Zamknij

Chcieli nazwać córkę tym imieniem, ale nie uzyskali zgody. Teraz nie chcą ustąpić

16.11.2022 11:30

Urząd Stanu Cywilnego odmówił rodzicom możliwości nadania dziewczynce imienia Basia. Oboje nie potrafią zaakceptować tej decyzji. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie uda im się wynegocjować jej zmiany.

Dziewczynka
fot. Shutterstock

Wybór imienia dla dziecka to niełatwe zadanie. Rodzice pragną, by brzmiało ładnie, a niektórzy starają się też postawić na oryginalność. Są jednak pewne zasady, które zawsze ich obowiązują. Jak podaje edziecko.pl, Urząd Stanu Cywilnego może im odmówić w wielu przypadkach. Przekonali się o tym rodzice, którzy zapragnęli nazwać córkę imieniem Basia.

Zobacz także: Matki o tych imionach mają swoje mroczne tajemnice. Nie mówią dzieciom całej prawdy

Chcieli nazwać córkę tym imieniem, ale nie uzyskali zgody. Teraz nie chcą ustąpić

Imię Barbara jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Jego zdrobnienie bywa często używane, jednak nigdy dotąd nie funkcjonowało jako samodzielne imię. Dodatkowo wielu osobom kojarzy się dość jednoznacznie - imieniem Basia wołamy wiewiórki w parku. Czy jednak z tego właśnie powodu Urząd Stanu Cywilnego odmówił rodzicom nadania go swojej córce? Jak się okazało, chodziło o coś innego.

Zaskoczony ojciec dziewczynki zwrócił się z prośbą o pomoc do Rady Języka Polskiego. Dr hab. Katarzyna Kłosińska wyjaśniła mu, dlaczego nie ma możliwości zarejestrowania imienia Basia.

W opisywanej przez Pana sytuacji USC może odmówić rejestracji imienia Basia, gdyż ma ono charakter zdrobniały - napisała. 

Rodzice zapragnęli nazwać córkę "Basia". Wypowiedziała się Rada Języka Polskiego

Decyzja Urzędu może jednak wzbudzać pewne kontrowersje. Mężczyzna zwrócił uwagę, że wiele innych polskich imion w zdrobniałej formie zyskało swój oficjalny status.

Niektóre formy zdrobniałe zostały już zatwierdzone przez Państwo - imię Rita, Nina, Kuba. Basia również jest powszechnie używanym imieniem w odniesieniu do Barbary - stwierdził.

Trudno mu pojąć, dlaczego nie może nazwać córeczki w taki sposób, jak sobie zamarzył. Czy imię Basia różni się tak bardzo od imienia Kuba? Jego zdaniem wcale nie. Warto przy tym zaznaczyć, że spełnia ono wszystkie pozostałe wymogi - jest polskim imieniem, wskazuje na płeć dziecka, nie zawiera błędów i nie wywołuje negatywnych skojarzeń.

Z drugiej jednak strony, gdyby Urząd Stanu Cywilnego akceptował podobne propozycje, dziewczynki od tej pory mogłyby się nazywać innymi zdrobniałymi imionami: np. Madzia, Kasia bądź Paulinka.

Co o tym sądzicie?

loader

Zobacz także: Kobiety o tych imionach biorą zaloty mężczyzn zbyt poważnie. Popełniają spory błąd

Szukasz miłości? Sprawdź, kto do ciebie pasuje:

loader
Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Lew, Ryby, a może Wodnik? Sprawdź, który znak zodiaku jest miłością twojego życia!

Znaki zodiaku: dopasowanie miłosne [QUIZ]

W którym kwartale wypada data twoich urodzin?