Zamknij

Jak nazywa się dwunasta rocznica ślubu? Sprawdź, co kupić w prezencie i jakie złożyć życzenia

Anna Parcheta
17.01.2022 20:31
Para podczas 12. rocznicy ślubu
fot. Shutterstock

Dwunasta rocznica ślubu jest wyjątkowa nie tylko ze względu na czas, jaki udało wam się razem przeżyć, lecz także na symbolikę liczby dwanaście. To z pewnością jubileusz, który warto godnie uczcić. Sprawdź, jaki prezent wybrać na tę okazję i jakie życzenia złożyć małżonkom.

Liczba dwanaście ma bogatą symbolikę w wielu kulturach. W chrześcijaństwie mamy przecież dwunastu apostołów, w panteonie starożytnej Hellady było dwunastu bogów olimpijskich, tyleż synów miał też nordycki bóg Odyn i tyle prac musiał wykonać Herakles. Liczbę dwanaście spotykamy też w życiu codziennym – mamy przecież dwanaście miesięcy, a połowa doby to dwanaście godzin. Nie ma chyba wątpliwości zatem, że dwunasta rocznica ślubu musi być wyjątkowa. Podpowiadamy, jak ją uczcić.

Płócienna, jedwabna, lniana rocznica ślubu

Dwunasta rocznica ślubu ma kilka zwyczajowych nazw: płócienna, jedwabna lub lniana. Aby powstał każdy z tych materiałów, potrzeba wiele czasu, cierpliwości i zaangażowania ze strony jego twórcy. Nie inaczej jest ze związkiem. Aby przetrwać razem dwanaście lat, trzeba stale i z oddaniem pracować nad relacją, a jeśli robi się to wkładając w to całe serce, w efekcie uzyskuje się właśnie coś tak pięknego, szlachetnego, a jednocześnie delikatnego jak jedwab. Taka właśnie jest teraz wasza miłość. Warto więc godnie uczcić ten jubileusz.

Przeczytaj także: Rocznice ślubu - nazwy i znaczenie

Dwunasta rocznica ślubu – pomysł na prezent

Wielość zwyczajowych nazw dwunastej rocznicy ślubu oraz symbolika liczby dwanaście dają szerokie pole do popisu przy wymyślaniu oryginalnych prezentów z okazji rocznicy. Oto kilka propozycji:

  • Jedwabna bielizna – piękny, elegancki szlafrok lub koszulka końca wykonane z jedwabiu sprawią radość każdemu, kto ceni sobie wysoką jakość i krawiecki kunszt. Z takiego prezentu z pewnością ucieszą się panie.
  • Jedwabny szal lub apaszka – to idealny prezent dla osoby, która lubi elegancję i ceni klasykę w ubierze. Na takim prezencie możesz zamówić dyskretny haft z imieniem ukochanej lub datą waszej rocznicy.
  • Zegarek – podobno szczęśliwi czasu nie liczą, ale nie zaszkodzi mieć przy sobie elegancki zegarek, by nie spóźnić się na randkę. To będzie doskonały prezent zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, zwłaszcza jeśli na bransoletce dodasz grawer z dedykacją.
  • Kalendarz z waszymi zdjęciami – ten prezent sprawi, że przez kolejne dwanaście miesięcy, odliczając dni do następnej rocznicy ślubu, będziecie mogli jednocześnie wspominać wspólnie spędzone chwile z ostatnich lat.

A co kupić jubilatom, jeśli zostałeś zaproszony na obchody jedwabnych godów?

  • Komplet eleganckiej pościeli.
  • Karafkę do whisky wraz ze szklankami.
  • Personalizowane filiżanki do kawy.

Zobacz także: Jak nazywa się 13. rocznica ślubu? Sprawdź, co kupić w prezencie i jakie złożyć życzenia 

Dwunasta rocznica ślubu – życzenia

Jeśli chcesz sprawić radość swoim znajomym czy przyjaciołom, którzy właśnie obchodzą swoją dwunastą rocznicę ślubu, koniecznie złóż im życzenia. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które będą idealne na jedwabne gody.

***

W 12. rocznicę ślubu życzymy Wam,
aby płomień Waszej miłości nigdy nie słabnął,
a Wasze dzieci chowały się szczęśliwie w jego cieple i blasku.

***

Niech dobry los się kłania w pas.
Sto lat, sto lat jeszcze raz!
Niech ten … Jubileusz milowym będzie kamieniem.
Czekamy na następne z wielkim w sercu wzruszeniem.

***

Życzę Wam dziś drodzy Jubilaci,
zdrowia, szczęścia i spokoju
a także szczerej wzajemnej miłości,
która sprawia że życie jest piękne.

***

Składamy najserdeczniejsze życzenia
wszelkiej pomyślności, spełnienia wspólnych marzeń,
zdrowia i sił do pokonywania trudów życia.
Zgody, jedności, miłości i życzliwości na co dzień.