą tworzyliście na co dzień, i ciekawe wyzwania zawodowe, z jakimi miałam/miałem okazję mierzyć się w [nazwa firmy].

Będę dobrze wspominać każdego z Was i czerpać z doświadczeń, które dzięki Wam zdobyłem. Trzymam kciuki za Wasze przyszłe sukcesy zawodowe.

Dla tych, którzy chcieliby pozostać ze mną w kontakcie, podaję mój adres e-mail: [Twój adres e-mail].

Zobacz także: 5 najpiękniejszych wierszy o życiu, które skłonią Cię do refleksji

Podziękowania za współpracę – cytaty

Swoje podziękowania za współpracę możesz opatrzyć także dobrze dobranym cytatem, który podkreśli wydźwięk twoich słów i zapadnie na sługo w pamięci adresatów. Oto kilka propozycji:

  • „Pracę należy wybierać dużo ostrożniej niż współmałżonka, ponieważ będzie się w niej spędzać więcej czasu niż w jego towarzystwie” – Jonathan Carroll,
  • „Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu” – Paul Holbach
  • „Bądźmy wdzięczni, że istnieją wariaci, bez nich nie moglibyśmy odnosić sukcesów” – Mark Twain,
  • „Nauczyłem się wspaniałej prawdy: od radości, którą sprawia nam czyjaś dobroć większą radością jest wyrażenie wdzięczności za tę dobroć” – Richard Paul Evans,
  • „Wyjątkowi ludzie nie muszą się uciekać do fałszywej skromności. Nie polują na komplementy, lecz kiedy są nimi obdarowani – wdzięcznie je przyjmują” – Andrew Matthews,
  • „Połączenie sił to początek, pozostaje razem to postęp, wspólna praca to sukces” – Henry Ford
  • „Praca oddala od nas trzy wielkie niedole – nudę, występek i ubóstwo” – Wolter
  • „Pracuj, jakbyś nie potrzebował pieniędzy. Kochaj, jakby nikt Cię nigdy nie zranił. Tańcz, jakby nikt nie patrzył. Śpiewaj jakby nikt nie słuchał. Żyj, jakby to było niebo na Ziemi” – Celaleddin Rumi
  • „Za każdym razem kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję” – Peter Drucker
  • „Choć człowiek niejednokrotnie narzeka na pracę, nie może się bez niej obejść” – Antoni Kępiński

Zobacz także: Cytaty o pracy, rozwoju zawodowym i motywacji.