Zamknij

Wybrali oryginalne imię dla dziecka. Sąd uznał, że jest niezgodne z prawem i je zmienił

14.11.2022 11:01

Pewne małżeństwo z Hiszpanii postanowiło nazwać córkę Hazia. Sędzia jednak uznał, że imię to jest niezgodne z prawem i je zmienił. Rodzice dziecka są oburzeni.

Wybrali oryginalne imię dla dziecka. Sąd uznał, że jest niezgodne z prawem i je zmienił
fot. Shutterstock

Wybór imienia dla dziecka to jedna z trudniejszych decyzji, przed którą stoją rodzice. W końcu będzie miała ona wpływ na całe życie ich pociechy. Niektóre pary stawiają na klasyczne imiona, inne zaś wybierają te nieco bardziej nowatorskie. Do tej drugiej grupy należy m.in. pewne małżeństwo z Hiszpanii. Para postanowiła nadać swojej córeczce bardzo nietypowe imię...

Zobacz także: Nadała córce magiczne imię. Teraz tego żałuje: "Jestem odpowiedzialna za jej krzywdę"

Tak nazwali córkę. Sąd uznał, że imię jest niezgodne z prawem i je zmienił

O tej historii napisał portal mirror.co.uk. Hiszpańskie małżeństwo nazwało nowonarodzoną córkę Hazia, co w języku baskijskim oznacza "nasienie". Słowo to nie znajduje się jednak na tzw. zielonej liście imion regulowanej przez ustawę o ewidencji ludności. Sędzia więc zmienił imię dziewczynki na Zia, tłumacząc, że to, które wybrali jej rodzice, jest niezgodne z prawem.

Para nie kryła zdziwienia. Próbowała odwołać się od decyzji sędziego. Małżeństwo argumentowało to tym, że słowo Hazia oznacza również "ziarno" i właśnie dlatego je wybrali. Ich prośby okazały się jednak bezskuteczne. Sędzia pozostał przy swojej decyzji. Powiedział, że imię musi być zgodne z prawem, które ma już ponad 80 lat.

Ponad 90 osób w Hiszpanii nosi imię Hazia

Akademia Języka Baskijskiego, z którą konsultowano sprawę przed wydaniem orzeczenia, zwróciła uwagę, że ponad 90 osób w Hiszpanii nosi imię Hazia. Jest to jednak prawdopodobnie spowodowane różnicami w językach regionalnych i znaczeniem tego słowa w różnych częściach kraju.

Zobacz także: Najrzadsze nazwiska w Polsce w 2022 roku. Sprawdź, czy znasz chociaż jedno

Hiszpańskie małżeństwo to nie jedyni rodzice, chcący nadać dziecku oryginalne imię. Jakiś czas temu pisaliśmy o mieszkańcu Indonezji, który postanowił nazwać syna "Dinas Komunikasi Informatika Statistik" na cześć swojej pracy. Mężczyzna zatrudniony jest jako urzędnik w wydziale informacji statystycznej. Choć imię to wzbudziło ogromne kontrowersje na świecie, to obywatel Indonezji jest przekonany, że syn będzie zadowolony z jego decyzji.

loader
Znane pary, które ukrywały swoje związki. Oni długo nie przyznawali, że coś ich łączy
10 Zobacz galerię
fot. AFP/EAST NEWS

RadioZET.pl/mirror.co.uk