Zamknij

Jak nazywa się pierwsza rocznica ślubu? Sprawdź, co kupić w prezencie i jakie złożyć życzenia

Anna Parcheta
06.01.2022 20:55
Para podczas pierwszej rocznicy ślubu
fot. Shutterstock

Pierwsza rocznica ślubu, nazywana papierową, jest bardzo ważnym jubileuszem dla młodych małżonków. Jaki prezent kupić na tę okazję i jakie życzenia złożyć?

Pierwsza rocznica ślubu to bardzo ważne wydarzenie dla każdej pary, które zdecydowały się wejść w związek małżeński. Warto ją godnie uczcić. Podpowiadamy, jaki prezent kupić z okazji pierwszej rocznicy ślubu oraz jakie życzenia złożyć małżonkom.

Papierowa rocznica ślubu

Nazwy rocznic ślubu nawiązują do trwałości materiałów, którymi są określane. Nic więc dziwnego, że pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową. Partnerzy nadal uczą się siebie nawzajem i docierają do wspólnego życia – wyznaczają priorytety i wspólny kierunek dążeń. To czasem powoduje tarcia i daje powody do sprzeczek, dlatego pierwszą rocznicę ślubu określa się nazwą tak nietrwałego materiału, jakim jest papier. Nie mniej jednak dla większości par jest to piękny jubileusz. Młodzi nada jeszcze doskonale pamiętają swoją ceremonię zaślubin i wielkie emocje z tym związane i są dumni z tego, że przez rok wspólnie zmagali się z przeciwnościami losu i wzajemnie wspierali w codziennych wyzwaniach. Dlatego właśnie warto godnie uczcić pierwszą rocznicę ślubu.

Przeczytaj także: Rocznice ślubu - nazwy i znaczenie

Pierwsza rocznica ślubu – pomysł na prezent

Jeśli zbliża się twoja pierwsza rocznica ślubu, z pewnością szukasz oryginalnego pomysłu na prezent dla współmałżonka. Zgodnie z tradycją, upominek na papierową rocznicę ślubu powinien być wykonany właśnie z tego materiału, od którego wzięła ona nazwę, czyli papieru. Sprawdź, co zrobić, by zaskoczyć ukochaną osobę, w ten wyjątkowy dzień.

  1. Album ze zdjęciami – to piękny, a do tego wzruszający prezent. I nie chodzi tu wcale o wasze zdjęcia ze ślubu. Przeciwnie, znajdź stare fotografie, z początku waszej znajomości, i ułóż z nich piękną fotoksiążkę, której ostatnie strony będą zawierać wasze zdjęcia ze ślubu, a także ostatniego roku. Nie zapomnij dodać zabawnych opisów oraz na ostatnie karcie napisać, że ciąg dalszy tej historii nastąpi…
  2. Własnoręcznie zrobiona kartka z wyznaniem miłości – może wydawać się banalne, ale nie ma nic piękniejszego niż własnoręcznie zrobione prezenty. Jeśli lubisz takie artystyczne zajęcia, przygotuj dla współmałżonka piękną kartkę z wyznaniem miłości. Będzie ona stanowić doskonałą pamiątkę waszej pierwszej rocznicy ślubu.
  3. List miłosny – zastanów się, kiedy ostatnio (jeśli w ogóle) pisałeś miłosny list do ukochanej osoby. Jeśli nigdy lub bardzo dawno, najwyższy czas nadrobić zaległości. Weź piękną papeterię i napisz współmałżonkowi, co czujesz, za co go kochasz i podziękuj za ten wspólny rok. Wzruszenie gwarantowane.
  4. Galeria wspólnych zdjęć. Jeśli jeszcze nie macie w swoim domu miejsca, w który można wyeksponować wspólne fotografie, najwyższy czas o zmienić. Zaaranżuj w domu mała galeryjkę, w której pokażesz najpiękniejsze momenty waszej miłości. Możesz też przygotować kilka pustych ramek i każdego roku w rocznicę ślubu robić wspólne zdjęcie, które będziesz tam dołączał.
  5. Voucher na masaż – koniecznie we dwoje. Będziecie mieli okazję, by się zrelaksować, spędzić wspólnie czas, a także… nauczyć sztuki masażu. Taka umiejętność z pewnością podgrzeje atmosferę w waszej sypialni.
  6. Romantyczna kolacja – to zawsze dobry pomysł. Zarezerwuj stolik w waszej ulubionej restauracji i zrób ukochanej osobie miłą niespodziankę. Możesz też przygotować kolację samodzielnie w domu – to zrobi na współmałżonku jeszcze większe wrażenie.

Zobacz także: Jak nazywa się 2. rocznica ślubu? Sprawdź, co kupić w prezencie i jakie złożyć życzenia 

Pierwsza rocznica ślubu – życzenia

Jeśli twoi znajomi, przyjaciele lub osoby z rodziny obchodzą pierwszą rocznicę ślubu, pokaż im, że pamiętasz o ich święcie i złóż im życzenia. Możesz zainspirować się naszymi propozycjami krótkich i zabawnych życzeń z okazji pierwszej rocznicy ślubu.

***
Dzisiaj rocznica makulaturowa.
Jaka to? Pierwsza - papierowa.
Potem druga, trzecia, piąta,
a niech kończy sześćdziesiąta.
Przed Wami rocznic jeszcze wiele,
więc życzenia przyjmijcie, przyjaciele.
Aby jeszcze wiele lat razem widział Was ten świat.
Aby wszystko się spełniło, życie tylko dobre było.
By zmartwienia i kłopoty nic nie miały do roboty.
Jak jabłko ma połówki dwie tak Wy uzupełniacie się.
Pielęgnujcie to, co macie, jak to cudownie, że się kochacie.

***
Drodzy Jubilaci!
W tak pięknym dniu,
Jakim jest pierwsza rocznica Waszego ślubu,
Życzymy Wam wszelkiej pomyślności,
Pociechy z dzieci
Oraz doczekania w dostatku
I zdrowiu Złotych Godów.

***
Tak niedawno - Państwo Młodzi!
A dziś para ta obchodzi;
papierową już rocznicę,
więc z całego serca życzę:
niechaj związek trwa w miłości
a w nim zawsze radość gości.
Droga życia będzie prosta
i ominie każda troska.

***
Tak niedawno - Państwo Młodzi!
A dziś para ta obchodzi;
papierową już rocznicę,
więc z całego serca życzę:
niechaj związek trwa w miłości
a w nim zawsze radość gości.
Droga życia będzie prosta
i ominie każda troska.

***
Na drodze życia są światła i mroki,
raz szczęście jasne, raz smutek głęboki.
Ale gdy razem się idzie we dwoje,
łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.
Więc w dniu 1. Rocznicy
życzę drogiej Parze,
by życie im dało wszystko, co w darze
dać może: szczęście, pogodę, radości, razem z uśmiechem wieczystej miłości.