Zamknij

Dzień Mężczyzn i Dzień Chłopaka - kiedy są i czy to to samo święto?

Paulina Ermel
20.10.2022 16:00

Kiedy wypadają Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka? Doroczne święto obchodzą nie tylko panie. Również panowie mają powody do świętowania. W kalendarzu pojawiają się aż dwa podobne święta - Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka, które, choć nie są tak znane, jak Dzień Kobiet, to z każdym rokiem zyskują na popularności. Szczegółowe informacje o każdym ze święcie panów oraz o ich różnicach zamieszczamy poniżej.

Mężczyzna
fot. Shutterstock

Dzień Mężczyzn a Dzień Chłopaka - kiedy świętują panowie? Czy to to samo święto? Czym się różni Dzień Mężczyzny od Dnia Chłopaka? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i przedstawiamy najważniejsze informacje.

Dzień Mężczyzny - kiedy wypada święto panów?

Dzień Mężczyzn w Polsce 2021 obchodzony jest dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W tym roku święto panów wypada w środę. Termin ten nie został jednak wybrany przypadkowo. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

Dzień Mężczyzn - kiedy wypada, co to za święto i jaka jest historia? [DATA]

Wiele osób zapewne słyszało także o Dniu Mężczyzny w kwietniu. 4 kwietnia to kolejna proponowana data święta panów. Termin ten, w przeciwieństwie do 10 marca, nie jest związany z Kościołem Katolickim. W tym miesiącu w okresie PRL w niektórych szkołach z tej okazji urządzane były imprezy.

Tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzny została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. ONZ. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów. Szczegółowe informacje o święcie panów można znaleźć w linku poniżej.

Dzień Chłopaka - kiedy jest obchodzony?

Dzień Chłopaka to znacznie popularniejsze święto niż Dzień Mężczyzn. W Polsce rokrocznie obchodzone jest 30 września. Tym razem wypada w czwartek. Święto to jest odpowiednikiem Dnia Kobiet, które przypada 8 marca. W Dzień Chłopaka to właśnie panie obdarowują swojego ukochanego i nie tylko mniejszym lub większym upominkiem.

Życzenia na Dzień Chłopaka - oryginalne, miłosne i śmieszne wierszyki dla kolegi i chłopaka

Dzień Mężczyzn i Dzień Chłopaka - czym się różnią i co to za święta?

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to święta przypadające w różnych terminach. Pierwsze z nich w Polsce wypada na zimę, dokładnie 10 marca, drugie natomiast na jesieni, 30 września. Choć daty Dnia Mężczyzn i Dnia Chłopaka nie pokrywają się, to wiele osób myli te święta. Wpływ na to ma fakt, iż pierwsze z nich nie jest tak rozpowszechnione, jak drugie, jednak cały czas zyskuje na popularności.

Dzień Chłopaka - ŻYCZENIA: śmieszne wierszyki, miłosne, SMS

Jaka jest zatem różnica między Dniem Mężczyzny a Dniem Chłopaka? Zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy z dorosłymi panami, a Dzień Chłopaka obchodzą nastolatkowie. Jednak coraz częściej zdarza się, że i starsi panowie świętują swój dzień we wrześniu.

loader

RadioZET.pl